BRATISLAVA. Menej časoviek, prudšie stúpania i náročnejšie etapy. Tour de France 2017 má byť menej predvídateľná a má dať cyklistom viac príležitostí na prelomenie dominancie silných tímov.
„Chceme podporiť jazdcov, aby sa nebáli zaútočiť v etapách ďalej od cieľa a pustili sa do dlhších útokov,“ hovoril šéf pretekov Christan Prudhomme počas predstavenia trasy budúcoročnej Tour. „Radi by sme prelomili catenaccio,“ dodal. Tým myslel defenzívnu taktiku silných tímov, ktoré svojou prevahou v rovinatejších etapách priebeh kontrolujú.
Organizátori preto zaradili viac strmých stúpaní a neraz aj uprostred etáp. Niektoré sú na trase už počas prvého týždňa Tour, čo v minulosti nebolo zvyčajné. Rovnako organizátori zaradili krátku a veľmi intenzívnu etapu, ktorá má poriadne pomeniť poradie, ako sa to podarilo tento rok na Vuelte a aj Chris Froome v nej nabral veľkú stratu.
Kratšie a prudšie
Trinásta etapa do Foix má totiž len sto kilometrov. To je najmenej za posledných 30 rokov. Veľmi intenzívna etapa bude aj s deviata s cieľom v Chambéry. Na nej cyklisti budú musieť prekonať tri náročné stúpania s celkovým prevýšením 4400 metrov.
„Verím, že pár odhodlaných jazdcov sa dostane do úniku už na Grand Colombiere a podarí sa im udržať náskok až do cieľa,“ vravel Prudhomme.
Na Tour budú v budúcom roku len tri etapy s cieľom na kopci, no prvý je na programe už počas prvého týždňa pretekov. V piatej etape je cieľ na La Planche des Belles Filles (1148 m), ktoré leží v pohorí Jura. Toto stúpanie si dobre pamätá Chris Froome.
„To som celkom rád. Rád by som tam zopakoval svoje víťazstvo,“ hovoril na predstavení trasy v Paríži. Brit práve tu v roku 2012 vybojoval prvý raz etapu na Tour. Záver šesťkilometrového kopca sa postupne viac a viac dvíha a pred cieľom má sklon až 20 percent.
To však nie je jediný strmý kopec, ktorý cyklistov na Tour čaká. Budú čeliť aj Grand Colombiere, Mont du Chat, Col du Galibier.
Froome: Náročná trasa
Prvýkrát za 25 rokov povedie trasa cez päť francúzskych pohorí – Jura, Vogézy, Centrálny masív, Pyreneje a Alpy.
Oveľa menšiu rolu ako v minulosti zohrajú na Tour časovky. Je ich totiž len 36 kilometrov. To je najmenej za posledných 20 rokov.
Rozdiel, ktorý v nich dokáže napríklad posledný víťaz Chris Froome získať, bude teraz menší ako pri jeho predchádzajúcich víťazstvách. Aj preto mu budúcoročná trasa bude pasovať o niečo menej ako tohtoročná, kde v časovkách výrazne zvýšil svoj náskok.
„Náročná trasa. Bude to jednoznačne súboj vrchárov. Na to sa budem musieť v tréningu viac zamerať,“ hodnotil Froome. Menej kilometrov časoviek bude určite pasovať Nairovi Quintanovi, ktorý skončil na Tour tretí a rovnako aj Francúzovi Bardetovi, ktorý bol druhý.
Tretí rok po sebe čakajú cyklistov na záver etapy v Alpách. Jednou z kľúčových bude osemnásta s cieľom na Col d'Izoard (2360 m).
Na vrchol sa pôjde zo strmšej južnej strany, ktorá sa preslávila ostrými súbojmi v povojnových rokoch. Pod vrcholom majú pamätník dvaja šampióni, ktorí tu dosiahli najväčšie triumfy Fausto Coppi a Louison Bobet.
Tour odštartuje 1. júla v Düsseldorfe časovkou jednotlivcov (13 km). Druhá časovka je na programe v predposledný deň (22. júla) v Marseille. Víťaza spoznáme 23. júla v Paríži.