Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Spor IHF a AHF vyrieši 19. marca CAS

SITA|Publikované 5. mar 2008 o 12:10

LAUSANNE 5. marca (SITA, AP) - Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne zasadne 19. marca, aby vyriešil vlečúci sa spor ohľadom ázijskej olympijskej kvalifikácie v hádzanej. Konečný verdikt bude podľa ...

LAUSANNE 5. marca (SITA, AP) - Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne zasadne 19. marca, aby vyriešil vlečúci sa spor ohľadom ázijskej olympijskej kvalifikácie v hádzanej. Konečný verdikt bude podľa slov generálneho sekretára CAS Matthieua Reeba známy v priebehu niekoľkých dní po pojednávaní, aby sa ázijské tímy mohli potom v závere marca zúčastniť v Európe na kvalifikačných turnajoch o účasť na OH v Pekingu.

Medzinárodná hádzanárska federácia (IHF) v decembri nariadila opakovať zápasy ázijskej kvalifikácie na základe protestu Japonska a Kórejskej republiky, ktorých zástupcovia vyjadrili nespokojnosť so spôsobom, akým rozhodcovia pomohli k postupu na OH tímom Kuvajtu a Kazachstanu.

Kvalifikačné stretnutia mužov aj žien sa uskutočnili v septembri, ale pôvodne delegovaných nemeckých rozhodcov na poslednú chvíľu nahradili arbitri z Japonska a Iránu, ktorých určila práve Ázijská hádzanárska federácia, a súboje mali škandalózny priebeh. Okrem mužských a ženských reprezentácií Japonska a Kórejskej republiky sa mali zúčastniť na opakovanej olympijskej kvalifikácii aj národné výbery Kuvajtu a Kazachstanu, tie to však odmietli. V tokijských meraniach síl s Japonskom uspeli oba kórejské národné tímy.

AHF však považuje výsledky septembrových turnajov za právoplatné a udelila reprezentáciám Japonska a Kórejskej republiky trest za opakované odohratie kvalifikačných zápasov. Výkonný riaditeľ AHF Ahmed Abuallail vyhlásil, že obe krajiny porušili pravidlá federácie a dostali finančný trest vo výške 1000 dolárov a varovanie, čo je najvyššia možná sankcia, akú môže výkonný výbor udeliť. AHF akékoľvek podozrenia z ovplyvňovania zápasov naďalej odmieta a vopred pohrozila, že ak sa ktorýkoľvek jej člen rozhodne pristúpiť na opakovanie kvalifikácie, bude čeliť sankciám. Okrem trestu pre Japonsko a Kórejskú republiku kontinentálny orgán trvá na tom, že Áziu budú na OH reprezentovať Kuvajt a Kazachstan.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.