Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Tureckých futbalistov zdržali na islandskom letisku

Hráči Turecka. (Autor: TASR/AP)
SITA|10. jún 2019 o 18:06

Turecká výprava podala formálny protest.

ANKARA. Turecká výprava podala formálny protest proti spôsobu, akým zaobchádzali islandské orgány s futbalistami počas prijatia na letisku Keflavík pred utorkovým kvalifikačným súbojom o postup na ME 2020.

Muž použil kefu na čistenie toaliet

Turci údajne strávili na pasovej kontrole viac ako dve hodiny, príslušní pracovníci podrobili ich batožinu zdĺhavej viacnásobnej kontrole a vrcholom neúcty malo byť správanie neznámeho muža, ktorý sa počas rozhovoru kapitána tureckého výberu Emreho Belözogla zaradil medzi zástupcov médií a medzi novinárskymi mikrofónmi smerom k hráčovi držal kefu na čistenie toaliet.

Zatiaľ čo sa tureckí predstavitelia sťažovali, že ich na letisku neprimerane dlho zdržali, Islanďania sa obhajovali tým, že prehliadky boli rutinné a z oneskorenia vinia nespolupracujúcich tureckých hráčov. Turecké médiá označili správanie sa pracovníkov letiska za neúctivé až rasistické.

Minister podal protest

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu na twitteri zverejnil názor, že je neprijateľné takto sa správať, lebo to nemá nič spoločné s diplomatickými či humánnymi praktikami. Turecké ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že podali formálny protest.

Poskytovateľ letiskových a navigačných služieb na Islande ISAVIA reagoval na kritiku tureckej strany tým, že kontroly boli v súlade s dohodami pri zaobchádzaní s občanmi prichádzajúcimi zo štátov mimo Európskej únie.

"Naše žiadosti k hráčom, aby sa zbavili nepovolenej elektroniky či kvapalín, neboli dostatočne splnené. Z toho dôvodu mohli nastať časové posuny," píše sa v stanovisku ISAVIA.

Islanďania vraj zažili podobnú kontrolu

Švédsky tréner Islanďanov Erik Hamrén odmietol na predzápasovej tlačovej konferencii reagovať na vzniknutú situáciu. "Koncentrujem sa výlučne na futbal," odkázal 61-ročný rodák z Ljusdalu.

Predstavitelia islandského futbalu v tejto súvislosti spomenuli, že aj oni sa museli podrobiť zdĺhavým kontrolám, keď sa v roku 2015 vracali domov z tureckej Konyie. "Bolo to podobné. Pasová kontrola a podrobná kontrola batožiny,“ povedal islandský kapitán Aron Gunnarsson na tlačovej konferencii.

Šéf bezpečnosti Islandskej futbalovej asociácie Vidir Reynisson uviedol, že v súvislosti s utorkovým zápasom v Reykjavíku s výkopom o 20.45 h nechystajú mimoriadne opatrenia. Turci sú s plným počtom 9 bodov a bez inkasovaného gólu na čele H-skupiny, Islanďania sú tretí so 6 bodmi.

Súvisiace články