Hokejové ligy po celom svete ukončujú či prerušujú svoj priebeh z dôvodu svetovej pandémie pre koronavírus. Tejto chorobe sa nevyhlo ani Slovensko a aj tu musel byť hokej zrušený. Tipsport Liga sa nielenže prerušila, ale úplne skončila a v Poprade už na štadióne roztopili ľad.
Tá istá situácia sa stala aj vo Fínsku, kde najvyššiu Liigu predčasne ukončili. Malo to obdobný priebeh ako všade - najskôr zápasy bez divákov, neskôr úplné ukončenie. Zápasy základnej časti sa nedohrajú a rovnaký osud postihol aj play-off.
Povedali by ste si, že je to to isté ako na Slovensku, tak potom netreba polemizovať. Lenže ono to tak úplne nie je. V správe sa nachádza dôležitý dodatok, že fínska súťaž nevyhlási majstra. Na rozdiel od Škandinávcov sa ale v našej najvyššej lige titul udelil. A získala ho Banská Bystrica, nasledovaná strieborným Slovanom a bronzovými Košicami.
Richard Lintner argumentuje, že inak sa nedalo: „Odpoveď je jednoduchá. Súťažný poriadok SZĽH nám ukladá povinnosť, že ak ukončíme súťaž (t.j. že ju len neprerušíme), sme povinní vyhodnotiť záverečné poradie družstiev. Na základe tohto poradia sme povinní oceniť prvé tri družstvá, odovzdať putovný pohár a jednotlivcom medaily. Zároveň vyhlásiť majstra Slovenska. Nijaké iné riešenie v predpise neexistuje, preto tento krok nebol žiadnymi rozhodnutím, ale len povinným procesom. Je jasné, že v súčasnom momente si ocenení zďaleka takúto situáciu neužijú, ako keby sa Tipsport Liga dohrala podľa pôvodného plánu a nezápasili sme s vírusom, ale bohužiaľ, lepšie riešenie nebolo reálne.
No nič. Čas zmeniť pravidlá, páni. Neviem, kto čo sledoval, keď napísal toto pravidlo, ale je jasné, že takto by to fungovať nemalo. Nefunguje to tak vlastne skoro nikde, ale Slovensko je výnimočné. Ako vravím, je čas zmeniť pravidlá, najmä preto, lebo tento spôsob riešenia je nehokejový.
Hokej sa vyznačuje tým, že play-off a základná časť sú dve rozdielne veci. V NHL sa víťazovi prvej časti sezóny udeľuje Prezidentova trofej, avšak tá dokopy nikoho nezaujíma. Play-off je ten skutočný boj o najvyššiu métu, ktorou je v prípade NHL Stanley Cup. V tomto systéme nie je slovenská liga ničím iná.
V tomto roku sa ale odlíšila. Hoci tu funguje systém, že víťaz vyraďovacích bojov dostáva Pohár Vladimíra Dzurillu, zatiaľčo prvý po základnej časti Pohár Dušana Pašeka, z neznámych dôvodov sa do stanov súťaže dostali také pravidlá, ktoré "baranom" zaistili aj tú najcennejšiu trofej. Myslím si, že sa v Bystrici nenájde veľa ľudí, ktorí sa z takto získaného pohára tešia.
Zámerne som vyššie použil slovo "nehokejový". Ak by sa vo futbale pri dominancii niektorého z tímov uchýlili k takémuto riešeniu, nebol by som takto zásadne proti, keďže tam pojem "play-off" (ak nepočítame MLS) v domácich súťažiach ani neexistuje. Príkladom takéhoto riešenia je Liverpool FC v tomto ročníku Premier League. Existujú špekulácie, že ak by sa liga nedohrala, s prihliadnutím na ich dominanciu a na to, že sú už len krôčik od titulu po dlhých tridsiatich rokoch, by im prvé miesto udelili, hoci by si ich fanúšikovia želali, aby sa tento historický moment udial na ihrisku a nie na zasadnutí vedenia súťaže. Aj keby dali Bystrici iba spomenutý Pohár Dušana Pašeka, pravdepodobne by nevznikol tento článok, lebo by to síce nebolo ideálne, no ani takto absurdné.
Veľmi sa mi páčilo stanovisko Juraja Bakoša, generálneho manažéra Slovana Bratislava: "...musíme konštatovať, že takto vyhlásiť konečné poradie je málo na to, aby sme si mohli s čistým svedomím zavesiť na krk strieborné medaily."
Je to málo a je to nepochopiteľné. Predstavte si, že by vírus prišiel už vlani. NHL by po dlhých rokovaniach predčasne ukončila sezónu a Stanley Cup by pridelila Tampe Bay Lightning, ktorá suverénne panovala základnej časti.
To, ako to s Bolts dopadlo v play-off, vieme. A presne takto mohla dopadnúť aj Bystrica. Je to totiž úplne rovnaké.