Sajmonov pohľad: Pierre Dorion predĺžil s Ottawou. Čo ako manažér dosiahol za prvých päť rokov?

Oh My Hockey|8. sep 2021 o 10:38

Highlightom včerajšej noci je predĺženie zmluvy medzi Ottawou Senators a ich generálnym manažérom Pierre Dorionom. Ten by mal v organizácii zotrvať minimálne do konca sezóny 2024/25.

Súčasná zmluva mu platí do konca sezóny 2021/22, teda ešte rok. Teraz má istotu, ktorá môže byť ešte dlhšia. Nový kontrakt obsahuje opciu na ročník 2025/26.

"Veľmi nás teší, že sme s Pierrom podpísali už druhé predĺženie zmluvy ako s generálnym manažérom Senators," prehlásil vo vyhlásení vlastník klubu Eugene Melnyk. "Od svojho vymenovania do funkcie v roku 2016 Pierre neúnavne pracoval na vybudovaní organizácie, ktorá môže konkurovať najlepším tímom NHL. Je oddaný, dbá na detaily a zachováva si zdravý hokejový rozum. Pevne veríme, že pod Pierrovým vedením bude náš mančaft čoskoro uznávaný ako tím ašpirujúci na veľké úspechy."

Prestavba sa končí

Pierre Dorion behom posledných rokov neúnavne pracoval na prestavbe. Sám mal pritom mnohokrát zviazané ruky. Chamtivosť Eugena Melnyka čo sa peňazí tečúcich do klubu týka už síce nie je tak okatá a majiteľ zrejme plní sľuby, že do klubu začne investovať viac, no kedysi to tak nebolo.

Billboardy s nápismi #MelnykOut neboli v hlavnom meste Kanady pred tromi-štyrmi rokmi ničím vzácnym. Fanúšikovia kritizovali Melnyka nielen za hospodárenie, ale aj za to, že klub stratil vzťah s fanúšikmi.

Do toho musel čarovať Dorion. Do funkcie manažéra bol povýšený 10. apríla 2016 a klub pod jeho vedením zažil jedinú účasť v play-off. V roku 2017 došli Sens až do finále konferencie, tam však padli a prišla dlho očakávaná prestavba.

Tá sa končí. Symbolicky. Dorion novou zmluvou zavelil k otočeniu strany a započatiu nasledujúcej kapitoly.

"Od začiatku tejto prestavby sme mali plán. Mám pocit, že teraz sme v ďalšej fáze, je čas začať vyhrávať. Minulý rok sme sa cítili ako tím, proti ktorému sa ťažko hrá, ale teraz je čas na ďalšiu výzvu, aby sme každý večer získali dva body, boli v každom zápase. Zo zápasov, v ktorých sme vlani získali bod, tento rok budeme potrebovať dva. Veľa našich mladších hráčov dosiahlo vo svojej kariére fázu zrelosti, v ktorej by nás mali viesť a už by nemali byť považovaní za zelenáčov. V našej skupine nastal čas začať vyhrávať," povedal Dorion pre TSN 1200.

Sumár prvých piatich Dorionových rokov

49-ročný generálny manažér sa behom prvej päťročnice vo funkcii etabloval ako aktívny funkcionár, ktorý sa nebojí veľkých krokov.

Pri jeho príchode ku klubu "senátorov" ťahali Erik Karlsson, Mike Hoffman, Mark Stone, Bobby Ryan či Kyle Turris doplnení Mikom Zibanejadom alebo Jeanom-Gabrielom Pageauom.

Dnes oblieka dresy Ottawy takmer stopercentne iný tím. Začiatok Dorionovej éry si z aktuálneho mužstva pamätá iba forvard Nick Paul, nik iný. Prestavba ako má byť.

Nebyť Melnyka, nemusela byť tak drastická. Po odchode Matta Duchenea v roku 2019 sme konštatovali "posledný nech zhasne". Nebol to len on - prakticky ktokoľvek, kto si v tom období vypýtal väčší kontrakt, musel odísť, lebo Dorion dostával od Melnyka iba "vreckové".

A tak dnes vidíme kompletne zmenené mužstvo. Niečo sa Dorionovi podarilo, niečo nie, ale prestavba to bola so všetkým, čo k tomu patrí. Že je mužstvo ešte mladé a neskúsené bolo vidieť, špeciálne v obrannej hre, ale s tým sa musí rátať.

