Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Shejbala čaká finále Pohára EHF

Sportnet|Publikované 11. apr 2006 o 22:00

Slovenský hádzanár Michal Shejbal prežíva v nemeckom tíme Frisch Auf! Göppingen príjemné časy. V marci mu momentálne deviaty klub bundesligy predĺžil zmluvu až do roku 2007 a takmer vzápätí sa klub cez francúzsky US Créteil predral do finále Pohára ...

Michal Shejbal v drese Göppingenu. FOTO - FRISCHAUF-GP.DE

Slovenský hádzanár Michal Shejbal prežíva v nemeckom tíme Frisch Auf! Göppingen príjemné časy. V marci mu momentálne deviaty klub bundesligy predĺžil zmluvu až do roku 2007 a takmer vzápätí sa klub cez francúzsky US Créteil predral do finále Pohára EHF, kde ho čaká druhý nemecký tím TBV Lemgo.

Gól v poslednej sekunde

Göppingen (asi 40 km od Stuttgartu) sa do záverečnej bitky o jednu z európskych trofejí dostal po dlhých 44 rokoch. Vo Francúzsku prehral nemecký klub 26:30, no doma zvíťazil 23:19. Pri gólovej zhode rozhodol v prospech Shejbalovho družstva vyšší počet gólov nastrieľaných na palubovke súpera. "Boli to však nervy ešte aj po konci súboja. Rozhodujúci gól sme dali v poslednej sekunde a rozhodcovia skúmali jeho regulárnosť ešte pár minút po konci na videu. Keď ho uznali, prišla veľká úľava. Veď som vo finále európskej súťaže ešte nehral. Pred príchodom do Göppingenu som pôsobil len v Košiciach," tvrdí Michal Shejbal. "Oslavy stáli za to. Najprv na palubovke a potom sme šli do jedného z mestských podnikov na banket a užili si to spolu s fanúšikmi," dodal.

Z Košíc do Nemecka

Michal už otca v jednom smere prekonal. Jiří Shejbal, bývalý brankár Československa, ktorý dnes pôsobí na športovom gymnáziu v Košiciach a v klube trénuje starších žiakov, si v najvyššej nemeckej súťaži nikdy nezachytal. "V Nemecku pôsobil, ale len v druhej lige. Najmä vďaka nemu som však dnes tam, kde som. Keď v lete 2004 prišiel Göppingen o brankársku jednotku, hľadal medzi žrde mladého a vysokého nádejného gólmana, ktorý vie po nemecky. A tak som z Košíc zamieril do Nemecka," vysvetlil 21-ročný Shejbal.

Začiatky napriek tomu boli ťažké. "Bol to veľký skok. Na jednej strane je tu oveľa väčšia starostlivosť o hráčov, na druhej sa vyžaduje absolútna profesionalita. Na tréningu idú akékoľvek žarty bokom. Všetci musíme ísť na sto percent," hovorí Michal. V Nemecku si vraj už zvykol, aj vďaka nemeckej priateľke.

"V klube mám veľmi dobré podmienky. Cítim, ako si ma vychovávajú. Jednotkou medzi žrďami je stále Čech Martin Galia (dnes oslavuje 27. narodeniny - pozn. red.), ale to je pochopiteľné. Má viac skúseností a navyše najlepšiu percentuálnu úspešnosť sedmičiek v celej bundeslige. V odvetnom semifinále proti Francúzom ma do bránky nepustil, ale predtým som si predsa len zachytal," tvrdí 43-násobný juniorský reprezentant Slovenska.

Pohár zostane doma

Michal je len tretím slovenským brankárom, ktorý pôsobí v najkvalitnejšej klubovej súťaži starého kontinentu. Prvým bol dnes už zosnulý Marián Hirner, druhým Maroš Kolpak. "Dúfam, že v nej dlho vydržím. A bude sa nám naďalej dariť. Škoda len, že sa vo finále stretneme s nemeckým tímom. My cudzinci, je nás tu asi osem, by sme si radšej zahrali niekde mimo krajiny, no Nemci sa tešia. Vlani vyhral celú súťaž Essen a už dnes je jasné, že trofej zostane v Nemecku."

Prvé finále sa hrá v nedeľu 23. apríla v Göppingene, odveta 30. apríla v Lemgu. A Shejbal dúfa, že nezostane len pri finálovej účasti. Vedenie klubu zasa oprávnene predpokladá, že hala (3976 miest) bude po štvrtý raz v sezóne vypredaná. RASTISLAV HRÍBIK

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.