Slovenskí hádzanári prehrali s Dánmi 25:30

Daniel Valo (druhý zľava) strieľa cez Dánov Kaspera Nielsena (vpravo) a Mikkela Hansena (vľavo). (Autor: TASR)
TASR|15. jan 2012 o 20:55

O najväčšie prekvapenie úvodného hracieho dňa šampionátu sa postarali Česi, ktorí zdolali favorizovaných Nemcov.

BELEHRAD. Hádzanári Slovenska neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na X. majstrovstvách Európy v Srbsku.

Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v nedeľňajšom stretnutí základnej A-skupiny v Belehrade úradujúcim vicemajstrom sveta Dánom 25:30 (12:15).

Reprezentanti SR nestačili na severanov ani v treťom vzájomnom súboji (bilancia 0 - 0 - 3). Slováci prehrali aj svoj siedmy zápas na kontinentálnom šampionáte v histórii.

Ďalšiu šancu prvýkrát zabodovať budú mať v utorok 17. januára od 18.15 h proti Poliakom, ktorí podľahli domácim Srbom 18:22 (7:11).

Dáni trestali každú chybu

Slováci sa favorita nezľakli. Aj s hlasitou podporou početnej skupiny fanúšikov vyrukovali v Pionir Arene na súpera s agresívnou obranou a tradične skvelým Štochlom v bránke.

Dokázali eliminovať aj najväčšiu hviezdu Dánov Mikkela Hansena, ktorého tréner Wilbek skoro stiahol z hry. Heisterovi zverenci vyhrali úvodnú päťminútovku 3:1, severania vyrovnali na 3:3, ale v 10. min bolo 5:3 pre SR.

Za stavu 6:4 nepremenil M. Straňovský rýchly protiútok a vzápätí prišla trojgólová šnúra dánskeho družstva, ktoré Lindberg v 16. min poslal prvýkrát vedenia (7:6). Slováci otočili na 8:7, ale záver I. polčasu patril vicemajstrom sveta, ktorí každú chybu využívali na kontry.

V 29. min vyhrávali Dáni dovtedy najvýraznejším rozdielom (14:11). Potom síce T. Urban znížil, ale s polčasovým klaksónom upravil Lauge Schmidt na 15:12.

Hneď po zmene strán sa prvýkrát strelecky presadil už spomenutý M. Hansen a nakopol spoluhráčov, ktorým stačili tri minúty na vypracovanie si upokojujúceho náskoku (18:13).

Slovenskí hráči však štvrťhodinu pred koncom tromi úspešnými brejkmi krídelníkov M. Straňovského a T. Urbana vykresali nádej znížením na 19:21. Tá žila ešte aj v 55. min, keď Valo svojím šiestym gólom upravil na 22:24. Severania však v zostávajúcom časom vedenie udržali a napokon zvíťazili 30:25.

O prekvapenie sa postarali Česi

Českí hádzanári pod vedením slovenského trénera Martina Liptáka zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev Európy mužov v Niši nad Nemeckom 27:24. Ďalšími súpermi Liptákových zverencov, ktorí obhajujú ôsmu priečku spred dvoch rokov zo šampionátu v Rakúsku, budú Macedónci a Švédi.

V druhom zápase Švédsko prekvapujúco iba remizovalo s Macedónskom 26:26.

ico

Majstrovstvá Európy hádzanárov - nedeľa:

A-skupina (Belehrad):

Dánsko - Slovensko 30:25 (15:12)

Zostava a góly SR: Štochl, Putera - Rábek 3, Kukučka 3, Tarhai 2, Dudáš, Hruščák, Valo 6, Kopčo 3, Petro, Mikéci, Ďuriš, T. Urban 3, M. Straňovský 3/1, Antl 2/2. Najviac gólov Dánska: Lingberg 7, Eggert 6/1. Rozhodcovia: Zotin, Volodkov (obaja Rus.), vylúčenia: 1:1, 7m hody: 2/2 - 2/1, 3000 divákov.

Tréneri hodnotia:

Zoltán Heister, tréner Slovenska: "Ťažko sa mi o tom rozpráva, lebo sme Dánom boli viac ako vyrovnaným súperom. Škoda, že sme urobili v určitých fázach zopár chýb, ktoré nás stáli lepší výsledok. Bojovali sme, boli sme na nich pripravení, no v zlomových fázach boli istejší, my sme tam stratili niekoľko lôpt, dali nám brejky a to rozhodlo o zápase."

Ulrik Wilbek, tréner Dánska: "Bol to typický prvý zápas na veľkých turnajoch. Spočiatku sme boli nervózni, z naše strany to bol mix dobrých a zlých fáz, ale keďže na týchto turnajoch ide o postup a body, tak som spokojný. Dovolili sme Slovákom v druhom polčase vrátiť sa do zápasu, čo považujem za nedostatok."

Poľsko - Srbsko 18:22 (7:11)