Za posledných päť rokov boli čo sa bodov týka horší len Buffalo Sabres a Detroit Red Wings. Ale prestavba je presne o tomto - pretrpieť si zopár rokov, aby sa potom mohlo vyhrávať.

Ktovie, ako dopadne vízia Doriona započať víťaznú éru. Dozvieme sa už onedlho.

Trejdy

Výmeny? Tých sa generálny manažér Senators nikdy nebál. Jedna z nich doslova definuje jeho éru. Udiala sa 13. septembra 2018.

Senators vymenili svojho kapitána a klubovú ikonu. Sťahoval sa Erik Karlsson, ktorého San Jose Sharks považovali za vytúžený posledný dielik do skladačky pre zisk Stanley Cupu.

Trejd vyvolal vášnivé reakcie. Senators "žralokom" okrem Karlssona pribalili aj Francisa Perrona, ktorý sa nikdy nedostal z farmy do NHL a dnes hráva v druhej švédskej lige. O tom, že je švédsky obranca Karlsson momentálne skôr príťažou pod stropom ako hviezdou a postrachom súperov, sme už na našom webe niekoľkokrát viedli polemiku. Z pohľadu Sharks táto výmena nevyšla.

Dorion vtedy získal kľúčové aspekty budúceho úspechu. Do tímu trejdom prišli dnes už vysťahovaní Dylan DeMelo a Rūdolfs Balcers. Zostal ale Chris Tierney a Josh Norris. Mimo to obdržali Senators aj draftové voľby a vlani si vďaka tej najvýznamnejšej zaistili výber Tima Stützleho.

Za víťaza Karlssonovej výmeny dnes môžeme bez problémov považovať Doriona. Nebola jediná, ktorá stojí za reč.

Napríklad v novembri 2017 Dorion získal Matta Duchenea v trojitom trejde s Nashvillom Predators a Coloradom Avalanche. Duchene hral za Avalanche, Sens sa preňho museli vzdať Kyle Turrisa (putoval do Nashvillu). Avalanche si od kanadského klubu vypýtali Andrewa Hammonda, Shane Bowersa a dve draftové voľby. Vďaka jednej z nich dnes majú v organizácii talentovaného beka Bowena Byrama.

Čo Dorionovi tak úplne nevyšlo bol trejd Miku Zibanejada s voľbou v druhom kole draftu do New Yorku Rangers za Derricka Brassarda a siedme kolo. Brassard sa v hlavnom meste Kanady ohrial len rok a pol, vo februári 2018 už putoval do Pittsburghu.

V júni 2018 musel vymeniť Mike Hoffmana, o rok Matta Duchenea. Rozviazané ruky mal v podstate až od príchodu Nikitu Zajceva, čo dokazoval početnými výmenami. Veď od začiatku roku 2020 podnes ich urobil hneď 25! Získal nimi niekoľko hráčov súčasnej zostavy - Josha Browna či Matta Murrayho.

Dorion je aktívny a agresívny. Pri výmenách nemieša len hviezdami, nebojí sa meniť omrvinky či získavať drafty.

Erik Karlsson bol súčasťou najväčšej výmeny Dorionovej kariéry. Zdroj obrázku: NHL.com

Podpisovanie

Meno Melnyk sa musí spomenúť pri každom hlbšom článku o Ottawe. Ani pri podpisoch to Dorion nemal ľahké - pracoval len s obmedzenými financiami. Z toho dôvodu sa toho v hlavnom meste Kanady toľko zmenilo.

Vypovedá o tom aj skutočnosť, že najlepšie plateným útočníkom tímu je aktuálne Drake Batherson, ktorému dal Dorion plat 4,975 mil. dolárov na šesť rokov. Všetky aktuálne kontrakty Senators s výnimkou štyroch podpísal Dorion, jeho rukopis je jasne viditeľný.

Najväčšiu zmluvu svojej kariéry dal obrancovi Thomasovi Chabotovi, ktorý poberá 8 miliónov ročne do konca sezóny 2027/28. Druhým najlepšie plateným hráčom klubu je Matt Murray, ktorý vlani podpísal štvorročnú zmluvu s ročným platom 6,25 mil. dolárov.

Kontrakty na 5 miliónov a viac dal Dorion ešte Markovi Stoneovi, Mike Hoffmanovi a Jevgenimu Dadonovovi. Ani jeden z nich však už nepatrí Ottawe.

Všetky podpisy z dielne Doriona si môžete pozrieť na tejto stránke.

Ešte nik nedostal od Doriona väčší kontrakt ako Thomas Chabot. Zdroj obrázku: NHL.com

Drafty

Pierre Dorion má za sebou šesť draftov, počas ktorých si do organizácie vybral 39 talentov.

Z 39 hráčov vybratých Ottawou v posledných šiestich draftoch sa do NHL zatiaľ aspoň na jeden zápas dostali ôsmi - Maxime Lajoie, Logan Brown (2016), Drake Batherson, Alex Formenton (2017), Brady Tkachuk, Jacob Bernard-Docker (2018), Shane Pinto (2019) a Tim Stützle (2020).

Posledný draft vyzeral zo skautského pohľadu ako fraška. Sens si na vysokých priečkach vyberali hráčov, o ktorých buď vedel málokto, alebo mohli byť draftovaní pokojne o kolo nižšie - svedčí o tom napríklad meno desiatky draftu, Tylera Bouchera, či mená ako Zack Ostapchuk, resp. Ben Roger, ktoré prišli na rad v druhom kole.

Na názor na Doriona a draftovanie som sa opýtal povolanejšieho - nášho skauta Samuela Tirpáka.

"Dorion a Ottawa majú celkom slušné draftové výsledky až na posledný rok. Keď bol Dorion šéfom skautingu v Ottawe v rokoch 2008 a 2009, tak zo šestnástich volieb skončilo deväť ako hráči, ktorí odohrali viac ako 200 zápasov v NHL. Ich draftové výsledky mali v rokoch, keď bol generálnym manažérom, kolísavé výsledky. No a rok 2021 priniesol asi najväčšie sklamanie, pretože to bola jednoducho tragédia, ktorú sme všetci sledovali v priamom prenose," vyjadril sa.

Ťažko povedať, či je to Dorionom, alebo ottawskými skautmi. Samuel však vypichol veľmi zaujímavý bod.

V rokoch 2008 a 2009 Senators draftovali Erika Karlssona, Zacka Smitha, Jakoba Silfverberga, Mike Hoffmana, Robina Lehnera, Marka Borowieckého, Dereka Granta, Patricka Wiercocha, Jareda Cowena aj Chrisa Widemana. Tí desiati v NHL odohrali spolu 4 325 zápasov. A šéfom skautingu bol práve Dorion.

Mimochodom, Sens majú v talóne až 12 volieb v drafte 2022. Uvidíme, či zas prekvapia hokejový svet, alebo ich využijú podľa očakávaní.

Od Tima Stützleho si fanúšikovia sľubujú veľa. Zdroj obrázku: Complete Hockey News / Facebook

Čo prinesie budúcnosť?

Od Doriona neočakávam, že zaspí na vavrínoch. Pasívny prístup na štýl Davida Poilea sa mi nikdy nepozdával, zvlášť vtedy, keď mužstvo potrebuje nový impulz či doplnenie skladačky, no utešuje sa štýlom "veď sme minulý rok boli v play-off".

Preto - hoci Dorion zavelil skončiť prestavbu - si myslím, že hoci gro mužstva bude pokope, nebude váhať meniť všetko okolo neho. Pevné miesto by mal mať Chabot, Stützle, Tkachuk, Norris a zrejme i Batherson. Už len z týchto mien cítiť, akým mladým mužstvom a jadrom disponuje Ottawa.

Na Stanley Cupy ešte neprišiel čas, no ja osobne vidím u Doriona potenciál. Hlavne preto, že má odvahu. Už len ju použiť na správne veci.

Predĺženie jeho zmluvy preto beriem z klubového hľadiska pozitívne. Prestavbu vcelku zvládol. Mužstvo má muchy, ktoré bude potrebné napraviť, ak sa chcú Sens jedného dňa dostať medzi favoritov, a presne to vnímam ako ďalšiu výzvu pre ich generálneho manažéra.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: