Sobota, 10. apríla, 2021Meniny má Igor

Tréner Heister: Tento tím má pred sebou ešte dlhú cestu

Slováci po víťazstve nad Čiernou Horou v Košiciach. (Autor: TASR)
TASR|13. jún 2011 o 10:16

Slovenskí hádzanári sa v príprave na majstrovstvá Európy 2013 stretnú v príprave aj so svetovou špičkou z Francúzska.

BELEHRAD. Po vydarenej a rekordnej kvalifikačnej bodke v košickej Steel Arene sa slovenskí hádzanári chystali ešte deň-dva zostať na východe a spoločne úspech poriadne osláviť. Čaká ich dovolenka, ale tréner Zoltán Heister už teraz nosí v hlave detailný plán prípravy pred piatym slovenským vystúpením na vrcholnom podujatí.

V rámci prípravy jeho zverencov v novembri dvakrát preverí aj bezkonkurenčne najlepší tím planéty uplynulých rokov - úradujúci majstri Európy, sveta i olympijskí víťazi Francúzi.

"Domov sa tak skoro nechystám a teším sa na naše oslavy. Nejaký predbežný scenár pre ne zatiaľ nemáme, no verím, že budú rovnako krásne ako v minulosti," zastrájal sa za väčšinu z reprezentačnej družiny pivot Andrej Petro.

Keďže Slováci sa postupom na ME do Srbska vyhli prvej fáze kvalifikácie svetového šampionátu 2013, ktorá príde na rad ešte pred jaunárovým šampionátom, môžu sa nerušene sústrediť na balkánsky program.

"Pred šampionátom nás čaká veľmi kvalitný program," avizoval bezprostredne po záverečnej exhibícii s Čiernou Horou (36:21) slovenský kouč.

"Už v prvý novembrový týždeň hráme najskôr doma so Slovinskom a hneď na druhý deň sa presúvame do Francúzska, s ktorým sa stretneme v dvoch zápasoch. Pred Vianocami nás čaká tradičný turnaj štyroch s Čechmi, Poliakmi a Maďarmi. Medzi sviatkami to vyplníme kondičným blokom a hneď na začiatku nového roka odcestujeme do Chorvátska na veľmi kvalitne obsadený turnaj. No a potom už príde na rad šampionát," dodal tréner.

Heister: Musíme dokazovať, že hádzanú hrať vieme

Aj samotného Heistera príjemne prekvapilo, ako zdanlivo ľahko sa zrodil štvrtý postup na ME alebo MS za uplynulých päť rokov a piaty za sedem rokov.

V práve skončenej kvalifikácii ho potešilo, že jeho tím kráčal bok po boku aj s hlavným favoritom skupiny zo Švédska. Hráči s dvojkrížmi dokonca dosiahli pri rovnakom bodovom zisku aj lepšie celkové skóre.

"Na druhom mieste sme skončili iba vďaka horšiemu skóre zo vzájomných zápasov so Švédskom a to je veľmi dobrá vec. Naznačuje to, že tento tím je na dobrej ceste, ale v žiadnom prípade neznamená, že už všetko vieme. Musíme naďalej tvrdo pracovať na sebe a dokazovať našim divákom, že hádzanú hrať vieme a tiež, že ich dokážeme pobaviť na našich zápasoch. Na jednej strane som vždy šťastný, keď je hala vypredaná, no mne ide o to, aby ľudia, ktorí do haly prídu, odchádzali domov s dobrým pocitom."

Úspechy môžu pokračovať

Takto pred šiestimi rokmi pritom nič nenasvedčovalo, že slovenskú mužskú hádzanú čakajú roky na výslní európskej i svetovej scény. Vtedajší zverenci trénera Petra Hatalčíka sa vrátili z rakúskeho Hardu so šesťgólovým mankom z prvého zápasu play off o ME 2006 a aj v košickej odvete sa ešte dlho zdalo, že na historicky premiérový postup sa Slováci ešte načakajú.

Nakoniec však duel s odretými ušami zvládli a odvtedy chýbali iba na dvoch šampionátoch - MS 2007 v Nemecku a ME 2010 v Rakúsku.

V tíme nastalo veľa zmien, prakticky jedna generácia odišla a poprichádzali nové tváre. Heister pritom za istých okolností verí, že úspešná éra slovenskej hádzanej môže pokojne pokračovať ešte aj ďalších šesť rokov.

"Tento mančaft je vekovo veľmi mladým tímom. Samozrejme, že po čase vypadnú niektorí starší, no teraz je vekový priemer iba 23-24 rokov, takže si myslím, že tento kolektív má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu," predpovedal sľubnú víziu tréner, jedným dychom však stanovil aj nevyhnutnú podmienku: "Treba aj naďalej pracovať s mládežou tak, ako som to ja robil pri kadetoch a junioroch, aby po čase nenastalo vákuum a aby sme mali s kým doplniť káder."

Slováci vo 4. koši

Organizátori v spolupráci s Európskou hádzanárskou federáciou už pred žrebom rozhodli v záujme čo najvyšších diváckych návštev aj o umiestení štyroch tímov - domáci Srbi si zahrajú v A-skupine v Belehrade, Maďari v C-skupine v Novom Sade, Chorváti v D-skupine vo Vršaci a keďže Macedónci budú účinkovať v B-skupine v Niši, Slovákov môže tešiť, že dlhá cesta na juh krajiny im určite nehrozí.

Zvyšných dvanásť tímov spozná svoje dejiská až počas žrebu, začne sa so štvrtým a skončí s prvým košom.

Slovensko pri predchádzajúcich dvoch vystúpeniach na európskom šampionáte veľa šťastia pri žreboch nemalo a ako na ME 2006 v Bazileji, tak aj o dva roky neskôr v Trondheime nezískalo ani jediný bod. Ani v Srbsku sa neradno spoliehať na omnoho žičlivejší žreb, keďže kvalifikačný proces sa prakticky skončil bez jediného prekvapenia a na ME sa zíde kompletná európska a teda aj svetová elita.

Už teraz však rezonuje hrozba absolútnej skupiny "smrti", lebo žreb môže dať dohromady do jedného kvarteta všetkých troch medailistov z uplynulých MS vo Švédsku - zlatých Francúzov, strieborných Dánov i bronzových Španielov.

Naopak podstatne hrateľnejšie sa javí napríklad spoločnosť Poliakov (1. kôš), Nórov (2) a Čechov (3).

Zloženie košov pred žrebom ME 2012:

1. kôš: Francúzsko, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko

2. kôš: Dánsko, Nórsko, Maďarsko, Švédsko

3. kôš: Srbsko, Island, Španielsko, Česko

4. kôš: Slovinsko, Rusko, Macedónsko, SLOVENSKO

Základné skupiny ME 2012:

A-skupina (Belehrad): Srbsko

B-skupina (Niš): Macedónsko

C-skupina (Novi Sad): Maďarsko

D-skupina (Vršac): Chorvátsko

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články