Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

UEFA uvažuje o zmene v Lige majstrov, chce systém postupov a zostupov

Prezident UEFA Alexander Čeferin. (Autor: Gregorio Borgia TASR/AP)
TASR|8. máj 2019 o 21:04

Cieľom je zapojiť do súťaží viac mužstiev.

NYON. Vedenie Európskej futbalovej únie (UEFA) v stredu vo švajčiarskom Nyone predstavilo víziu pre nový formát klubových súťaží a zmenu v prerozdeľovaní peňazí. Návrhy by mohli nadobudnúť platnosť v roku 2024.

UEFA opísala zmeny pred hlavnými predstaviteľmi Asociácie profesionálnych európskych futbalových líg (EPFL) a Európskou klubovou asociáciou (ECA). Obe organizácie sa svojimi nápadmi snažia ovplyvniť vízie UEFA.

"Existujú určité predstavy o budúcich postupoch a propagácii nových formátov. Náš cieľ je zapojiť do klubových súťaží viac mužstiev," uviedol prezident EPFL Lars-Christer Olsson pre agentúru AP.

UEFA zvažuje, že v Lige majstrov a ďalších súťažiach zavedie systém postupov a zostupov, aký funguje v národných ligách. V hlavnej fáze by boli štyri skupiny po osem tímov, čo by výrazne zvýšilo počet európskych duelov.

Zástupcovia líg bojujú o rovnomernejšie prerozdeľovanie prize money, aby sa najbohatšie kluby ešte viac nevzďaľovali konkurencii. Riadiaca organizácia európskeho futbalu poskytne v budúcej sezóne približne 240 miliónov eur klubom po celom kontinente.

Ďalšie stretnutie všetkých strán je na programe 17. mája v Budapešti. UEFA by mala oznámiť zmeny na budúci rok. "Treba si pamätať, že napriek veľkej mediálnej pozornosti sme neprijali žiadne rozhodnutia. Momentálne máme len nápady a názory," povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Súvisiace články