Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Slávny zjazd v Kitzbüheli: Nebezpečenstvo aj veľké peniaze

Nór Kjetil Jansrud počas tréningovej jazdy v Kitzbüheli. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 23. jan 2015 o 10:15

V tréningoch bol najrýchlejší Nór Kjetil Jansrud, vyzve rakúskych favoritov.

KITZBŰHEL. Osemdesiatštyri rokov ubehlo od chvíle, keď sa Ferdinand Friedensbacher ako prvý zjazdár zapísal do listiny víťazov Hahnenkammu. Medzitým sa zo súťaže v rakúskom Kitzbüheli stali najsledovanejšie a najnáročnejšie zjazdárske preteky na svete.

V sobotu sa slávny Hahnenkamm bude jazdiť už po sedemdesiaty piaty raz a okrem lyžiarskej slávy a solídneho balíka peňazí pôjde opäť aj o dôležité body do Svetového pohára.

Po triumfe na domácej ľadovej hore pod názvom Streif (dĺžka 3312 m, prevýšenie 860 m, priemerný sklon 27 %) najviac túžia Rakúšania na čele s úradujúcim olympijským víťazom Matthiasom Mayerom, ale oba oficiálne tréningy v Kitzbüheli ovládol Nór Kjetil Jansrud.

Chce znížiť stratu

Líder zjazdárskeho poradia a zároveň druhý muž priebežnej celkovej klasifikácie Svetového pohára zaostáva za Rakúšanom Marcelom Hirscherom o 167 bodov a počas víkendu v Kitzbühelu by stratu rád skresal.

"V piatkovej kombinácii bude mať určitú výhodu Marcel, lebo sa nepôjde zjazd, ale super G. Pokúsim sa však získať čo najviac bodov najmä v sobotu, aby som boj o prvé miesto aspoň trochu zdramatizoval," uviedol Jansrud, ktorý bol v kitzbühelskom zjazde zatiaľ najvyššie pred dvoma rokmi - siedmy.

Víťazstvo spred týždňa vo Wengene pasuje do roly jedného z najväčších favoritov Rakúšana Hannesa Reichelta. Skúsený 34-ročný pretekár bude obhajovať víťazstvo z vlaňajška. "Čím viac víťazím, tým to je pre mňa jednoduchšie. Nemám pocit, že som pod zvýšeným tlakom. Preteky si chcem užiť," vraví Reichelt.

Odmeny vo výške 764-tisíc eur

Viacerí poprední zjazdári kritizovali rozhodnutie organizátorov preložiť kombináciu z nedele na piatok. Slalomová časť kombinačných pretekov sa začne pod reflektormi v piatok o 16.45 a už o 19 hodín neskôr budú najlepší zjazdári stáť na štarte obávaného zjazdu. Je len logické, že viacerí z nich slalomovú časť kombinácie vynechajú.

"V piatok budeme na nohách od pol ôsmej rána do ôsmej večer. A potom nás na druhý deň čaká najťažší zjazd. Je to holý nezmysel," kritizoval šéf rakúskych zjazdárov Florian Winkler.

Kitzbühel sa dlhodobo hrdí najvyššími odmenami pre pretekárov v SP. V tomto roku počas troch dní pretekov rozdelia 764-tisíc eur. Víťazi sobotňajšieho zjazdu a nedeľňajšieho slalomu dostanú 91-tisíc eur.

Sobotňajší zjazd v rámci 75. ročníka Hahnenkammu má začiatok o 11.45. Prvé kolo nedeľňajšieho slalomu aj so Slovákom Adamom Žampom odštartujú o 10.15, druhé o 13.30.

Posledných 10 víťazov zjazdu v Kitzbüheli

2003 Daron Rahlves (USA)

2004 Stephan Eberharter (Rak.)

2005 zjazd sa nejazdil, bolo málo snehu

2006 Michael Walchhofer (Rak.)

2007 zjazd sa nejazdil, bolo málo snehu

2008 Didier Cuche (Švaj.)

2009 Didier Défago (Švaj.)

2010 Didier Cuche

2011 Didier Cuche

2012 Didier Cuche (jazdilo sa na skrátenej trati 2,0 km)

2013 Dominik Paris (Tal.)

2014 Hannes Reichelt (Rak.)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.