BRATISLAVA. Slovenský vodný slalom v poolympijskej sezóne nestagnoval, ale potvrdil dlhodobo vysoký štandard.
Dve medaily z majstrovstiev Európy v Tacene (1-0-1) a päť cenných kovov z nedávnych majstrovstiev sveta v Pau (1-3-1) plus dve tretie priečky v celkovom hodnotení Svetového pohára sú toho dôkazom.
Giertl: Z každého podujatia sme sa vrátili s medailou
Pri všetkých týchto úspechoch svieti meno singlkanoistu Alexandra Slafkovského, tohtoročného majstra Európy, strieborného z majstrovstiev sveta a celkovo tretieho v konečnom hodnotení Svetového pohára v C1.
Navyše Slafkovský a Škantárovci ukončia rok ako lídri rebríčka Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF), čo je znakom ich dlhodobo vysokej výkonnosti.
"Z každého podujatia sme sa vrátili s medailou, či už to boli majstrovstvá Európy, Svetový pohár alebo majstrovstvá sveta. Ja som veľmi spokojný.
Na začiatku sezóny sa šírili hlasy, že vodným slalomárom klesá forma a sú na ústupe. Myslím si, že výsledky ukázali, že opak je pravda,” povedal športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl na webe canoeslalom.sk.
K najúspešnejšej kategórii C1 muži a najmä osobe A. Slafkovského Giertl dodal: “Saša má za sebou sezónu snov. V jej úvode si vypádloval titul majstra Európy, následne bral tretiu priečku v celkovom hodnotení Svetového pohára a v Pau sa stal vicemajstrom sveta.
Symbolicky zavŕšil úspešný rok ziskom titulu slovenského majstra. Post svetovej jednotky je odrazom jeho tohtoročných úspechov. Postavenie všetkých našich kanoistov odzrkadľuje, čo potvrdzujú už niekoľko sezón - patria k absolútnej svetovej špičke - Matej Beňuš je v rebríčku štvrtý, Michal Martikán siedmy.
Nás však teší aj 22. priečka Marka Mirgorodského, vďaka ktorej bude mať Slovensko v budúcej sezóne opäť štyri lode v C1M v seriáli Svetového pohára. To je vynikajúca správa pre celý náš šport, ale pochopiteľne najmä pre Marka alebo kohokoľvek, kto si v nominačných pretekoch vyjazdí miestenku."
Potreba pracovať s mladými športovcami
Čo sa týka debloviek, aj napriek tomu, že už to nie je olympijská disciplína, počas celej sezóny a najmä na majstrovstvách sveta v Pau sa zišla kompletná svetová špička.
"Po vypadnutí z programu hier priemerní skončili, zostalo len top 15 lodí, ktoré bojujú medzi sebou každé preteky. Preto sú výsledky debloviek veľmi tesné.
Škantárovci skončili na svetovom šampionáte druhí o 0,07 sekundy. O to cennejšie je ich renkingové prvenstvo. A nepoviem nič nové, pre nás je veľká škoda, že kategória C2 už nie je súčasťou OH," skonštatoval Giertl.
Krátke hodnotenie športový riaditeľ pridal aj k úradujúcej vicemajsterke sveta a bronzovej zo Svetového pohára v kategórii K1 Jane Dukátovej.
“Janka už niekoľko rokov po sebe potvrdzuje, že patrí k najlepším ženám nášho športu. Piate miesto z takmer 280 pretekárok je skvelé. Stále sa pohybuje okolo medailových umiestnení.
Horší je odstup ďalších slovenských reprezentantiek od nej. To platí aj v mužskom kajaku. Úloha zväzu je jasná - je potrebné pracovať s mladými športovcami," doplnil Giertl.