Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Sociologička: NHL za protestami v boji proti rasizmu zaostáva

Slogan Koniec rasizmu je na obrazovke pred zápasom play off NHL medzi Colroadom a Dallasom. (Autor: SITA/AP)
Prémiový obsah
Sportnet|29. aug 2020 o 16:30

NHL sa vyhýba spojeniu Black Lives Matter.

Protesty a hlasy volajúce po boji s rasizmom silnejú v celých Spojených štátoch. Po policajnej streľbe na Afroameričana Jacoba Blacka v basketbalovej NBA a WNBA odložili všetky zápasy. NHL sa k ostatným súťažiam pridala v noci z piatka na sobotu. Ľudské práva majú prednosť pred športom. Lenže ako je to s rasizmom v hokeji?

COURTNEY SZTO z Katedry kineziológie a zdravovedy na Queen's University v kanadskom Kingstone vedie výskum zameraný na otázky rasizmu v kanadskom hokeji. "Do protestov sa priamo zapojilo alebo s nimi aspoň nepriamo sympatizovalo relatívne veľa bielych ľudí. Toto však, žiaľ, neplatí o hokejovom prostredí," vraví Szto.

Prečo je dôležité sa venovať rasovým otázkam v športe?

Lebo rasové témy sa v športe pravidelne objavujú najmä v Kanade. Moji kolegovia, výskumníci sa však doteraz nikdy poriadne nespýtali Kanaďanov inej farby pleti a pochádzajúcich z iných etník, dokonca ani pôvodného indiánskeho obyvateľstva, aké majú skúsenosti s hokejom. Všetci vychádzame z toho, že hokej je naším národným športom, že je dobrý pre telo aj ducha, že je inkluzívny... Keď sa však na hokej spýtame predstaviteľov iných etník, tak dostávame úplne odlišný obraz o tomto športe.

Aké majú Kanaďania predstavy o ideálnom hokejistovi? Z akého prostredia väčšinou pochádza? A ak odhliadneme od herných kvalít, tak aké osobnostné kvality má mať?

Stereotypom ideálneho hokejistu je drsný mládenec, ktorý sa kedykoľvek pobije za dobrú vec. Zároveň je však veľmi pokorný, úctivý a pracovitý. Ide príkladom. Dokonca sa aj slušne oblieka. Nie je to náhoda, že profesionálni hokejisti prichádzajú pred zápasom na štadión v oblekoch. V istom zmysle tento obraz odkazuje na protestantskú etiku bielych Kanaďanov.

Zaujímavé je, že kým korene hokeja siahajú do nižších, pracujúcich tried, v posledných rokoch sa hokej stal nákladným športom pre vyššie vrstvy. Je preto paradoxné sledovať, ako sa bieli, zabezpečení Kanaďania štylizujú do polohy drsných chlapcov z prostredia pracujúcej triedy.

Prejavuje sa imidž hokejistu aj v národnej identite?

Hokej plní veľmi dôležitú úlohu, lebo nemáme veľa vecí, ktoré by spájali Kanaďanov ako národ.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články