BRATISLAVA. Žiadne góly, žiadne emócie, žiadne zápasy. Ihriská, zimné štadióny a športové haly sa od 1. októbra budú využívať iba na tréningy a prípravu.
Na Slovensku vstúpi do platnosti nariadenie ústredného krízového štábu o zákaze hromadných podujatí vrátane športových.
Výnimku dostanú len podujatia, kde organizátori preukážu, že všetci účastníci majú negatívny PCR test nie starší ako dvanásť hodín a podujatie musia nahlásiť 48 hodín vopred na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
Splniť tieto podmienky je veľmi náročné, pre organizátorov dlhodobých súťaží takmer nemožné.
V porovnaní so susednými krajinami ide o najradikálnejšie obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu.
ČESKO: horšia situácia, voľnejšie opatrenia
Epidemiologická situácia v Česku je podstatne horšia ako na Slovensku, no opatrenia sú, paradoxne, voľnejšie ako na Slovensku, hoci ich nový minister zdravotníctva Roman Prymula po svojom nástupe sprísnil.
Podľa obmedzení, ktoré vstúpili do platnosti 24. septembra, sa na športovej akcii môže zúčastniť v interiéri tisíc, v exteriéri pri oddelených sektoroch dvetisíc divákov.
Opatrenia by mali trvať iba štrnásť dní, minister Prymula dodal, že sa v spolupráci s ministerstvom priemyslu a obchodu dokončuje mimoriadny dotačný program, ktorý má športovým klubom kompenzovať straty.
Podľa Prymulu a splnomocnenca pre šport Milana Hniličku opatrenia nie sú také reštriktívne, aby sa športové alebo kultúrne akcie nemohli konať.
Utrpieť by mal iba futbal a hokej.
Očakáva sa, že v priebehu tohto týždňa príde ešte k ďalším opatreniam. Podobne ako na Slovensku sa plánuje zaviesť núdzový stav, schváliť by ho mali v pondelok.
Uvažuje sa okrem iného o dočasnom zrušení telesnej výchovy v školách a tiež o obmedzení zhromažďovania na maximálne desať až dvadsať osôb, výnimkou by mohli byť okrem iného kultúrne akcie viazané na sedenie.
Prymula tvrdí, že športové kluby hlásia najviac nakazených.