Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Ročne sa v športových stávkach vyperie 140 miliárd dolárov

Stávkové podvody sú pre šport problém na každej úrovni. (Autor: Ilustračné TASR/AP)
SITA|16. máj 2014 o 08:22

Ovplyvňujú sa výsledky najmä futbalu a kriketu, k postihnutým športom patria aj tenis, basketbal, bedminton a motošport.

PARÍŽ. Zločinecké skupiny každoročne využívajú športové stávkovanie na pranie špinavých peňazí vo výške 140 miliárd dolárov (102,5 mld. eur).

Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok predložilo Medzinárodné centrum pre bezpečnosť športu (ICSS) so sídlom v Katare spoločne s francúzskou Univerzitou Panthéon-Sorbonne, píše agentúra DPA.

Napriek zvýšenej snahe všetkých inštitúcií väčšina z podvodov zostáva neodhalená. Len v roku 2013 sa ich počet odhaduje rádovo na stovky až tisíce.

Najmä futbal a kriket

Podľa správy s názvom "Ochrana integrity športového zápolenia: Posledná stávka na moderný šport" je až 80 percent celosvetových športových stávok ilegálnych.

Ovplyvňovanie výsledkov sa týka najmä futbalu a kriketu, pričom k postihnutým športom patria aj tenis, basketbal, bedminton a motošport.

Na štúdii pracovalo 70 odborníkov z rôznych krajín dva roky. Navrhujú napríklad zaviesť nové dane, z ktorých by sa financovali opatrenia proti korupcii.

"Rýchly rozvoj globálneho trhu so športovým stávkovaním stále viac priťahuje organizovaný zločin spojený s praním špinavých peňazí."

"Popritom sa zmena podstaty stávkovania, ktorú priniesli zložitejšie druhy stávok, podpisuje pod čoraz ťažšie identifikovateľnú trestnú činnosť," uviedol Chris Eaton z ICSS.

Kriminalita kradne športu dušu

Najväčšiu platformu pre ilegálne stávkovanie poskytuje Ázia, pričom najzraniteľnejším druhom tejto činnosti je stávkovanie online.

Správa vyzýva na užšiu medzinárodnú spoluprácu v boji proti ilegálnym prevádzkovateľom stávkovania. Kritici upozorňujú, že výraz ilegálne stávkovanie má v jednotlivých štátoch inú definíciu.

"Kriminalita kradne športu dušu a dôveryhodnosť. Musíme šport zachrániť, vyhnať podvody z hál a štadiónov a presunúť boj do ulíc a palácov, v ktorých žijú tí, čo riadia korumpovanie," povedal riaditeľ ICSS pre integritu športu Chris Eaton, bývalý šéf bezpečnosti Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Súvisiace články