Bude kopať Slovensko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021) penaltový rozstrel už v skupine?
Bude kopať Slovensko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021) penaltový rozstrel už v skupine? (Zdroj: TASR)
Igor Dopirák|9. jún 2021 o 23:25

Po zápase Slovensko - Španielsko na ME vo futbale (EURO 2020 / 2021) môže nasledovať penaltový rozstrel. Čo sa musí stať?

BRATISLAVA. Je streda 23. júna a do konca zápasu medzi Slovenskom a Španielskom na ME vo futbale 2021 (EURO 2020) v základnej skupine E zostávajú posledné sekundy.

Vyzerá to, akoby už boli všetci zmierení s bezgólovou remízou. Napriek tomu, že duel neponúkne už nič zaujímavé, tréneri oboch krajín si čosi píšu na papierik.

Hlavný rozhodca ukončuje duel a okamžite si k sebe volá kapitánov oboch tímov. Diváci na štadióne sú v pomykove, akoby nevedeli, čo bude nasledovať.

O pár sekúnd je všetko jasné - nasleduje penaltový rozstrel.

Aj takúto, na prvý pohľad bizarnú, situáciu môžu ponúknuť blížiace sa majstrovstvá Európy vo futbale.

V pravidlách Európskej futbalovej únie (UEFA) sa totiž píše, že v prípade, ak majú dva tímy po poslednom zápase v skupine totožný počet bodov, totožné skóre, totožný počet strelených gólov a ich zápas sa skončil remízou, nasleduje penaltový rozstrel.

Podmienkou však je, že ich vzájomný zápas je zároveň záverečným súbojom v skupine.

Ak by teda Slovensko malo po troch zápasoch totožný počet bodov ako Poľsko, resp. Švédsko, penaltový rozstrel by nenasledoval.

O umiestnení slovenských futbalistov by rozhodovali nasledujúce kritériá:

a) vyšší počet bodov získaných vo vzájomných stretnutiach,

b) lepšie skóre zo vzájomných stretnutí,

c) vyšší počet strelených gólov vo vzájomných stretnutiach.

d) lepšie skóre zo všetkých skupinových stretnutí,

e) vyšší počet strelených gólov vo všetkých skupinových stretnutiach,

f) vyšší počet výhier vo všetkých skupinových stretnutiach,

g) fair play - nižší počet disciplinárnych bodov na základe obdržaných žltých a červených kariet vo všetkých skupinových stretnutiach (červená karta = 3 body, žltá karta = 1 bod, vylúčenie po dvoch žltých kartách = 3 body),

h) pozícia v rebríčku UEFA.

UEFA však informuje, že penaltový rozstrel v skupinovej fáze by bol historickou udalosťou. Na záverečnom turnaji k nemu totiž ešte neprišlo.

Najbližšie k tomu boli českí a tureckí futbalisti na EURO 2008. Obe krajiny mali pred posledným duelom v skupine na konte tri body, totožné skóre 2:3 a ešte v 88. minúte bol stav ich vzájomného stretnutia nerozhodný 2:2.

Napokon o lepšom umiestnení Turecka rozhodol v 89. minúte Nihat Kahveci.

Viac o EURO 2020 / 2021

Igor Dopirák
Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.
Nachádzate sa tu: