Sajmonov pohľad: Ktorí brankári budú reprezentovať Kanadu na olympiáde?

Oh My Hockey|22. okt 2021 o 17:05

Kanada, kolíska hokeja, bude opäť raz najväčším favoritom na zlato. Zimné olympijské hry aj s hráčmi z NHL uvidíme po prvý raz od roku 2014, hokejový sviatok budú sledovať milióny ľudí po celom svete.

A z nominácie Kanady už máme prvé - hoci len veľmi hrubé - náčrty. Týkajú sa gólmanov. Každá krajina mala do minulého piatka povinnosť odoslať zoznam 55 mien z NHL, ktoré môžu byť súčasťou jej nominácie.

Šancu dostať sa na hry majú podľa informácií Pierre LeBruna šiesti brankári z Kanady. Menovite Carey Price, Jordan Binnington, Darcy Kuemper, Mackenzie Blackwood, Carter Hart a Marc-André Fleury.

Duo veteránov dopĺňajú dvaja brankári na vrchole kariéry a dvaja mladíci. Podľa môjho názoru bude takto vyvážená aj konečná nominácia.

Verím, že sa kanadský manažment nedrží tohto pravidla úplne striktne, no myslím si, že aj oni uvažujú po dvojiciach. Trio veterán plus prime time brankár plus mladík by dávalo zmysel.

Iste, v prípade zranenia či veľmi biednych výkonov by do Pekingu mohlo cestovať aj iné trio. Snažím sa však pracovať s čo najpravdepodobnejším scenárom. Súboj o miestenku tak zvedú veteráni, brankári v najlepších rokoch a ich mladší prenasledovatelia.

Na každý z týchto súbojov sa chcem pozrieť o čosi bližšie.

Carey Price vs. Marc-André Fleury

Ťažko povedať, čo od "súboja" veteránov v tejto sezóne očakávať. Kľúčovým bodom akéhokoľvek rozboru ich šancí je v momentálnej situácii skutočnosť, že Carey Price nechytá. Trpí psychickými problémami, vyhľadal pomoc skrz program hráčskej asociácie NHLPA.

Nikto nevie určiť, kedy a či vôbec sa víťaz zlata zo Soči 2014 vráti. Nedokáže to generálny manažér Marc Bergevin, nedokáže to kanadský zväz, ani NHL. Preto bitku o mentorský post v zostave vyhráva, hoci to asi nie je úplne fér a po vôli kohokoľvek, Fleury.

V rámci olympijských hier sú to zo spomínanej šestice jediní dvaja brankári so skúsenosťami z olympiády. Aj to sa nedá povedať tak úplne.

Zápasy na olympijskom turnaji totiž chytal iba Price. V roku 2014 zavrel kanadskú bránu, zboril mýtus, že nevie vyhrávať veľké zápasy, a dominantnými výkonmi doviedol Kanaďanov k zlatu. V piatich stretnutiach mal úspešnosť 97,2% a priemer 0,59 inkasovaných gólov na zápas. Jednotkou národného tímu bol aj o dva a pol roka neskôr na Svetovom pohári.

Aj Fleury je zlatým medailistom, konkrétne z Vancouveru 2010. Vtedy ale nebol ani raz nasadený do zápasu. Dva odchytal Martin Brodeur, no hlavným strojcom úspechu bol Roberto Luongo.

Skúsenosti hovoria v prospech Pricea. Obaja mali vlani vynikajúci ročník, Carey heroickými výkonmi senzačne doviedol Montreal až do finále, kým Marc-André získal Vezina Trophy.

Sezóna 2021/22 zatiaľ nahráva Fleurymu, ale len vďaka tomu, že vôbec chytá. Inak jeho výkony nie sú ani zďaleka ružové. Od pevnej obrany Vegas prešiel do zatiaľ mizerne hrajúceho tímu Chicaga. Z troch zápasov všetky prehral. Jeho úspešnosť je na hodnote 84% a v priemere inkasuje 5,63 gólov na zápas.

Za normálnych okolností - pred sezónou, predtým, ako sa vedelo, čo sa deje s Priceom - by som si myslel, že Kanadu bude reprezentovať ich miláčik Price. Lenže ak si mám v aktuálnej situácii vybrať dvojicu, nad ktorou visí pred nomináciou na olympiádu najväčší otáznik, či aspoň jeden z nej bude reprezentovať, vyberám si práve veteránov Pricea a Fleuryho.

