Slafkovský: V našom športe je to často veľká lotéria

Na snímke sprava Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský pózujú po zisku zlatej medaily v hliadke singlistov na MS v Pau.
Na snímke sprava Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský pózujú po zisku zlatej medaily v hliadke singlistov na MS v Pau. (Autor: TASR)
SITA|2. okt 2017 o 18:50

Michal Martikán by chcel prekonať Američana Davida Hearna.

PAU. BRATISLAVA. Na júnových majstrovstvách Európy v Tacene singlkanoisti Alexander Slafkovský a Michal Martikán zachránili Slovensku medailovú reputáciu, pred dvoma dňami na majstrovstvách sveta v Pau zasa dovŕšili celkový multimedailový úspech (1-3-1).

Slafkovský k zlatu z Tacenu pridal striebro z Pau, Martikán bol v oboch prípadoch bronzový.

Martikán zmenil historické štatistiky

Oba vrcholy poolympijskej sezóny zvládli skúsení Liptáci s noblesou im vlastnou. A to ešte v Pau obaja pridalo aj zlato zo súťaže hliadok.

"Som šťastný, nebudem to skrývať. Začiatok sezóny mi vyšiel perfektne, neskôr prišiel útlm. Všetko to smerovalo k príprave na MS a v Pau som vylovil z vody dve medaily. Striebro beriem, nevidím to tak, že mi ušlo zlato. Aspoň mám väčšiu motiváciu do ďalších rokov," vravel 34-ročný Alexander Slafkovský po návrate na Slovensko.

O štyri roky starší Martikán bronzom v Pau zmenil až dve historické štatistiky: stal sa najstarším vodným slalomárom s medailou z majstrovstiev sveta a zároveň s 21 cennými kovmi z MS aj absolútne najúspešnejším.

Prvú medailu na MS - bronzovú v C1 - získal už v roku 1995 v anglickom Nottinghame. Cenný kov si vybojoval na každom z pätnástich svetových šampionátov, na ktorých štartoval.

Slafkovský: Často je to veľká lotéria

"Je to zvláštny pocit, že som najstarší aj najúspešnejší. Každopádne, uvedomujem si, ako rýchlo to ubehlo. Živo si spomínam na prvú medailu aj pocity, ktoré som prežíval. Dôležité je, že stále ma to baví a odmalička som mal silnú motiváciu súťažiť s najlepšími.

Mal som aj šťastie na odborníkov, ktorí mi pomohli, keď som mal zdravotné problémy. Z roka na rok je čoraz viac potrebnejšia správna regenerácia aj kúsok športového šťastia. Teraz mám silnú motiváciu pokračovať ďalej, keďže som stále medzi medailistami," priznal Martikán.

Päťnásobný olympijský medailista už neraz povedal, že niekdajší systém sčítavania viacerých jázd v pretekoch sa mu zdal byť férovejší ako ten dnešný, keď jedna finálová jazda rozhodne o majstrovi sveta či olympijskom šampiónovi.

"Keď idete jednu jazdu, treba dobre trafiť vodu a mať aj šťastie. Dobre pripravených je už dnes veľmi veľa pretekárov," poznamenal Martikán.

Slafkovský sčasti nadviazal: "V našom športe je to často veľká lotéria. Na vode sa všetko rýchlo zmení aj zo stotiny na stotinu a to najlepšie chceme zo seba vydať všetci."

V Tokiu by nechcel chýbať

Martikán tvrdí, že ako 38-ročný ešte nie je úplne najstarší spomedzi tých, ktorí jazdia C1 na vrcholnej úrovni.

"Pri vode sa pohybujú stále aj starší ako ja, aj keď ich tam už veľa nie je. Pamätám sa, že keď som získal prvý bronz v roku 1995, majstrom sveta sa vtedy stal 36-ročný Američan David Hearn.

Keď idete jednu jazdu, treba dobre trafiť vodu a mať aj šťastie. Dobre pripravených je už dnes veľmi veľa pretekárov.


Michal Martikán, slovenský reprezentant

Mal síce o dva roky menej ako ja teraz, ale on bol majster sveta a ja teraz iba bronzový. Svojím spôsobom teda vo vyššom veku dokázal viac. Ešte som ho neprekonal," vysvetlil Martikán.

Slafkovský vraví, že sa už teší na obdobie po sezóne, keď bude tráviť chvíle voľna s rodinou a zrejme sa pozrie aj do exotického Japonska.

Práve Tokio bude v roku 2020 hostiteľom najbližších letných olympijských hier, kde by skúsený Lipták nechcel chýbať.

"V novembri sme dostali viacerí vodáci pozvánky do Japonska. Bude to taký zájazd - poznávačka, pôjdeme sa pozrieť aj do Národného športového centra. Teším sa na to veľmi, lebo Japonsko je jedna z tých tajomnejších krajín," dodal Slafkovský.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Slafkovský: V našom športe je to často veľká lotéria