Sajmonov pohľad: Nie každá draftová jednotka je McDavid

Oh My Hockey|4. apr 2019 o 08:41

Draft. Jedna z najsledovanejších udalostí v kalendári NHL sa nezadržateľne blíži. Vďaka skautom vieme dopredu určiť, kto je najväčším talentom jednotlivých rokov a kto je pravdepodobná draftová jednotka.

V dnešnej dobe keď bežný hokejový fanúšik vidí či počuje slovné spojenie "draftová jednotka", akoby automaticky mu príde na um spasiteľ tímu, najväčšia hviezda ligy či generačný talent. Vidí nového Crosbyho, Ovečkina, Kanea či McDavida.

No nie každá draftová jednotka je McDavid.

NHL Central Scouting vydal vo vyhlásení o Jackovi Hughesovi, ktorý je (najmä v Amerike) braný ako prvá voľba vo výbere nováčikov 2019, informáciu, že má "schopnosť vyhýbať sa hráčom v prehustenom priestore podobne ako Connor McDavid". Zároveň jeho niektoré schopnosti prirovnal k dvojke draftu, ktorý ovládol McDavid, Jackovi Eichelovi. 

Nikde v odborných článkoch sa však nepíše o "generačnom talente" a podobných superlatívoch. Podobne to je aj s Kaapom Kakkom, fínskym rodákom, ktorý tiež bojuje o pozíciu draftovej jednotky a je Hughesovým najväčším konkurentom. Dá sa s takmer stopercentnou určitosťou povedať, že jedno meno z dua Hughes-Kakko bude na drafte vyslovené ako prvé, či už to bude z úst predstaviteľov Colorada, Los Angeles, New Jersey, Buffala či niekoho iného. 

Ten, kto draftovú jednotku získa, samozrejme vždy získava ohromný hokejový talent. Ako som už spomínal, skautský systém je dnes na takej pokročilej úrovni, že o tom, že v prvom kole sú vybraté jedny z najväčších talentov, nemôžeme pochybovať. Opakujem však svoju vetu spred pár riadkov. Nie každá draftová jednotka je McDavid.

Internetové diskusie sú dnes veľmi populárnym a najrozšírenejším prostriedkom vyjadrenia svojho názoru. Niekedy to ale je na škodu, pretože výrazne ovplyvňujú verejnú mienku. Presne to sa stalo podnetom na napísanie tohto článku. Aj československé diskusie mylne robia z Jacka Hughesa hráča kalibru najväčších hviezd.

Bude však obrovským prekvapením, ak bude Hughes tak produktívnym a hviezdnym hráčom ako Connor McDavid, ktorý je podľa mňa momentálne najlepším hokejistom planéty. Ak by hral v lepšom tíme s lepšími spoluhráčmi, trebárs v Tampe Bay, pravdepodobne by v tejto sezóne útočil na 130-140 kanadských bodov.

Ak sa dostanete do diskusie, kde Hughesa velebia ako spasiteľa, nenechajte sa tým vtiahnuť. Odborníci takisto krotia obrovské očakávania. 17-ročný Američan síce je klenotom, čo ukázal aj na posledných juniorských majstrovstvách sveta, kde nastúpil aj proti Slovensku, no eufória napokon môže byť priveľká. Hughes by mohol byť na úrovni Marnera, čo je veľmi šikovný a chytrý hráč, no nie generačný talent.

Chápem, že už samotný prívlastok "draftová jednotka" pobáda k senzácii vo fanklube organizácie, ktorá možnosť prvého výberu získa. Aj v tomto prípade však treba byť pozorný a rozlišovať. Veď aj Patrik Štefan bol pred dvadsiatimi rokmi jednotkou - a ako dopadol.

Nachádzate sa tu: