Sajmonov pohľad: Bishop je voľný. Vezme si ho Seattle?

Oh My Hockey|16. júl 2021 o 15:44

"Uhorková sezóna"? Kdeže, tá sa ešte zďaleka nezačala! Jeden by povedal, že NHL po sezóne zaspí letným spánkom (áno, tento pojem existuje aj vo zvieracej ríši, hovoríme tomu "estivácia") a médiá sa budú musieť chytať každej slamky, aby zaujali svojich čitateľov.

Pravdou však je, že ak nemáte celý deň zapnuté wi-fi, o mnoho prídete. Napríklad včera sa udial celý rad zaujímavých udalostí - od vykúpenia Keitha Yandlea po zrušenie klauzuly o nevymeniteľnosti Benom Bishopom.

Podľa pôvodných pravidiel by si Stars museli amerického brankára chrániť. Kluby však v tieto dni môžu využiť možnosť presvedčiť niektorých hráčov, aby svoju klauzulu vypustili - podobne spravili napríklad Jeff Skinner či Erik Johnson.

Urobil to aj Bishop. Dlhočizný gólman toho v posledných rokoch veľa neodchytal a hrozilo, že by "hviezdy" prišli o Antona Chudobina, Rusa, ktorý ich pred rokom doviedol až do finále Stanley Cupu. Bishop nechcel byť pre zamestnávateľa príťažou a dohoda bola na svete.

Chudobin je pre Stars jasnou voľbou. Iste, v ich organizácii nájdeme aj meno Jake Oettinger, avšak ten je chránený automaticky a nemusí byť na zozname Stars. Okrem Bishopa si Seattle bude môcť z bránkoviska klubu vziať aj Coltona Pointa, avšak takýto výber neočakáva nikto.

Ben Bishop je známe meno. Avšak čisto na známosti hokejové mužstvo neposkladáte a tu je zádrheľ.

Je šanca, že si Bena Bishopa vezmú Seattle Kraken?

Hokejovo...

...áno. Hokejovo by som Bena Bishopa vzal.

Jeho kariéra však skončí vo veľkom tieni toho, čím mohla byť. A je to škoda. Rok čo rok dokazoval Ben Bishop - ak bol zdravý - svoju svetovú kvalitu. Brankársky patril medzi najužšiu ligovú špičku, a to ešte v sezóne 2018/19, keď bol v drese Dallasu brilantný.

Svoju genialitu však dokazoval už omnoho skôr. V drese Tampy bol neohrozenou jednotkou, s tímom postúpil v roku 2015 do finále. A keby sa v roku 2016 nezranil a na jeho miesto nemusel prísť vtedy neskúsený Andrej Vasilevskij, mal formu na to, aby "blesky" dotiahol až k Stanleyho poháru.

Bolts sa napokon pri rozhodovaní o budúcnosti rozhodli správne. V ich drese dnes pôsobí najlepší brankár sveta, no dovolím si tvrdiť, že keby Bishop nemal toľko zranení, aj jeho by sme stále zaraďovali aspoň medzi najlepšiu desiatku. Škoda, na keby sa nehrá, preto má moja úvaha jasný základný bod, bez ktorého ju nemožno vydať.

Zdravotne...

...nie. Bohužiaľ, hoci je hokejovo Bishop famózny, krehké zdravie a početné zranenia sú proti.

Výber Bena Bishopa do Seattlu by bol azda najväčším riskom, ktorý by manažér Ron Francis behom onoho draftu urobil. Za všetko môže podlomené zdravie a s ním spojené otázky: Dokázal by byť stále brankárom, ktorým bol pred pár rokmi? Keby bol fit, ako dlho by mu to vydržalo? Vydržal by ešte ďalšiu maródku, alebo by mal po kariére?

Utratiť bezmála päť miliónov ročne na ďalšie dva roky by pre Seattle nemusela byť vysoká pálka. Nepredpokladám, že budú lámať rekordy platového stropu. No vyhodiť ich za zraneného brankára, keď potrebujete mať pravidelne chytajúcu dvojicu, by bolo zbytočné.

Som presvedčený, že si Kraken radšej zvolia cestu zdravého hráča - nech už to bude Jason Dickinson, Joe Pavelski alebo niekto iný - než ísť do takého risku. Otázne bude, koho si Stars ochránia. Isté je len trio s klauzulou, teda Jamie Benn, Tyler Seguin, Alexander Radulov. K tým sa pravdepodobne pridajú Roope Hintz, Denis Gurianov, Radek Faksa, ešte jeden útočník, John Klingberg, Miro Heiskanen, Esa Lindell a Anton Chudobin.

A o brankárov núdza nebude. Rečnícka otázka, ktorá po jednoduchých faktoch ohľadne Bishopa zaznieva, je "načo by to vôbec robili?". Načo by im bol Bishop?

Ako som už písal - Bishopa som ako brankára mal vždy rád. Dokonale využíval svoju výšku, čo bolo jeho najväčšou zbraňou. Drvivú väčšinu času nemusel puky chytať, stačilo, že ho triafali. Keby nebol viac zranený ako zdravý, Seattle by nemal váhať - bezpochyby by bol lepšou voľbou ako trebárs Braden Holtby, o ktorom sa dlhšie diskutuje ako o novom brankárovi expanzného mužstva.

Bishop v poslednom ročníku neodchytal ani minútu. Pre zranenie. Už tento fakt je zdvihnutým varovným prstom.

Je mi ľúto, Ben. Seattle by si ťa vyberať nemal, ale neber si to osobne, za svoje zranenia nemôžeš...

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: