Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Boženík? Á, Robo! Rotterdam sa učí meno slovenského migranta

Róbert Boženík v drese Feyernoordu. (Autor: PROFIMEDIA)
Prémiový obsah
Titanilla Bőd|9. mar 2020 o 18:39

Čo hovoria o mladom Slovákovi v Holandsku?

BRATISLAVA.V najväčšom prístavnom meste Európy je futbal fenoménom, navyše Feyenoord je v laufe.

Tím neprehral v lige už trinásť zápasov za sebou a v tabuľke Eredivisie znížil stratu na vedúcu dvojicu Ajax Amsterdam a AZ Alkmaar na šesť bodov.

„Prišli ste na futbal? Máme v tíme aj Slováka. Je mladý a dáva góly. Skrátka skvelý. Presne takého útočníka potrebujeme," chváli sa znalosťami pracovník turistického centra na hlavnej železničnej stanici v Rotterdame.

Róbert Boženík a jeho momenty vo Feyenoorde Rotterdam: fotogaléria

11.3.2020

Feyenoord hostí večer v semifinále Holandského pohára druholigový tím NAC Breda, ktorý vedie bývalý tréner Dunajskej Stredy Peter Hyballa.

Keď prezradím, že sa chystám držať palce hosťom, chlapík v informačnom centre naoko zvážnie.

„Počuješ to?!" hovorí rozčúleným tónom svojmu kolegovi. Ten neváha a pohotovo predo mňa vyloží tabuľku s textom: „Ľutujeme, máme zavreté."

Krátka lekcia holandského humoru vrcholí: „Vlak do Amsterdamu odchádza z koľaje číslo osem," povie chlapík oficiálnym tónom.

Ďalší Stredoeurópan

V Rotterdame už raz jedného Stredoeurópana milovali.

Bol ním József Kiprich, „mág z Tatabánye", ktorý sa stal v rokoch 1989 až 1995 s Feyenoordom majstrom a štvornásobným víťazom pohára a v 128 ligových zápasoch nastrieľal 53 gólov.

Jeho meno je stále v živej pamäti fanúšikov, figuruje aj v rôznych klubových piesňach, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou predzápasovej atmosféry.

Môže byť Róbert Boženík jeho nasledovníkom?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články