Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Straňovský by si rád zahral na ME proti Čechom

TASR|14. jún 2011 o 13:29

V stredu sa rozhodne pri žrebe o súperoch slovenských hádzanárov na majstrovstvách Európy.

BELEHRAD.

Pri ich premiére na európskom šampionáte v roku 2006 skončili vo švajčiarskom Bazileji v konkurencii troch veľkých medailových ašpirantov - Francúzov, Španielov a Nemcov. O dva roky neskôr v nórskom Trondheime dopadli podobne - opäť Francúzi a severská dupľa v prevedení Švédska a Islandu, ktorý sa o pár mesiacov neskôr s Francúzmi bil dokonca o olympijské zlato. V obidvoch prípadoch dopadli hráči s dvojkrížmi rovnako - bez víťazstva, bez bodu a na úplnom chvoste konečného poradia šestnástky účastníkov.

Bez ľahkých súperov

Už po záverečnom kvalifikačnom zápase v Košiciach sa ale viacerí hráči zhodli, že na ME 2012 ich žiadny ľahký súper nečaká. Tréner Zoltán Heister odmietol nahlas špekulovať, aká skupina by sa mu pozdávala a aká nie. "Svoje želania si nechám pre seba. Samozrejme, že mám vyhliadnutých súperov, ktorých by som si prial a aj takých, ktorým by som sa radšej vyhol, no to, čo som si želal, prezradím až po žrebe. Treba vydržať," povedal pre TASR Heister.

Krídelník Martin Straňovský by si vedel poľahky predstaviť aj skupinu, ktorá by identicky kopírovala tradičný turnaj štyroch krajín, v ktorom každoročne na prelome rokov súťažia Slováci, Česi, Maďari a Poliaci. "Z prvého koša sa dá podľa mňa hrať s Nemcami a Poliakmi, z druhého by som bral asi Maďarov, alebo Nórov, no a z tretieho? Prečo nie Čechov?" spýtal sa sám seba hráč španielskeho Ademaru Leon, ktorý od sezóny 2012/13 prestúpi do konkurenčného FC Barcelona.

Súpermi môžu byť Česi aj Poliaci

"Ľahký súper tam už nie je, ale za všetkých mojich spoluhráčov môžem povedať, že bez ohľadu na meno protivníka, zabojujeme o postup," pokračoval a dodal: "Skupina na spôsob Vianočného turnaja by asi bola dosť zaujímavá, no potom by sa asi samotný turnaj neuskutočnil."

Magnetom v prípade konfrontácie s Čechmi by bol aj duel dvoch slovenských trénerov, keďže Čechov vedie Košičan Martin Lipták.

Slováci zatiaľ vedia, že v Srbsku si v základnej skupine nezahrajú so Slovinskom, Ruskom a ani Macedónskom. Tieto tri krajiny sa spoločne s nimi ocitli vo štvrtom koši.

Organizátori v spolupráci s Európskou hádzanárskou federáciou už pred žrebom rozhodli v záujme čo najvyšších diváckych návštev aj o umiestení štyroch tímov - domáci Srbi si zahrajú v A-skupine v Belehrade, Maďari v C-skupine v Novom Sade, Chorváti v D-skupine vo Vršaci a keďže Macedónci budú účinkovať v B-skupine v Niši, Slovákov môže tešiť, že dlhá cesta na juh krajiny im určite nehrozí.

Zloženie košov pred žrebom ME 2012:

1. kôš: Francúzsko, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko

2. kôš: Dánsko, Nórsko, Maďarsko, Švédsko

3. kôš: Srbsko, Island, Španielsko, Česko

4. kôš: Slovinsko, Rusko, Macedónsko, SLOVENSKO

Základné skupiny ME 2012:

A-skupina (Belehrad): Srbsko

B-skupina (Niš): Macedónsko

C-skupina (Novi Sad): Maďarsko

D-skupina (Vršac): Chorvátsko

Súvisiace články