Ukončí Geiger 20-ročné nemecké čakanie? Obhajcom titulu je Stoch

Nemecký skokan na lyžiach Karl Geiger. (Autor: TASR/AP)
TASR|27. dec 2021 o 12:05

V Oberstdorfe štartuje prestížne Turné štyroch mostíkov.

OBERSTDORF. Utorňajšou kvalifikáciou v nemeckom Oberstdorfe odštartuje jubilejný 70. ročník Turné štyroch mostíkov.

Prvenstvo obhajuje poľský skokan na lyžiach Kamil Stoch, najväčšími favoritmi na zisk sošky Zlatého orla sú však líder celkového poradia Svetového pohára Nemec Karl Geiger a Japonec Rjoju Kobajaši.

Pre prísne opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu a obavy zo šírenia nového omikron variantu budú všetky podujatia bez divákov.

Geiger: Turné je veľká výzva

Doposiaľ posledným nemeckým víťazom Turné bol v roku 2002 Sven Hannawald. Geiger by rád nadviazal na jeho úspech.

"Turné je pre celý tím veľká výzva, má obrovskú prestíž. Všetky mostíky dobre poznáme a na úvodný vrchol sezóny sme dobre pripravení," zdôraznil Geiger.

V olympijskej sezóne má skvelú formu a podáva vyrovnané výkony. Dvakrát vyhral, trikrát skončil druhý a so ziskom 594 bodov je na čele prestížneho seriálu.

Kobajaši sa bude usilovať nadviazať na celkový triumf zo sezóny 2018/2019. Japonec stál v tomto ročníku SP na najvyššom stupienku trikrát, súťaže v Ruke a Wisle musel vynechať pre pozitívny test na koronavírus.

Ani vlani nebol Stoch v top forme

Veľké ambície majú aj obhajca veľkého glóbusu Nór Halvor Egner Granerud, jeho krajan Markus Lindvik či Slovinec Anže Lanišek.

Do poradia na popredných priečkach bude chcieť prehovoriť aj Stoch.

Ani vlani nebol pred Turné v optimálnej forme, ale na nemeckých a rakúskych mostíkoch sa dokázal vybičovať k výborným výkonom a po tretí raz v kariére si prevzal cenu pre celkového víťaza.

Rakúšania sa budú spoliehať najmä na Stefana Krafta, šampióna Turné zo sezóny 2014/2015, ktorý v tejto sezóne vyhral súťaž v nemeckom Klingenthale.

V 1. kole sa na Turné skáče k.o. systémom. Na základe výsledkov kvalifikácie sa vytvorí 25 dvojíc a víťazi duelov postúpia do 2. kola. Medzi elitnou tridsiatkou ich doplnia piati najlepší "lucki loseri".

Po ouvertúre na Schattenbergu sa kolotoč presunie do Garmisch-Partenkirchenu, kde je na programe tradičná novoročná súťaž. Prvou rakúskou zastávkou bude 4. januára innsbrucký Bergisel. Turné vyvrcholí 6. januára v Bischofshofene.

Program 70. ročníka Turné štyroch mostíkov

  • utorok 28. decembra: 16:00 kvalifikácia v Oberstdorfe
  • streda 29. decembra: 16:30 hlavná súťaž v Oberstdorfe
  • piatok 31. decembra: 14:00 kvalifikácia v Garmisch-Partenkirchene
  • sobota 1. januára: 14:00 hlavná súťaž v Garmisch-Partenkirchene
  • pondelok 3. januára 13:30 kvalifikácia v Innsbrucku
  • utorok 4. januára: 13:30 hlavná súťaž v Innsbrucku
  • streda 5. januára: 17:15 kvalifikácia v Bischofshofene
  • štvrtok 6. januára: 17:30 hlavná súťaž v Bischofshofene

Súvisiace články