Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Ruský šport sa neočistil. Hrozí mu najprísnejší trest

WADA. (Autor: Twitter)
Miloslav Šebela|26. nov 2019 o 20:01

Rusku môžu odobrať všetky podujatia na štyri roky.

BRATISLAVA. Ruskému športu hrozí vôbec najprísnejší trest za porušovanie antidopingových pravidiel – až štvorročný dištanc pre jeho športovcov, funkcionárov a aj pre organizovanie vrcholných podujatí na území Ruska.

O obchádzaní pravidiel v ruskom športe sa pritom hovorí od roku 2015 a Medzinárodná antidopingová agentúra potrestala Rusov už viackrát.

1. Za čo hrozí celému ruskému športu trest?

Z moskovského antidopingového laboratória poslali Medzinárodnej antidopingovej agentúre (WADA) dáta z výsledkov testov za minulé roky.

Vo WADA zistili, že s údajmi sa manipulovalo a nejde len o zopár prípadov. Zásahy sú údajne v tisíckach záznamov. Dáta nie sú kompletné ani autentické, niektoré záznamy sú vymazané.

To zistili vo WADA porovnávaním s údajmi, ktoré získali v roku 2017 od informátora. WADA sa spoliehala, že vďaka údajom z Moskvy bude môcť objasniť dopingové prípady z minulosti.

V odôvodnení dokonca WADA poukazuje na to, že niektoré údaje boli zámerne zmenené, aby znížili dôveryhodnosť svedectva bývalého šéfa moskovského laboratória Grigorija Rodčenkova.

WADA žiadala, aby Rusi tieto manipulácie vysvetlili a dodali autentické dáta. To sa nestalo.

Či WADA potrestá Rusko a v akom rozsahu, rozhodnú jej predstavitelia na zasadnutí exekutívy 9. decembra v Paríži.

2. Kto všetko má byť potrestaný?

Ak trest schvália, počas štyroch rokov ruskí športovci nebudú môcť súťažiť pod svojou vlajkou a na vrcholných podujatiach nebude hrať ruská hymna.

Rovnako ako na olympiádach v Riu de Janeiro 2016 a v Pjongčangu 2018 budú môcť súťažiť len športovci, ktorí neboli zapojení do dopingového škandálu a nikdy v minulosti neboli potrestaní.

Podľa nového Svetového antidopingového kódexu bude mať konečné slovo WADA. V niektorých športoch bude môcť zakázať účasť všetkých ruských športovcov.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články