Peter Sagan nie je bez šance. Pršať by malo začať počas jeho štartu

Tony Martin (vľavo) by mal byť najväčším favoritom na triumf v 1. etape. Peter Sagan nie je bez šance na zaujímavý výsledok.
Tony Martin (vľavo) by mal byť najväčším favoritom na triumf v 1. etape. Peter Sagan nie je bez šance na zaujímavý výsledok. (Autor: TASR/AP, SME)
SITA|1. júl 2017 o 08:35

Najprv chcem dobre odštartovať preteky úvodnou časovkou, nechal sa počuť Sagan.

DÜSSELDORF. Ak sa niekto volá Tony Martin, na konte má štyri tituly majstra sveta a dovedna sedem medailí z MS v časovke, je favoritom tejto špecifickej cyklistickej disciplíny všade, kde sa objaví.

Platí to aj vtedy, keď ide o slávnu Tour de France a časovka sa navyše koná v jeho rodnom Nemecku.

Odborníci sa zhodujú, že niet väčšieho adepta na sobotňajší triumf v Düsseldorfe, kde odštartuje 104. ročník TdF časovkou na 14 km.

Na Tour de France vyhral iba tri časovky

Ibaže pozor, Tony Martin síce má na konte 5 etapových triumfov z Tour de France, ale len tri pochádzajú z časovky a tzv. Grand Départ ešte ani raz nepremenil na víťazstvo a možnosť obliecť si žlté tričko lídra pretekov ako prvý.

Profil mi vyhovuje, snívam o žltom drese. Mal som možnosť prejsť si trať tak na 90%, ale iba počas premávky. Som uvoľnený a v pohode.


Tony Martin

Najbližšie k tomuto honoru bol dvakrát v Holandsku, keď skončil druhý. Martina v roku 2010 v prológu v Rotterdame zdolal Švajčiar Fabian Cancellara a o päť rokov neskôr ho v Utrechte predstihol Austrálčan Rohan Dennis.

V roku 2012 mal smolu, keď v belgickom Liége skončil na zemi po tom, ako sa pokĺzol na skle na ceste. Pocit obliecť sa do žltého na TdF však už má zažitý. Pred dvoma rokmi ovládol koncovku 4. etapy na kockách v severnom Francúzsku a dočkal sa.

"Martin bude pod tlakom, ale na to je dávno zvyknutý. Krátka a rýchla časovka na 14 km by mu mala vyhovovať. Faktom je, že v tomto roku ešte časovku na pretekoch UCI s výnimkou nedávneho nemeckého šampionátu v Chemnitzi nevyhral, bol iba trikrát druhý. Tradične silný v časovke je aj obhajca celkového triumfu Christopher Froome (Sky) a jeho už spomenutý vyzývateľ Porte," píše oficiálny portál letour.fr.

Tridsaťdvaročný nemecký cyklista s tímovou príslušnosťou Kaťuša-Alpecin a príznačnou prezývkou "Panzerwagen" čiže "Obrnený voz či tank", si verí.

"Profil mi vyhovuje, snívam o žltom drese. Mal som možnosť prejsť si trať tak na 90%, ale iba počas premávky. Som uvoľnený a v pohode," povedal Tony Martin aj na webe handelsblatt.com.

"Domáce víťazstvo by bolo pre Nemecko krásne, ale stať sa môže všeličo," diplomaticky poznamenal šéf Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Brian Cookson.

Peter Sagan chce odštartovať úspešnou časovkou

Na štarte časovky, ktorá sa z veľkej časti bude odohrávať na nábreží Rýna, sa predstavia v tíme Bora-Hansgrohe aj slovenskí bratia Saganovci.

Peter Sagan nemusí byť úplne bez šance na popredné umiestnenie. Pred dvoma rokmi v takmer identicky dlhej časovke (13,8 km) na úvod TdF v Utrechte finišoval devätnásty s odstupom 41 sekúnd na víťazného Dennisa.

"Najprv chcem dobre odštartovať preteky úvodnou časovkou a až potom budem myslieť na ďalšie etapy a šprintérske koncovky," povedal Peter Sagan na TB Bora-Hansgrohe dva dni pred štartom TdF 2017.

Saganovi by malo pršať

Prvý pretekár zo 198-členného pelotónu sa na trati časovky objaví o 15.15 h, bude ním mladý Francúz Elie Gesbert z tímu Fortuneo - Oscaro.

Peter Sagan pôjde ako 77. v poradí o 16.31 h, jeho starší brat Juraj sa vo svojej premiére na pretekoch Grand Tour postaví na štart ako 143. o 17.37 h.

Tony Martin začne ako trinásty od konca (18.20 h) a na úplný záver sa predstaví obhajca Froome (18.32).

Štart aj cieľ časovky Tour de France 2017 budú v blízkosti Veľtržného centra, čo znamená, že cyklisti sa po absolvovaní polovice trate otočia a zamieria k miestu štartu.

Až do 4. km sa pôjde prakticky priamo bez zmien smeru či zákrut, pôjdu aj okolo známej Rheinturm, čiže 240 m vysokej telekomunikačnej veže, a tiež sa bude míňať Altstadt - Staré mesto známe rekordne vysokým počtom barov a pohostinstiev.

Podľa aktuálnej predpovede počasia počas časovky aj spŕchne. "Najväčšia pravdepodobnosť dažďa bude o 16.31, čiže presne v čase, keď sa na trať vydá Peter Sagan," píše web Cyclingnews.

V roku 2015 v prvej etape v Utrechte skončil Sagan devätnásty

Zaujímavosti a štatistiky Tour de France 2017:

  • Na štart pretekov sa postaví 198 cyklistov z 22 tímov a 32 krajín, najpočetnejšie zastúpenie majú tradične domáci Francúzi s 39 jazdcami, z Nemecka a Belgicka je 16 účastníkov, 15 z Holandska a 13 zo Španielska. Do tohto výpočtu patrí aj Slovensko vďaka bratom Jurajovi a Petrovi Saganovcom.
  • Sedemnástykrát sa na TdF predstaví Francúz Sylvain Chavanel, aktuálne z tímu Direct Energie. Dostane sa na čelo historického poradia, kde sa so 17 účasťami nachádzajú Američan George Hincapie, Austrálčan Stuart O´Grady a Nemec Jens Voigt. Ani jeden z týchto cyklistov nedokončil všetky svoje Tour de France. V tomto smere je historickým lídrom Holanďan Joop Zoetemelk, ktorý sa vo všetkých 16 prípadoch objavil nielen na štarte, ale aj v parížskom cieli. Trio Haimar Zubeldia, Thomas Voeckler a už spomenutý Chavanel dokončili TdF 14-krát.
  • Najstarším účastníkom aktuálnej edície Tdf je Španiel Haimar Zubeldia (Trek-Segafredo). Rodák z Usurbilu 1. apríla oslávil okrúhlu štyridsiatku. V tesnom závese za ním je 39-ročný Austrálčan Matthew Hayman (Orica-Scott) a spomenutí 38-roční Francúzi Voeckler a Chavanel. Na druhej strane vekového spektra sa nachádza 22-ročný francúzsky mladík Élie Gesbert (Fortuneo-Oscaro). Až 29 pretekárov má menej než 26 rokov, čiže s právom bojovať o biely dres určený najlepšiemu mladíkovi v pelotóne. Do skupiny veteránov nad 35 rokov patrí 21 cyklistov.
  • Na Tdf 2017 sa predstaví 49 nováčikov, rekordom v tomto smere je 61 debutantov z roku 2010. Kontinentálny tím Wanty-Groupe Gobert je celý zložený z nováčikov.
  • Po štvrtý raz v histórii TdF odštartuje na území Nemecka a prvýkrát po 30 rokoch. Časovka v Düsseldorfe nadviaže na prológ vo vtedajšom Západnom Berlíne v roku 1987.
  • Štyrmi krajinami a 34 regiónmi Francúzska povedie pelotón Tour de France 2017. Úvodné tri etapy sa odjazdia na území Nemecka, Belgicka a Luxemburska.
  • Pelotón absolvuje za 23 dní 21 etáp, 9 z nich bude rovinatých, 5 zvlnených a 5 s horským profilom. Trikrát sa bude finišovať do kopca:La Planche des Belles Filles, Peyragudes a Izoard. Program dopĺňajú 2 individuálne časovky a 2 dni voľna.
  • Prvýkrát od roku 1992 trasa TdF povedie všetkými piatimi hlavnými pohoriami Francúzska, čiže Vogézami, Jurou, Pyrenejami, Centrálnym masívom a Alpami. Vrcholom náročnosti bude 18. etapa a v nej dojazd na alpský velikán Col d´Izoard vo výške 2360 m. Cyklisti v závere etapy absolvujú 14,1 km dlhé stúpanie špeciálnej "hors" kategórie s priemerom 7,3% a maximom 10%.
Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Tour de France»Peter Sagan nie je bez šance. Pršať by malo začať počas jeho štartu