Raketu mal v ústach. Sedem momentov, ktoré zaujali na paralympiáde

Ibrahim Hamadtou hrá stolný tenis s raketou v ústach.
Ibrahim Hamadtou hrá stolný tenis s raketou v ústach. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|20. sep 2016 o 18:06

Niektorým chýbajú končatiny, iným zrak. Trpia aj svalovými ochoreniami. Spoločné majú to, že sa nevzdali. Na paralympijských hrách v Riu súťažilo vyše 4300 zdravotne znevýhodnených športovcov.

1. Hviezdny Metelka a Vadovičová

Slovenská výprava si z Ria odviezla jedenásť medailí, z toho päť zlatých a po tri strieborné a bronzové. V ére samostatnosti ide o druhú najúspešnejšiu paralympiádu. Iba v Aténach 2004 malo Slovensko o jeden bronz navyše.

Najväčšími slovenskými hviezdami bola športová strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Jozef Metelka. Obaja získali dve zlaté a jednu striebornú medailu.

Cyklista, ktorému amputovali ľavú nohu pod kolenom, ukázal svoju univerzálnosť. Dve medaily vybojoval na dráhe a jednu na ceste v časovke.

„Na preteky nechodím len tak, načo by som to robil. Chcem na nich vyhrávať,“ tvrdí Metelka, ktorý by v budúcnosti chcel súťažiť aj so zdravými športovcami.

Ďalšou slovenskou hrdinkou bola športová strelkyňa, ktorá sa narodila s rázštepom chrbtice. Veronika Vadovičová na svojej piatej paralympiáde získala tri medaily.

„Je to ako prekrásny sen. Darí sa mi a som veľmi rada.“

Za očakávaniami ostali stolní tenisti, ktorí nezískali žiadnu medailu, čo sa v histórii paralympiád od roku 1996 ešte nestalo.

2. Tvrďák z bazénov

Ahmed Kelly sa narodil v Iraku. Nemal ruky ani nohy. Jeho postihnutie mohlo spôsobiť používanie chemických zbraní. Keďže sa oňho rodičia nemohli starať, vyrastal v detskom domove.

V siedmich rokoch mu život zmenila humanitárna pracovníčka Moira Kellyová, ktorá si ho osvojila. Absolvoval operáciu, ktorá mu umožnila nosiť protézy.

„Nemohol som sa dočkať, kedy budem môcť kráčať ako bežní ľudia,“ vyhlásil.

Ahmed Kelly pláva, hoci nemá ruky ani nohy: fotogaléria

20.9.2016

Samotná chôdza mu nestačila. Na lokálnej úrovni začal hrať americký futbal, v ktorom si vyslúžil prezývku Tvrďák.

Pravú identitu našiel v bazéne. K jeho najvernejším fanúšičkám patria jeho adoptívne sestry Krišna a Trišna, ktoré mali pri narodení spojené hlavičky.

V Riu ho podporovala mama s bratom Emmanuelom, ktorý bojuje s podobným postihnutím ako Ahmed.

Napriek tomu pred piatimi rokmi vyhral spevácku súťaž X-Factor.

3. Raketu mal v ústach

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Raketu mal v ústach. Sedem momentov, ktoré zaujali na paralympiáde