Záver priniesol obrovský šok. Nóri prišli o takmer istú zlatú medailu

Nórski biatlonisti utešujú Vetleho Sjaastada Christiansena.
Nórski biatlonisti utešujú Vetleho Sjaastada Christiansena. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. feb 2024 o 17:55 (aktualizované 17. feb 2024 o 21:40)

Z titulu majstrov sveta sa napokon tešia biatlonisti Švédska.

MS v biatlone 2024 - Nové Mesto na Morave

Štafeta mužov na 4 x 7,5 km:

1.

Švédsko 

1:16:22,6 h

(0+9)

2.

Nórsko

+ 11,8 s

(4+11)

3.

Francúzsko

+ 12,8 s

(3+13)

4.

Nemecko

+ 51,6 s

(1+8)

5.

USA

+ 1:22,2 min

(0+8)

6.

Taliansko

+ 1:44,1 min

(1+11)

23.

Slovensko

+ 1 kolo

NOVÉ MESTO NA MORAVE. Švédski biatlonisti získali zlato v štafete na 4 x 7,5 km na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave.

Kvarteto Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma a Sebastian Samuelsson sa v cieli tešilo pred druhými Nórmi, bronzovú priečku obsadili Francúzi.

Slovákov Tomáša Sklenárika, Damiána Cesneka, Mateja Badáňa a Mateja Kazára stiahli z trate pred záverečným úsekom a klasifikovali ich na 23. mieste.

Priebeh štafety mužov na MS v biatlone

Úvodný úsek nevyšiel najväčším favoritom, Sturla Holm Laegreid mal bilanciu 1+4 a Eric Perrot dokonca 1+6. Francúz napriek tomu odovzdal na ôsmom mieste s mankom len 30,8 sekundy na prekvapujúco prvého Reneho Zahknu z Estónska, ktorý išiel tesne pred Českom, Kazachstanom a Nemeckom.

Laegreid odovzdal Tarjeiovi Böovi na 12. mieste so stratou 44,7 s. Sklenárikovi streľba nevyšla a s bilanciou 1+6 bol na predposlednom 23. mieste s mankom až 1:37,7 minúty. Slovákom tak už po jeho úseku hrozilo, že ich stiahnu z trate.

Estóncom vydržalo vedenie len po tretiu streľbu, keďže Kristo Siimer musel ísť na dve trestné kolá a prepadol sa na 16. miesto. Vybuchol aj Fabien Claude s dvoma trestnými kolami.

Naopak, Tarjei Bö zvládol ležku bezchybne a poskočil na 6. miesto s mankom už len 19 sekúnd na Nemca Johannesa Kühna. Na druhom mieste sa držal domáci Michal Krčmář, tretí išli Švédi. Böova stíhacia jazda pokračovala a na stojku dobehol spolu s Nemcom a Čechom.

Nór Tarjei Bö a ďalší pretekári počas štafety mužov na MS v biatlone 2024.
Nór Tarjei Bö a ďalší pretekári počas štafety mužov na MS v biatlone 2024. (Autor: TASR/AP)

Síce potreboval dva náhradné náboje, no malú stratu na Krčmářa rýchlo stiahol a svojmu bratovi odovzdal ako prvý. Kühn musel na trestné a prepadol sa, medzi lídrami zostali Kazach Vladislav Kirejev aj Švéd Nelin. Cesnek mal bilanciu 0+3, ale strácal vyše tri minúty.

Johannes Thingnes Bö opäť ukázal svoju výnimočnú rýchlosť a päťsekundový náskok na Čecha Jonáša Marečka natiahol pred prvou streľbou až nad 30 sekúnd. Po dvoch minutých terčoch musel upraviť mieridlá, ale chyby opravil a stále mal k dobru čas na jedno trestné kolo.

Za ním išli Mareček a Ponsiluoma. Doťahovali sa Nemci i Ukrajinci. Estónci po skvelom začiatku nazbierali už štyri trestné, no stále išli pred Slovákmi. Badáň strácal na lídra už štyri minúty. J. T. Bö na stojke nezaváhal, Ponsiluoma, Mareček i Philipp Nawrath rýchlo opravili jednu chybu a zaradili sa za ním.

Nórsky finišman Christiansen vyrazil na záverečný úsek s náskokom 30 sekúnd pred Samuelssonom, nasledovali Vítězslav Hornig a Benedikt Doll, no hneď za nimi išli Francúzi a Američania.

Zloženie medailových tímov

  1. Švédsko (Oskar Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson)
  2. Nórsko (Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Vetle Sjaastad Christiansen)
  3. Francúzsko (Eric Perrot, Fabien Claude, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet) 

Badáň potreboval na svojom úseku len jeden náhradný náboj, no strata bola príliš veľká a stiahli ho. Kazár sa tak už na trať nedostal. Christiansen sklopil všetky terče, Samuelsson musel opravovať a tak na Nóra strácal už minútu.

Quentin Fillon Maillet vytiahol Francúzov na tretie miesto o sekundu pred Dollom. Piaty Hornig na nich strácal až 20 sekúnd. Na stojke však vybuchol Christiansena, ten totiž netrafil tri terče a nepomohli mu ani náhradné náboje.

Po troch trestných kolách sa prepadol až na tretie miesto a prepustil zlato Švédom. Svoje zaváhanie ako tak napravil vo finiši, keď zdolal Fillona Mailleta, no to bola len slabá náplasť pre najväčších favoritov.

Vetle Sjaastad Christiansen sleduje, ako sa Švédi tešia z triumfu v štafete na MS v biatlone 2024.
Vetle Sjaastad Christiansen sleduje, ako sa Švédi tešia z triumfu v štafete na MS v biatlone 2024. (Autor: TASR/AP)

Najmä pre Johannesa Thingnesa Böa. Ten totiž mohol vyrovnať historický rekord Oleho Einara Björndalena v počte zlatých medailí na svetových šampionátoch. Legendárny Nór ich má na konte 20, Bö 19.

Vo štvrtkovom mixe dvojíc mu to "pokazila" Tandrevoldová, keď išla na poslednom úseku na trestné kolo a Nóri skončili až tretí, v štafete Christiansen.

Šancu vyrovnať rekord má ešte v nedeľu, keď sú na programe preteky s hromadným štartom, no na tomto šampionáte už Björndalena neprekoná.

J. T. Bö má v Novom Meste bilanciu dve zlaté, tri strieborné a jednu bronzovú medailu, na pódiu tak stál vo všetkých šiestich disciplínach, v ktorých štartoval.

Švédi si vylepšili bronz z vlaňajšieho šampionátu v Oberhofe. Ich finišman Samuelsson veril vo víťazstvo už pred pretekmi.

"Včera som povedal, že sme vyhrali štafetové zlato na zimnej olympiáde v roku 2018 a myslím si, že teraz máme lepší tím.

Je to úžasné, som taký šťastný. Predviedli sme štyri dobré úseky. Keď som videl Vetleho Christiansena s troma trestnými okruhmi, tak som si povedal, že túto šancu musím využiť," povedal pre oficiálnu stránku.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Záver priniesol obrovský šok. Nóri prišli o takmer istú zlatú medailu