BRATISLAVA. Julio Iglesias predal viac ako 350 miliónov nahrávok v štrnástich jazykoch. V Brazílii, v Španielsku, vo Francúzsku, v Rumunsku, v Taliansku, v celom latinskom svete i v Číne drží rekordy v popularite.
Absolvoval päťtisíc koncertov, ktoré videlo 60 miliónov ľudí. Na cene Eurovízie 1970 bol štvrtý. Má cenu Grammy a od roku 1985 i hviezdu na ulici slávy v Hollywoode. No nebyť zvláštnej nehody, jeho život mohol vyzerať úplne inak.
V Reale mal profi zmluvu
Iglesias mal profesionálnu zmluvu s madridským Realom, ale zachytal si „iba“ za Real Castilla, béčko či juniorku slávneho klubu.
Na svojej internetovej stránke priznal, že mal „viac odvahy a túžby ako brankárskeho talentu. Stačilo mi, že som sa pohyboval medzi takými slávnymi hráčmi. No snažil som sa“.
Potom prišiel zlom. Ťažká autonehoda ho vyradila z hry.
Sestra Magdalena priniesla bratovi do nemocnice gitaru. Nemohol chodiť, tak si aspoň rozcvičoval prsty.
Z Julia Iglesiasa, vtedy juniorského brankára Realu Madrid, sa tak stal svetoznámy spevák.
Popri brnkaní sa učil aj angličtinu v Cambridgei a vyštudoval právo v Madride. Fanúšikom-madridistom i akcionárom (socios) klubu zostal, hoci žije na Floride.
Ťažko predvídať, kam by to Iglesias vo futbale dotiahol. No asi ťažko až tak ďaleko ako v speváckej kariére.
Prvé eso - Weissmüller
Mnoho kľúčových hercov či herečiek si urobilo najprv meno v športe, až potom sa presadili v šoubiznise.
Prvým svetovým filmovým esom z radov športovcov bol nesporne plavec Johnny Weissmüller (*2. 6. 1904 - †20. 1. 1984).
Pochádzal z nemeckej dediny Freidorf vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, dnes v Rumunsku blízko mesta Temešvár v Transylvánii.
Deväťročný Johan dostal obrnu. Lekár odporučil jeho rodičom-emigrantom, aby syn začal plávať. Zrodilo sa svetové eso.
Weissmüller vyhral na olympiáde 1924 päť zlatých medailí, bol prvým na svete, kto zaplával krauliarsku stovku pod minútu.
Hral v dvanástich filmoch, v ktorých stvárnil Tarzana. Jeho rev sa často používa dodnes. Pri tomto zvuku ho v roku 1984 v mexickom Acapulcu aj pochovali.
Obľúbenkyňa nórskeho kráľa
Skvelá športová kariéra vyniesla do Hollywoodu i nórsku krasokorčuliarku Soniu Henieovú (*8. 4. 1912 – †12. 10. 1969), trojnásobnú olympijskú víťazku a prvú športovkyňu, ktorá si obliekla sukňu nad kolená.
Svet jej padol k nohám. Nórsky kráľ Haakon jej posielal obrovské kytice ruží a vyznamenaniami ju postavil na roveň spisovateľovi Ibsenovi a polárnikovi Amundsenovi.
Aj Hollywood jej otvoril brány. V roku 1936 debutovala vo filme Jeden z milióna.
Po ňom nasledovalo jedenásť ďalších, ľahké „béčkové“, ale navštevované komédie, muzikály, romance.
Jej popularita v Amerike, kde v roku 1941 dostala druhé občianstvo, sa dotýkala hviezd.
Ako prvú zo športovkýň ju zaradili medzi milionárky.
Majetok Henieovej odhadli na 47 miliónov dolárov.
Americký časopis Sport Illustrated jej v roku 1999 prisúdil v rebríčku najchýrnejších športovkýň 20. storočia štvrté miesto.
Tesársky učeň z Grazu