Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

UEFA tlmí paniku a verí, že koronavírus neohrozí tohtoročné ME

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. mar 2020 o 10:52

Šampionát sa uskutoční v dvanástich rôznych krajinách.

AMSTERDAM. Počet športových podujatí ovplyvnených novým koronavírusom neustále stúpa a šírenie nebezpečnej nákazy COVID-19 môže teoreticky ohroziť aj tohtoročného majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré sa uskutočnia od 12. júna do 12. júla napriek celým kontinentom.

12 rôznych krajín

Prezident Európskej futbalovej únie Aleksander Čeferin sa však viac ako tri mesiace pred štartom podujatia snaží zmierniť obavy a verí, že šampionát prebehne bez výraznejších problémov.

"Prezident Čeferin ihneď povedal, že panika okolo vírusu môže všetko iba zhoršiť," uviedol ruský člen exekutívy UEFA Alexej Sorokin po mítingu v holandskom Amsterdame.

V predchádzajúcich edíciách ME hostili finálový turnaj maximálne dve krajiny, ale tentoraz sa šampionát uskutoční na dvanástich štadiónoch v dvanástich rôznych štátoch.

V dôsledku koronavírusu preto môže dôjsť k logistickým problémom, ale ohrozené môže byť aj zdravie účastníkov turnaja alebo fanúšikov.

"O téme koronavírusu sme veľmi nediskutovali, pretože s tým ani nevieme veľa urobiť. Náš osud je v rukách autorít. Sme v neustálom kontakte s predstaviteľmi Svetovej zdravotníckej organizácie.

Úrady zaoberajúce sa bezpečnosťou organizovania zápasov budú riešiť situáciu, keď to bude potrebné," povedal riaditeľ komunikačnej sekcie UEFA Phil Townsend po zasadnutí výkonného výboru.

Najviac duelov bude hostiť Wembley

UEFA očakáva, že jej zisk z tohtoročného Eura sa bude pohybovať na úrovni okolo 1,8 miliardy eur. Preto verí, že koronavírus neovplyvní žiaden zo zápasov turnaja.

Vo viacerých európskych krajinách však prijali opatrenia, ktoré by mali eliminovať šírenie nákazy. Vo Švajčiarsku odložili všetky duely domácej najvyššej súťaže, ktoré boli na programe od začiatku tretieho kalendárneho mesiaca až do 24. marca.

Zmeny programu sa dotkli aj talianskej Serie A a duel Európskej ligy medzi Interom Miláno a Ludogorcom Razgrad odohrali bez prítomnosti divákov.

Ohrození môžu byť aj pracovníci v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone, ktorí cestujú po celej Európe a dohliadajú na zápasy a turnaje pod hlavičkou únie.

Najviac duelov ME 2020 bude hostiť londýnske Wembley, v ktorom sa uskutoční sedem stretnutí vrátane semifinále a finále.

V Anglicku zatiaľ koronavírus neovplyvnil zápasy futbalových líg, ale nie je vylúčené, že sa tak v nasledujúcich dňoch či týždňoch stane.

"V tejto chvíli nikto nepracuje na ničom inom ako na prípravách smerom k šampionátu. Chystáme sa na turnaj, ale ak sa fakty zmenia, vláda môže zmeniť svoju politiku a potom uvidíme, čo sa stane," povedal predseda anglickej Futbalovej asociácie Greg Clarke.

Súvisiace články