Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Smutné konce hviezd: Maradona, Zidane či Beckham

Rozlúčková Zidanova hlavička. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|Publikované 17. júl 2014 o 21:39

Odchody veľkých futbalových hviezd bývajú často najmenej hviezdnou časťou ich kariéry.

Posledný zápas Zinedina Zidana si pamätá celý futbalový svet. Bol to síce smutný odchod, ale na rozdiel od mnohých iných bol aspoň veľkolepý.

Mnohé iné hviezdy končili s futbalom takmer nepovšimnuté, v horšom prípade i zatracované. Spísali sme smutné konce veľkých futbalových velikánov.

Posledná Zidanova hlavička

Zinedine Zidane zostane v pamäti hlavne ako elegantný futbalista s geniálnym videním hry a skvelou technikou. Trikrát bol futbalistom roka, vyhral majstrovstvá sveta i Ligu majstrov.

Okrem toho bol uznávaným futbalovým džentlmenom, bez škandálov. O to väčším paradoxom je, že ho počas kariéry až štrnásťkrát vylúčili, i keď to takmer vždy bolo reakciou na nejakú provokáciu.

Pred svetovým šampionátom v Berlíne v roku 2006 už každý vedel, že bude pre Zidana posledným. Napriek slabému štartu sa Francúzsko s kapitánom Zidanom dostalo zo skupiny, vo štvrťfinále proti Brazílii Zidane prihral Thierrymu Henrymu na víťazný gól, semifinále proti Portugalsku zase rozhodla Zidanova penalta.

Až prišlo finále proti Taliansku, ktoré malo ukončiť Zidanovu kariéru. Vo vyrovnanom zápase sa za stavu 1:1 predlžovalo a v 109. minúte prišla najslávnejšia hlavička francúzskeho futbalistu. Nesmerovala do lopty, ale do hrude Taliana Marca Materazziho, ktorý spadol na zem. Zidane dostal červenú, opustil ihrisko a jeho mužstvo prehralo finále v penaltovom rozstrele.

Iba Zidane a Materazzi presne vedia, o čo vtedy išlo. Talian sa milánskemu denníku Corriere della Sera neskôr priznal, že urazil Zidanovu sestru. Detailné znenie nikdy neuverejnili, hoci „stopercentných“ verzií bolo veľa.

"Moje vylúčenie bola veľmi dobrá vec. Je správne, že Buffon signalizoval rozhodcovi, čo som spravil, pretože to z mojej strany nebolo správne. Neviem si predstaviť, ako by som mohol žiť, ak by sme sa s Francúzskom stali majstrami sveta a ja by som bol na ihrisku," povedal Zidane pre časopis France Football o incidente vo svojom poslednom veľkom zápase.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.