Tullio spomína na angažmán na Liptove: Nerozumeli sme, čo hovoril tréner

Oh My Hockey|6. mar 2021 o 14:08

Predstavte si, že prídete do neznámeho prostredia v dobe karantény, keď poruke nemáte v podstate nikoho, kto rozpráva vaším jazykom. S podobnou situáciou sa musela popasovať pätica zámorských mladíkov, ktorí v sezóne 2020/21 posilnili Liptovský Mikuláš.

V najslabšom tíme Tipos extraligy boli veľmi platní. Ty Tullio, Allan McShane, William Portokalis, David Jesus aj Carter Robertson už sú späť v Severnej Amerike. Na rozhovor (aj) o slovenskom angažmáne s Tulliom si vyhradil článok novinár z The Athletic, Scott Wheeler.

Liptovský Mikuláš opisuje ako tridsaťtisícové mestečko, kde nikto nevie po anglicky.

Veľmi k tomu pridávajú Tulliove dojmy. Do Európy šiel, lebo išli aj ďalší štyria mladíci. Boli rozdelení do troch izieb v hoteli a väčšinu času trávili tu a na štadióne. Sám priznáva, že nemal možnosti preskúmať mesto, v ktorom pôsobil.

Tullio odohral v drese Mikuláša 19 duelov so ziskom 13 (4+9) bodov. Jeden z legionárov bol ešte produktívnejší - William Portokalis, 18-ročný útočník Mississaugy Steelheads (OHL). Odohral 22 stretnutí a zaknihoval o bod viac - 8 gólov a 6 asistencií.

Kanaďania sa pritom museli popasovať s obrovskou jazykovou bariérou. "Ani sme nevedeli, o čom rozpráva kouč. Ťažko bolo rozumieť, o čom sa bavia spoluhráči. Bolo to náročné," povedal Tullio. Tréner Milan Jančuška vyriešil situáciu po svojom. Prispôsobil tomu aj zloženie formácií, zámorských tínedžerov postavil vedľa seba. "V podstate nám povedali, aby sme hrali, ako vieme. To sme urobili a myslím si, že sme im pomohli. Určite sme boli pre náš tím posilami a zároveň sme sa zlepšili aj my sami."

Pre Tullia šlo o prvé pôsobenie medzi profesionálmi. Tvrdí, že sa na ľade cítil ako muž. Pomohla tomu tvrdá letná príprava, počas ktorej nabral na sile a snažil sa zlepšiť vo všetkých ohľadoch. Chvály naňho idú aj od osobného trénera Nicka Quinna, s ktorým sa pripravoval.

Tullia draftovali Edmonton Oilers v poslednom výbere mladíkov zo 126. miesta. V rankingu Oh my Hockey bol 43. Neskorý výber ho prekvapil rovnako ako nás, no Quinn verí, že v ňom Edmonton našiel "steal", teda skvelého hráča na neskorej pozícii.

Nachádzate sa tu: