Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Rusko na MS v hokeji? Pre trest sa bude od ostatných líšiť

Rusko na MS v hokeji 2021 - skratka ROC a hymna. (Zdroj: TASR/AP)
Miloslav Šebela|13. máj 2021 o 11:00

Prečo bude Rusko na MS v hokeji 2021 hrať pod skratkou ROC a aká skladba nahradí hymnu?

BRATISLAVA. Ruskí hokejisti nastúpia na MS v hokeji 2021 v nových dresoch. Namiesto tradičného ruského znaku – dvojhlavého orla - budú mať na dresoch logo Ruského olympijského výboru.

Dresy bez ruského znaku a vlajky musia mať na sebe pre rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu v prípade obchádzania dopingových pravidiel a manipulácie výsledkov testov z Moskovského antidopingového laboratória.

Trest platí od decembra 2020 do decembra 2022. 

Dresy, v ktorých budú hrať ruskí hokejisti (Autor: IIHF)

Rusko na MS v hokeji 2021 ako Ruský olympijský výbor

Počas dvojročného obdobia na vrcholných podujatiach, akými sú majstrovstvá sveta či olympijské hry, nemôžu ruskí športovci nastupovať pod štátnou vlajkou, mať na dresoch štátne symboly a na podujatiach im nebudú ani hrať štátnu hymnu.

Hokejový tím bude na turnaji v Rige hrať pod názvom Ruský olympijský výbor (anglická skratka ROC – Russian Olympic Committee). 

Na štadióne nik nemôže mať ruskú vlajku – súčasnú ani historickú. To platí pre organizátorov, športovcov aj členov realizačného tímu.

Na vlajke tímu bude počas MS v hokeji 2021 logo Ruského olympijského výboru. 

V prípade víťazstva zahrajú hokejistom namiesto hymny úryvok z klavírneho koncertu Piotra Iľjiča Čajkovského.

To bude platiť aj na ďalších podujatiach, akými sú trebárs olympijské hry.

Prečo Piotr Iľjič Čajkovskij?

Rusko pôvodne navrhovalo namiesto hymny známu pieseň Kaťuša. Tú Športový arbitrážny súd zamietol. 

S ideou zahrať namiesto hymny koncert Čajkovského prišli ako prví rýchlokorčuliari, ktorí mali svetový šampionát vo februári v holandskom Heerenvene.

Organizátori im dali možnosť vybrať si skladbu.

„Boli sme už v Holandsku v bubline, keď nám organizátori oznámili, že si môžeme zvoliť, čo nám budú hrať namiesto hymny. Vtedy už bolo známe, že Kaťuša neprešla. Športovci si spolu sadli a vyberali najznámejšiu kompozíciu priamo spojenú s našou krajinou. Výber, ktorý sme urobili v poslednej chvíli, sa ukázal ako najlepší,“ opisovala pre denník Sport-express šéfka ruského korčuliarskeho zväzu Varvara Baryševová. 

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Súvisiace články