Tomáš Jurčo: Vybojoval som si miesto pri McDavidovi. Napokon som sa stal najmenej potrebným hráčom

Oh My Hockey|17. okt 2020 o 18:00

Správam o vydarenom kempe sme sa na Slovensku veľmi tešili. Takto pred rokom sme drukovali Tomášovi JURČOVI, ktorého výkony v predsezónnej príprave vychvaľovali aj zámorskí experti. Zrazu však – ako blesk z jasného neba – prišla smutná správa. Zranenie. A sezóna sa hneď vyvíjala inak.

27-ročný rodák z Košíc má pred sebou nový štart. Ako povedal v exkluzívnom rozhovore pre blog Oh my Hockey, Vegas Golden Knights prišli s jasným záujmom a konkrétnou ponukou. Ohrnúť nosom nad jednocestnou zmluvou by bolo nelogické. Čerešničkou na torte je, že prichádza do tímu favorita na Stanley Cup.

Verí si? Prečo nepokračoval v Edmontone? Existuje možnosť, že si zahrá za extraligové Košice? Viac sa dozviete v priloženom interview.

Na začiatok jasná otázka: Prečo ste si vybrali práve Vegas?

Golden Knights boli prví, čo sa mi ozvali. Samozrejme som nemal na výber z desiatich klubov, takže nebolo nad čím váhať. Bonus je, že hneď prišla jednocestná zmluva. Vegas mali o mňa už pár rokov menší záujem, čiže som o tom vedel. Keď to bolo na stole, nezaváhal som a zobral to.

Záujem však bol aj z Edmontonu. Máte nejaký konkrétny dôvod, ktorý vás presvedčil, aby ste v Edmontone nepokračovali?

Nepovedal by som, že konkrétny dôvod, skôr oni neboli konkrétni s ponukou. Ešte nevedeli, s čím by za mnou prišli. U Vegas to bol opačný prípad, bol záujem a jasne vedeli, čo chcú. Za pár hodín som to mal, stačilo podpísať. Zároveň to beriem ako nový štart pre mňa a moju kariéru. V Edmontone bolo dobre, ale predsa len som na ľade nedostal veľkú dôveru, keď nepočítam prípravu. Vtedy, keď som hral veľa, som podával dobré výkony. Potom v sezóne ma, bohužiaľ, stavali oveľa menej. Skončilo to tak, že som chcel zmenu a potreboval ju. Hoci naozaj nemôžem povedať, že tam bolo zle.

Vlani ste prežili výborný kemp, avšak napokon ste strávili ročník medzi NHL a AHL. Určite by fanúšikov veľmi zaujímalo, prečo.

Hlavne sa pod to podpísalo zranenie, ktoré ma obmedzovalo už dlhšie a postupne sa to zhoršovalo. Vyradilo ma aj z prvého zápasu, ktorý som mal pôvodne začať s Connorom McDavidom a Leonom Draisaitlom vo formácii. Ktovie, po tom prvom zápase sa mohla celá sezóna vyvinúť inak. Mne sa hralo vždy dobre a aj podľa viacerých ľudí okolo tímu som hral dosť dobre. Najväčšou nevýhodou pre mňa bolo to, že nehrám oslabenia. Aj keď som bol v druhej presilovkovej formácii, tak keď hrá prvá minútu a 58 sekúnd, a ja som sa tam dostal na dve sekundy, veľa som toho vymyslieť nestihol. Napokon sa zo mňa následkom toho, že som nehral v špeciálnych formáciách, stal najmenej potrebný hráč. Keď teda bolo treba niekoho poslať dole, ukázali na mňa.

Už dávnejšie bol o vás zo strany Golden Knights záujem. Prečo to vyšlo až v tomto roku?

Vlani som sa rozhodol pre Edmonton, v čom veľkú rolu zohralo to, že sa s generálnym manažérom Kenom Hollandom poznám ešte z Detroitu. Plus mali o mňa najväčší záujem. Aj vidina hrať s McDavidom a Draisaitlom bola veľmi silná. Dôvodov bolo viacero. Podobne to bolo v tomto roku s Vegas, cítil som najväčší záujem, vyrukovali s presnou ponukou.

Zmluva je na jeden rok. Cítite z toho možnú opatrnosť zo strany klubu čo sa týka vašej výkonnosti či zranení?

Uvedomujem si, že nie som v pozícii, v ktorej by som dostal viacročnú zmluvu. To by som potreboval odohrať aspoň jednu dobrú sezónu, v ktorej by som ukázal, že sa viem udržať v prvom tíme a zostať zdravý. Verím že to príde teraz.

Motivuje vás takýto krátkodobý cieľ, že za ten jeden rok musíte presvedčiť, alebo by ste boli radšej, keby ste mali dlhšiu istotu?

Je to NHL, čiže o motiváciu je postarané. Pravdaže sa hrá s väčšou ľahkosťou, keď máte postarané aj o budúcnosť. Nie je to teraz jednoduché, musím si vybojovať svoju pozíciu, aby som zažil prelomovú sezónu.

Vegas skladá skvelé mužstvo, teraz priviedli ako najväčší podpis roku Pietrangela. Je niekto, na koho sa tam špeciálne tešíte, prípadne sa s ním poznáte?

Ani nie. Poznám len zopár chlapcov, nie je ich veľa. Sú tam dvaja zo Charlotte (Nicolas Roy a Patrick Brown, pozn. red.), spolu sme vyhrali AHL, na tých sa teším. Poznám aj Čecha Tomáša Noska ešte z pôsobenia v Detroite. Nepoznám tam veľa ľudí, avšak teším sa tam.

Dvere sú pre vás vraj otvorené aj v extraligových Košiciach. Chceli by ste za nich nastúpiť?

Uvidíme, ako to pôjde, na kedy sa nastaví začiatok základnej časti NHL aj či mi to vôbec povolia z Vegas, O týchto veciach sme sa ešte absolútne nebavili. Nie som proti takejto rozohrávke pred sezónou, možno sa bude dať na pár zápasov, ale, ako som vravel, museli by súhlasiť aj vo Vegas a tak ďalej. Je to komplikovanejšie, než sa zdá.

Aký je váš cieľ v budúcej sezóne?

V prvom rade zdravie, aby som dokončil sezónu bez zdravotných problémov. Keby som sa toho zbavil už do konca kariéry, bol by to úplný ideál. Ďalší cieľ je etablovať sa v NHL. Myslím si, že keď budem zdravý, mám na to. Chcem si touto sezónou vybojovať novú pozíciu, možno aj v spomínaných rokovaniach o budúcich kontraktoch.

Máte dva tituly z QMJHL, raz ste získali Memorial Cup, dva razy Calder Cup v AHL. Z toho vyplýva, že ste víťazná povaha. Vegas vyzerá opäť ako favorit. Veríte si, že keby skutočne poskladali mužstvo na Stanley Cup, mali by ste v ňom svoju úlohu a po sezóne videli svoje meno napísané na Pohári?

Je to veľmi pekná predstava. Určite z mančaftu cítiť potenciál a šancu na to, aby sa to splnilo. Mužstvo vyzerá vážne dobre. Uvidíme, každopádne si to viem predstaviť, všetko však bude závisieť od zdravia. Ako som vravel – je to pekná predstava a myslím si, že aj reálne splniteľná.

Podpor svojím like-om Facebookovú stránku blogu Oh my Hockey a vojdi hlbšie do sveta NHL!

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: