BRATISLAVA. Amatérsky futbal čaká veľký reštart. Počas najbližších týždňov sa rozbehnú súťaže vo všetkých kútoch Slovenska a na všetkých úrovniach, od najmladších kategórií až po dospelých.
Cez víkend to vypukne zápasmi Slovnaft Cupu, ktorý si už tradične zahrajú aj kluby z piatej a dokonca aj niektoré z okresnej ligy.
Tréningy bez obmedzení
So štartom nového ročníka sa vynára viacero otázok. Za akých podmienok sa bude hrať a čo musia účastníci zápasov dodržať v súvislosti s pandémiou koronavírusu?
„Spustenie súťaží je v súčasnosti regulované vyhláškou ÚVZ SR č. 223/2021 a aktuálnym COVID semaforom pre šport. Pri tomto usmernení vychádzame z toho, že od pondelka 19. júla sú všetky okresy na Slovensku zelené v stupni monitoring z pohľadu rizikovosti šírenia ochorenia Covid-19,“ uvádza Slovenský futbalový zväz v usmerneniach k spusteniu nového súťažného ročníka 2021/2022 vo futbale s výnimkou Fortuna ligy.
Tréningy klubov nižších futbalových líg a mládeže prebiehajú bez obmedzení počtu účastníkov a bez povinného testovania hráčov.
Test nie starší ako 72 hodín
V prípade majstrovských zápasov sa však všetci účastníci vrátane hráčov musia preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín.
Futbalistom stačí aj negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie nie však starší ako 24 hodín.
„Negatívny výsledok testu je možné nahradiť potvrdením o tom, že osoba je najmenej 21 dní, ale nie viac než 90 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ nebola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu,“ usmerňuje zväz.
Amatérskym futbalistom stačí tiež ak sú najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 s dvojdávkovou schémou, pokiaľ bola aplikovaná druhá dávka očkovacej látky proti ochoreniu.
Výnimka pre deti do desať rokov
Hrať môžu aj tí, ktorí sú najmenej 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 s jednodávkovou schémou očkovacej látky proti ochoreniu.
„Negatívny výsledok je možné nahradiť tým, že je hráč najmenej 21 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19, ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia,“ dodáva.
Výnimku má tá osoba, ktorá prekonala ochorenie v období pred nie viac ako 180 dňami. Testovať sa nemusia tiež deti do desať rokov.
Súťažné zápasy môžu byť organizované s divákmi takisto len za viacerých podmienok.
Testy potrebujú aj diváci
Maximálny počet priaznivcov je v prípade státia päťdesiat percent kapacity priestoru, v prípade sedenia maximálne 75 percent kapacity priestoru, nie však viac ako tisíc osôb v exteriéri, pričom organizátor je povinný zabezpečiť sedenie v každom druhom rade.
„Všetci diváci sa musia pri vstupe preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie nie starším ako 24 hodín. Nahradiť je ho možné potvrdením o skutočnostiach uvedených vyššie, pričom u detí do desať rokov sa test taktiež nevyžaduje,“ vysvetľuje SFZ.
Organizátor je povinný zakázať a kontrolovať dodržiavanie zákazu konzumácie pokrmov a nápojov na hromadnom podujatí, osobu, ktorá zákaz porušuje je povinný vykázať z priestorov hromadného podujatia.
„V zelených okresoch nie je potrebné uchovávať telefonické alebo emailové kontakty návštevníkov po dobu dvoch týždňov od ukončenia podujatia. Organizátor je povinný zabezpečiť dostatočný počet ľudí za účelom dohľadu nad dodržiavaním preventívnych opatrení,“ uvádza.
Ďalšie podmienky sú predmetom úpravy vyhlášky a plnenie všetkých podmienok kontroluje organizátor, ktorý je priamo zodpovedný za ich dodržiavanie.
Na druhú ligu najviac dvetisíc ľudí
Podobné pravidlá platia aj pre zápasy druhej ligy. Zmenou je, že organizátor je povinný ohlásiť hromadné podujatie na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania.
„Maximálny počet divákov pri druhej lige je 25 percent celkovej kapacity priestoru na sedenie, nie však viac ako dvetisíc osôb v exteriéri, pričom organizátor je povinný zabezpečiť sedenie v každom druhom rade,“ vysvetľuje SFZ.
Organizátor druholigových zápasov je povinný po dobu tridsať dní viesť evidenciu divákov v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt a po uplynutí tejto doby je povinný uvedené osobné údaje zničiť.
Domáci tím tiež musí zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu a zabezpečiť dostatočný počet ľudí za účelom dohľadu nad dodržiavaním preventívnych opatrení.
„V priebehu budúceho týždňa očakávame vydanie novej vyhlášky ÚVZ SR o organizácii hromadných podujatí, ktorá by mala upraviť a zmeniť podmienky organizácie športových súťaží a všetci dúfame, že zavedie miernejší režim v kontexte pozitívnej epidemiologickej situácie na Slovensku,“ dúfa.
SFZ radí zaočkovať sa
Podľa oficiálnej stránky sa Slovenský futbalový zväz aktuálnym stavom zaoberá a priebežne rokuje so zodpovednými inštitúciami, avšak podľa neho nie je možné komunikovať smerom navonok záležitosti, ktoré nemajú oficiálnu a definitívnu formu.
„Situácia sa neustále vyvíja. Máme eminentný záujem na tom, aby boli všetky súťaže regulárne spustené a hrané s čo najmenej zasahujúcou reguláciou za dodržania základných pravidiel prevencie.
Aj preto priebežne odporúčame všetkým priamym aktérom súťaží - hráčom, trénerom, rozhodcom aj nepriamym aktérom - fanúšikom, aby sa v rámci svojich zdravotných možností dali zaočkovať.
Už teraz je zrejmé, že zaočkovaní ľudia budú mať jednoduchší prístup k aktivitám a očkovanie vyzerá byť jedinou cestou, ako sa vrátiť čo najviac k normálnemu a nielen športovému životu,“ uzatvára.