Vraj nakupoval vianočné darčeky. Hviezdny šprintér má veľký problém

Christian Coleman.
Christian Coleman. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. jún 2020 o 08:49

Američan Christian Coleman vynechal už tretiu dopingovú kontrolu.

LOS ANGELES. Americký šprintér Christian Coleman vynechal ďalšiu dopingovú kontrolu - už tretiu v priebehu roka.

Ak by sa potvrdilo jeho previnenie, hrozí mu dvojročný zákaz činnosti a tým pádom aj neúčasť na olympiáde v Tokiu.

Jednotka pre integritu atletiky (AIU) už Colemanovi zastavila činnosť.

Tvrdí, že bol na vianočných nákupoch

Úradujúci majster sveta v behu na 100 metrov sa na twitteri priznal, že k vynechaniu dopingového testu prišlo 9. decembra minulého roka.

Dvadsaťštyriročný šprintér tvrdí, že išlo o nedorozumenie. V čase kontroly bol v neďalekom obchodnom centre na vianočných nákupoch a údajne stačilo, aby ho antidopingoví komisári telefonicky kontaktovali a domov by sa dostavil do piatich minút.

"Myslím si, že išlo o jasný zámer nachytať ma. Chceli docieliť, aby som kontrolu vynechal a to sa im aj podarilo," vyhlásil Coleman.

V správe o kontrole sa uvádza, že komisár v priebehu hodiny každých desať minút hlasno búchal na dvere atlétovho domu a niekoľkokrát stláčal aj zvonček vedľa Colemanových dverí, ale nič nepočul. O telefonický kontakt sa však pracovník antidopingovej agentúry nepokúsil.

Coleman: Chceli ma nachytať

"Pri predošlých testoch sa so mnou vždy telefonicky spojili. Nerozumiem, prečo to teraz bolo inak. Chceli ma nachytať. Bol som pripravený nechať sa testovať, pohyboval som sa kúsok od domu a mohol som hneď prísť. Nikto mi však nedal vedieť," sťažoval sa šprintér.

"O tom, že u mňa boli komisári, som sa dozvedel až na druhý deň, keď mi prišla informácia o zmeškanom teste. Vôbec som netušil, že sa ma niekto pokúšal testovať. Bol som doma skôr, ako vypršala hodina spomínaná v zápise, počas ktorej som sa mal hlásiť," bráni sa Coleman.

Predošlé dve dopingové kontroly vynechal 16. januára a 26. apríla 2019.

Trest mu hrozil už vlani

Najrýchlejší muž planéty už v minulosti čelil obvineniu, že v priebehu dvanástich mesiacov vynechal tri dopingové kontroly.

Americká antidopingová agentúra (USADA) vtedy uviedla, že Coleman nesplnil povinnosť informovať o svojej polohe za účelom vykonania kontroly.

Podľa antidopingových pravidiel musia športovci uviesť s 90-dňovým predstihom čas a miesto, kde môžu komisári vykonať mimosúťažnú kontrolu. V prípade, že športovec povinnosť nesplní, musí čeliť tým istým dôsledkom ako v prípade pozitívneho nálezu.

Napokon však USADA Colemana zbavila podozrení, keď uznala, že v pri jednej z troch vynechaných kontrol sa technicky nijako neprevinil.

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Vraj nakupoval vianočné darčeky. Hviezdny šprintér má veľký problém