Ako sa majú stravovať vrcholoví či amatérski športovci?
Čo nesmie chýbať v jedálnom lístku ľudí, ktorí chcú schudnúť alebo pribrať?
Denník SME prináša seriál článkov o zdravej výžive.
V druhom diele špecialista na výživu MARTIN ČUPKA radí, ako by sa mal stravovať rekreačný bežec. Čo je dôležité konzumovať po tréningu a čo pred pretekmi, prečo je dobré sa stravovať podľa ročných období a prečo je lepšie si dať najskôr nealkoholické pivo a po ňom alkoholické.
Niektorí ľudia behajú ráno predtým, ako idú do práce. Aké raňajky im odporúčate? Môžu behať aj nalačno?
"Kľúčové je, aký majú cieľ. Ak je ním chudnutie a dokážu trénovať nalačno, je to v poriadku. Keď človek ráno vstane, mal by vypiť vodu, napríklad s citrónom, aby telo hydratoval.
Dôležité je nepiť hneď sladkú vodu. Na redukciu tuku je behanie nalačno dobrá a efektívna voľba. A to aj na úkor nižšej športovej výkonnosti. Po behu si treba dopriať väčšiu desiatu.
Ak je cieľom športový výkon, je dobré zjesť ráno niečo rýchlo stráviteľné ako koktail s ovocím, orechmi a kyslomliečnym či rastlinným nápojom."
Iní uprednostňujú tréning po dlhom dni v práci. Čo by mali zjesť, aby zvládli stanovený plán?
"Únava môže byť psychického charakteru, vtedy človeku dodá viac energie samotný beh ako akékoľvek jedlo. Ak sú unavení fyzicky, treba zapnúť sedliacky rozum.
Žiadny segedínsky guláš ani vyprážaný rezeň. Keď z roboty prídete o piatej a o šiestej idete behať, môžete si dať niečo podobné ako na raňajky - rozmixované ovocie, orechy, vodu či rastlinné mlieko.
Môžete si dopriať aj polievku, ktorá síce neobsahuje veľa energie, ale dokáže potlačiť prvotné pocity prázdneho žalúdka. Ak to zjednodušíme, dajte si čerstvé ovocie ako banán, jablko, hrušku či slivku."
Po tréningu si rekreační bežci doprajú často výdatnú večeru. Čo by mala obsahovať?