Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Švajlen Slovákov neodpisuje

Sportnet|Publikované 17. jan 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Slovenský dlháň na lavičke hostí (195 cm) prežíval počas prvého prípravného duelu hádzanárov Slovenska so Švajčiarskom v bratislavskej hale na Pasienkoch zvláštne chvíle. "Mal som také mravčenie v chrbte, veď som tu naposledy hral pred štrnás

Ľubomír Švajlen počas vyhlasovania hádzanárov roka v roku 2001 v Michalovciach. FOTO - TASR

timi či pätnástimi rokmi. Ak si dobre spomínam," dumal bývalý výborný brankár Ľubomír Švajlen. Do Bratislavy prišiel ako asistent reprezentačného trénera Švajčiarov Arna Ehreta a hoci organizátori blížiacich sa ME s Hatalčíkovým výberom dva razy prehrali, nestrácal dobrú náladu.

"Boli to dobré, dramatické zápasy, ktoré nám odkryli naše slabiny. Do začiatku šampionátu ešte pár dní máme. Verím, že zo skupiny, kde máme Poliakov, Slovincov a Ukrajincov, postúpime ďalej. Nervozita už stúpa, tlak bude každý deň čoraz väčší. Celé hádzanárske Švajčiarsko sa už naň chystá," tvrdí 41-ročný Švajlen. Prácu pri reprezentácii si pochvaľuje. "Je to pocta aj pre náš klub, keďže okrem národného tímu robím trénera Kadetten Schaffhausen."

So Švajlenom na lavičke klub vlani vyhral ligu i domáci pohár. V tejto sezóne si zahral Ligu majstrov, odkiaľ sa tretím miestom v základnej skupine dostal do Pohára víťazov pohárov. Rovnako ako prešovský Tatran je už vo štvrťfinále. "Zahráme si pohár aj vo februári, čo je výborné. Navyše u nás je väčší záujem o hádzanú ako na Slovensku. Nie taký ako trebárs v bundeslige, ale do dvetisíc ľudí sa na nás príde pozrieť," tvrdí 175-násobný reprezentant (149 duelov odohral v československom drese, 26 po osamostatnení v slovenskom). Švajlen býva na predmestí Zürichu, odkiaľ má vraj všade blízko. "Všetky kluby, kde sa hádzaná hrá, sú do hodiny cesty autom."

Hoci budú mať Slováci na ME vo Švajčiarsku ťažkú skupinu, postúpiť ďalej aspoň z tretieho miesta môžu. "Francúzi a Španieli majú skvelé tímy, ale Nemci sa chystajú na budúcoročné MS, ktoré budú u nich doma a prebudovávajú káder. Pri troche šťastia by sa im to mohlo podariť. Ak uhrajú dobré výsledky, hanbu si určite neurobia. Slováci nemajú zlý tím. Veľmi sa mi páči Štochl v bráne, Valo má strelu na úrovni svetových hádzanárov i dobrý ťah na bránku. Niečo môže byť aj z mladého krídelníka Martina Straňovského. Výborne číta brankára." (rh)

Súvisiace články