Hokejisti Rakúska oslavujú víťazstvo nad Fínskom na MS 2024.
Hokejisti Rakúska oslavujú víťazstvo nad Fínskom na MS 2024. (Autor: REUTERS)
Boris Vanya|16. máj 2024 o 21:11

Baumgartner sa vydal po stopách basketbalovej legendy Michaela Jordana.

PRAHA, OSTRAVA. Naposledy takto v Prahe tlieskali rakúskym hokejistom v roku 1947, keď senzačne zdolali Švédov 2:1 a výrazne pomohli československej reprezentácii k premiérovému titulu majstrov sveta.

O 77 rokov neskôr nasledovníci brankára Josefa Wurma či útočníka Rudolfa Wurmbranda opäť bavia stovežatú.

V zápase A-skupiny MS v hokeji 2024 sa postarali o ďalšie prekvapenie, keď zdolali Fínsko 3:2.

Už predtým Rakúšania trápili Švajčiarov. Rozhodujúci gól inkasovali až v závere v oslabení po spornom vylúčení. V utorok zasa predviedli úžasný comeback proti Kanade.

Po dvoch tretinách prehrávali 1:6, ale vyrovnali na 6:6 a o výhre Kanaďanov rozhodol v predĺžení kapitán John Tavares.

Senzácia je dokonaná - hlásal titulok na webe rakúskej televízie ORF. Pritom máločo nasvedčovalo, že by sa zápas nevyvíjal podľa očakávaného scenára.

Fíni viedli v 9. minúte 2:0, a pomer striel v prvej tretine bol 14:4 pre Severanov. Potom však Mario Huber znížil (24. min), Thimo Nickl vyrovnal (50. min) a šok prišiel chvíľu pred klaksónom, keď strela Benjamina Baumgartnera prekvapila nič nevidiaceho brankára Harriho Säteriho. Do konca zostávali dve desatiny sekundy.

"Rakúšania to dali na Daniho Voženílka," žartovali komentátori v štúdiu ČT Sport. Narážali na vyrovnávajúci gól třineckého útočníka v šiestom semifinále play off proti Sparte Praha.

"Bol to hokejový kinohit. Takmer som uronil slzu, keď som videl na ľade tú spontánnu radosť. Rakúšania predvádzajú v Prahe zatiaľ najväčšiu šou," vravel expert ČT Sport Petr Hubáček.

"Fíni si začali hrať s ohňom a potom už nedokázali uhasiť, tak ako Kanada, ktorá prišla o bod, ale Fíni prišli o tri," dodal David Pospíšil.

Ešte dlho po zápase si rakúski hráči užívali priazeň publika, v O2 aréne im tlieskalo vyše 15-tisíc divákov.

"Som hrdý na chlapcov. Hrali sme do konca, blokovali sme strely. Stále nemôžem uveriť, že sme zdolali tím, ktorý pred dvoma rokmi vyhral titul majstrov sveta aj olympiádu," vravel v rozhovore pre ČT Sport útočník Peter Schneider, ktorý strávil mladosť v českých kluboch a jednu sezónu aj v juniorke Slovana.

Rakúšania dosiahli víťazstvo nad Fínmi na majstrovstvách sveta na 18. pokus. Doterajšia bilancia bola 15 prehier a dve remízy.

Portál Kurier.at napísal, že Baumgartner sa vydal po stopách basketbalovej legendy Michaela Jordana.

Ten je známy aj tým, že v NBA dokázal deväťkrát (najviac zo všetkých) rozhodnúť zápas zároveň s klaksónom (tzv. buzzer beater).

Rakúšania majú štyri body, veľkú šancu udržať sa v elitnej kategórii a môžu dokonca pomýšľať na viac.

V piatok hrajú proti Čechom, ale potom ich čakajú Nóri a Briti, proti ktorým by mohli tiež naplno bodovať.

Tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2024

Z = zápasy, V = Výhry, VP = Výhry po predĺžení, PP = Prehry po predĺžení, P = Prehry, B = Body
Domov»MS v hokeji 2024»Rakúšania bavia Prahu. Proti Fínom to dali na Voženílka a napísali históriu