Slovenskí hokejisti majú za sebou na svetovom šampionáte v Rige tri náročné zápasy, ktoré dokonale preverili ich schopnosti. Čo v nich zaujalo? Kto výkonom prekvapil? V akej štatistike sú, hoci ich to asi neteší, lídrom na turnaji? Toto sú otázky a odpovede o hre slovenského tímu po zápasoch s Českom, Lotyšskom a Kanadou.
Ako hrá slovenský tím?
Tréner Craig Ramsay dlhodobo razí teóriu, aby jeho zverenci boli aktívni, „jazdili“ hore-dole, mali čo najviac striel a boli sebavedomí. Zdolať sa dá každý.
Po úvodných troch zápasoch má síce Slovensko v kolónke prehier dve, po súbojoch s Českom a Kanadou, ale v oboch prípadoch bol priebeh tesný, dramatický, vyrovnaný a výsledok mohol byť pri istej zhode okolností opačný.
Tím v Rige má svoju tvár, musí však odstrániť chyby, najmä zbytočné fauly.
Kto zaujal?
Jednoznačne brankári. Stanislav Škorvánek mal síce ťažký vstup do turnaja, v prvej tretine derby s Českom inkasoval trikrát, v nasledujúcich piatich tretinách však inkasoval len raz.
Rovnako tak jeden gól dostal aj Samuel Hlavaj. A to naňho smerovalo v zápase s Kanadou 43 striel.
Mnohí sa obávali pred turnajom o kľúčový post, predsa len, po 24 rokoch má Slovensko medzi žŕdkami trojicu brankárov z extraligy. Brankári sú však zatiaľ príjemným prekvapením
Ako funguje obrana?
Neskúsená, slabo fungujúca, deravá. Aj tieto prívlastky padali na slovenskú obranu, v ktorej z viacerých príčin absentujú hráči ako Martin Marinčin, Martin Gernát, Erik Černák, Martin Fehérváry či Peter Čerešňák.
V príprave Slováci neraz horeli, od Rakúšanov dostali v dvoch zápasoch deväť gólov. Svetový šampionát je však o niečom inom.
Áno, v defenzíve sa vyskytli aj chyby, Slováci inkasovali góly, keď prepadli v útočnom pásme, z brejku alebo po chybnom striedaní, no aj tak zatiaľ dominujú pozitíva.
Z hráčov srší obrovská obetavosť, ďalším plusom – ktorý nebol v minulosti samozrejmosťou – je dobrá práca pred vlastnou bránkou, kvalitná rozohrávka.
Mário Grman a Patrik Koch dozreli na opory, Šimon Nemec po príchode odohral zatiaľ jeden zápas, ale v ňom už herne vyčnieval.
V čom sú Slováci silní a čo im nevychádza?
Pokiaľ hrá slovenský tím v hre piatich proti piatim, má fázy, keď vďaka forčekingu, nátlakovej hre a rýchlosti dokáže dominovať proti akémukoľvek tímu. Prví traja súperi sa o tom neraz presvedčili.
Žiaľ, podmienka číslo jeden, teda čistá hra, je zatiaľ najväčší problém Ramsayho zverencov. Slovensko je najvylučovanejší tím šampionátu.
Na konte má 76 trestných minút, Mislav Rosandič a Libor Hudáček dostali trest do konca stretnutia. Druhý menovaný bol vylúčený v každom zápase.
Proti Čechom a Lotyšom na dve minúty, proti Kanade dostal vyšší trest do konca stretnutia. Na konte má 31 trestných minút, najviac zo všetkých hráčov na turnaji.
Má Slovensku šancu postúpiť?
Štyri body z troch úvodných duelov sú cenné. Špeciálne po priebehoch duelov s Českom a Kanadou sa však mália aj niektorým hráčom.
Skupina B je vyrovnaná. Lotyši zdolali v predĺžení Česko, čo nie je dvakrát pozitívna správa pre Ramsayho tím.
Matematika je však jednoduchá. Ak Slovensko porazí tímy, ktoré sú papierov slabšie (Slovinsko, Nórsko, Kazachastan), štvrťfinále by mu zrejme nemalo ujsť.
O to viac by sa hodil čo i len bod aj zo zápasu s výborne hrajúcim Švajčiarskom.
Zápasy Slovenska v skupine B