Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Počet otrasov mozgu v NHL klesol viac ako o polovicu

Brandon Shanahan sa snaží po svojom nástupe do vedenia NHL vyčistiť hru od zákrokov na hlavu. (Autor: SITA/AP)
TASR|16. nov 2011 o 13:03

O päťdesiat až šesťdesiat percent klesli zranenia hlavy v zámorskej lige. Tvrdé postihovanie od Brandona Shanahana sa začína vyplácať.

TORONTO. Počet prípadov otrasu mozgu hokejistov po nešetrných zákrokoch sa v prvom súťažnom mesiaci nového ročníka zámorskej hokejovej NHL medziročne znížil o 50 až 60 percent.

Podľa tvrdenia vedenia NHL ide o výsledok zavedenia prísnejších trestov pre "autorov" takýchto zákrokov.

Čísla zverejnili profiligoví funkcionári na prvom stretnutí generálnych manažérov v tejto sezóne, pričom sa zhodli, že je konečne vidieť pozitívny dopad opatrení, prijatých v uplynulom období.

"V porovnaní s vlaňajškom ide o polovicu menej prípadov a teda významné zlepšenie. Najradšej by sme otrasy mozgu v NHL nevideli vôbec, ale vieme, že to nie je možné," zhodnotil štatistické porovnanie viceprezident pre bezpečnosť hráčov Brendan Shanahan.

Vedenie súťaže nezverejnilo žiadne konkrétne čísla, Shanahan sa však od svojho nástupu do funkcie snaží dávať tvrdé tresty hokejistom, hrajúcim za hranicou tvrdosti.

Preberá sa aj bezpečnosť brankárov

Bývalý útočník potrestal približne tucet hráčov za zákroky mierené na hlavu. Jeho úmysel bol zrejmý obzvlášť po 12-zápasovom dištanci pre Jamesa Wisniewskeho z Columbusu.

Otras mozgu je stále horúcou témou najmä preto, lebo najväčšia hviezda ligy, útočník Pittsburghu Sidney Crosby, sa stále nedokázal spamätať zo zranenia hlavy a jeho očakávaný návrat na súťažné klziská po takmer ročnej pauze sa sústavne odkladá.

Generálni manažéri sa venovali aj bezpečnosti brankárov, pričom táto téma nabrala aktuálnosť po strete Milana Lucica s gólmanom Buffala Ryanom Millerom, za ktorý útočník Bruins nebol dodatočne potrestaný. Miller utrpel otras mozgu po tom, čo ho agilný krídelník zbúral po odohratí puku ďaleko od jeho bránky. Lucic obišiel len s 2-minútovým trestom.

"Chceme sa uistiť, že všetci máme rovnaký názor v otázke, či majú byť brankári chránení mimo svojho bránkoviska, keďže sú takto znevýhodnení," uviedol generálny manažér St. Louis Doug Armstrong. "Rozhodne sú znevyhodnení oproti útočiacim hráčom, tí to musia pochopiť. Potrebujem smerom k nim vyslať signál, že útoky na brankára sa v žiadnom prípade nesmú stať súčasťou taktiky," dodal Shanahan.

Nešetrný zákrok Milana Lucica na brankára Ryana Millera

Súvisiace články