Kuemper vs. Binnington

31-ročný Kuemper verzus 28-ročný Binnington. Dvaja preverení brankári, jeden dokonca s prsteňom pre víťaza Stanley Cupu vo vitríne. Kanada na olympiáde nebude mať jasnú jednotku ako v prípade Pricea v roku 2014. Preto sa o post hrdinu môžu pobiť práve títo dvaja, hoci nedosahujú také hviezdne renomé.

Práve na ich pleciach bude ležať aj ťarcha očakávaní. Komu predsa dôverovať, ak nie gólmanom v najlepších rokoch? Práve u tých bude vo veľkej miere rozhodovať aktuálna forma.

Z hľadiska dlhodobého je pre mňa Darcy Kuemper lepším brankárom, avšak mám pochybnosti. Predolympijskú sezónu nezačal úplne v najideálnejšej forme, zdá sa, akoby si zvykal na nové prostredie, čo nemusí byť ďaleko od pravdy.

Ročník sa však iba rozbieha, ťažko určiť, aká situácia bude panovať o dva-tri mesiace. Kuemper a reprezentácia idú dokopy, Darcy reprezentoval už na dvoch majstrovstvách sveta. Z tých posledných má zlato.

Na chrbát mu dýcha podľa mňa trochu preplatený Jordan Binnington. Ten začal sezónu o poznanie lepšie, jeho "bluesmani" zvládli už tri duely po sebe a on si drží solídne čísla. Aj tu však platí, že je priskoro hovoriť o akýchkoľvek veciach týkajúcich sa formy.

Tá bude kľúčová. Ale hodnotiť ju tu a teraz je hlúposť.

Z dlhodobej perspektívy má podľa mňa väčšiu šancu na nomináciu Kuemper. Je preverenejší, svoje kvality preukazoval aj v slabších mužstvách, disponuje skúsenosťami z vrcholového reprezentačného fóra.

Mackenzie Blackwood vs. Carter Hart

Kanada už nie je v situácii ako v roku 2014. V Soči bol najmladší Carey Price vo veku 27 rokov. Teraz sa pokojne môže stať, že pozvánku dostane 23-ročný Carter Hart.

Skrátka a jasne - brankársky post v NHL už neovládajú Kanaďania. Aj v Pekingu budú v hodnotení bránkoviska zaostávať za Rusmi (hoci tým by pokojne stačil Vasilevskij, ako dvojku a trojku by mohli nasadiť Chabibulina a Treťjaka).

V roku 2010 bol jednotkou Roberto Luongo, o štyri roky Carey Price. Brankári s vysokým renomé, pokojne by ste ich už vtedy mohli označiť za tak hviezdnych, že kráčajú do siene slávy.

To sa o Kuemperovi ani Binningtonovi zatiaľ povedať nedá.

Prečo teda nevyužiť turnaj na zaučenie budúcej jednotky? Mackenzie Blackwood ani Carter Hart nie sú ľahkým sústom pre žiadneho strelca, Kanade by neubrali na kvalite a mohli by im priniesť pridanú hodnotu smerom do budúcna. Nasali by atmosféru, pozbierali cenné skúsenosti.

Preto si myslím, že manažment rád privíta aj jedného z dvojice Mackenzie-Hart. Pri výbere bude záležať na tom, v kom vidia do budúcna väčšiu perspektívu. A výber to bude ťažký. Hartovi hrá do karát vek, Mackenziemu zas omnoho podarenejšia minulá sezóna.

Finálny rezultát

Vo výsledku majú podľa môjho názoru aktuálne navrch Marc-André Fleury, Darcy Kuemper a Carter Hart. Lenže tento výber - a dupľom v prípade, ak sa čoskoro vráti Price - je tak tesný, že boj o miestenky naozaj nemá jasného favorita.

O to bude zaujímavejší. Rozhodnú najbližšie mesiace a, koniec koncov, vôbec to nemusí skončiť mojou úvahou. Kombinácia sa môže rozdeliť medzi veterána a oboch brankárov na vrchole, alebo nemusí ísť ani jeden z veteránov.

Na odpoveď si zatiaľ počkáme. Pravdou však zostáva, že brankárska pozícia nebude tým najsilnejším, čím bude Kanada na blížiacom sa olympijskom turnaji disponovať.

Nachádzate sa tu: