Za SFZ reaguje Martin Hasprún, manažér mládeže a koncepcie rozvoja futbalu
V Európe aj vo svete je prirodzené, že každý človek hľadá čo najlepšie podmienky pre svoj rozvoj a špeciálne rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie.
Ide o prirodzený vývoj a nemôžeme z toho viniť nikoho, ani akadémie, ani ÚTM, ani SFZ, ani RFZ, ani ObFZ, ani kluby a ani sami seba. Plač je pre deti úplne normálny, a to že skončia s futbalom je tiež prirodzené.
Áno, prípadov môže byť množstvo, ale sú to len pocitové čísla. Takisto deti končia s hokejom, hádzanou a pod., ale možno začnú hrať basketbal, volejbal, alebo iný šport. Neexistuje a nie je ani dostupné vypracovať štatistiku kto, kedy a za akých okolností zmenil šport.
Ale to nie je len o športe, dieťa takisto môže prestať napríklad hrať počítačové hry a môže sa dať na šport a samozrejme naopak. A nemyslíme si, že možností, ak sa dieťa neuplatní v akadémii, alebo ÚTM, je na pokračovanie vo futbalovom vývoji málo.
Je tiež potrebné si uvedomiť, že priemerný rozpočet futbalovej akadémie na mládež je okolo pol milióna eur a sú samozrejme akadémie, ktoré investujú výrazne viac, ale aj menej do výchovy mládeže.
ÚTM majú rozpočet na mládež nižší, ale vzhľadom k tomu, že niektoré pracujú aj s dorastencami na vyššej úrovni a niektoré na nižšej, je ťažké ho paušalizovať. Priemerný rozpočet vieme však definovať na úrovni 170 000 eur (niektoré ÚTM výrazne viac, niektoré menej).
O striedavom štarte
V zmysle súťažného poriadku článok 28, odseky 8, 9 a 10 je presne definované, za akých podmienok môže byť hráč na striedavom štarte, čo nemá súvislosť s polročným prestupovým obdobím. Je potrebné však zdôrazniť, že pojem striedavý štart nie je vo väčšine európskych krajín zavedený a ani o tom neuvažujú.
Súvisí to samozrejme aj s prestupovým poriadkom, kde v týchto krajinách môže amatér (to je aj mládežník) prestupovať bezodplatne samozrejme v rámci určitých pravidiel. Ešte je potrebné doplniť, že ak hráč počas letného prestupového termínu nespraví transfer bez obmedzenia, celý súťažný ročník nemôže prestúpiť bez súhlasu materského klubu do iného klubu.
Toto pravidlo síce v týchto krajinách chráni do určitej miery kluby, ale ak sa hráč, alebo rodič nepohodne s trénerom, funkcionármi, alebo ak je nespokojný s podmienkami, tak sa môže stať, že dieťa nebude hrať futbal aj rok a tiež môže skončiť s futbalom. A takých prípadov tiež nie je málo.
Súťažný poriadok v článku 28, odseky 8,9,10 upravuje podmienky striedavého štartu. A v nich je práve naopak uvedené, že pri hráčovi, ktorý je na striedavom štarte v kategórii dorastu, môže byť rozdiel úrovne súťaží z klubu vyššej súťaže voči klubu nižšej súťaže maximálne 2 úrovne súťaže a v žiackej kategórii maximálne 1 úroveň súťaže.
Nie je tam uvedené nič, čo by definovalo riadenie súťaží na úrovni SFZ, RFZ a ObFZ. Treba ešte povedať, že 1. liga žiakov spadá pod SFZ a na základe striedavého štartu môže hráč hrať v 2. lige žiakov, v tretej už nie.
Koľko stojí výchova hráča?
Čo sa týka striedania hráčov, tvrdenie z rozhovoru nie je pravdivé. Striedanie hráčov ustanovuje RS. V súťažiach SFZ (RS čl.10/k) žiaci U15/14 môžu striedať 7 hráčov a U13/12 dokonca neobmedzene.
RFZ a ani OBFZ by to nemali mať inak. A ako je spomenuté vyššie, súčasný prestupový poriadok ako jeden z mála prestupových poriadkov v Európe obsahuje tabuľky za výchovu amatéra. A je potrebné si položiť otázku: Koľko stojí ročná výchova hráča v prípravkárskom, žiackom a dorasteneckom veku?
Musíme sa samozrejme pozerať aj na úroveň súťaže a náklady s ňou spojené. A zároveň je dôležité aj to, či rodič za hráča platil členské, alebo nie. A samozrejme každý jeden hráč (či je to hráč prípravky, žiakov, dorastu, alebo dospelých) odviedol klubu službu, lebo za klub nastúpil v zápasoch. Na záver niekoľko faktov:
- Pokles hráčskej základne je celosvetový fenomén. UEFA uviedla nasledujúce údaje registrovaných hráčov futbalu v roku 2010 - 23,5mil. v roku 2016 – 15,7 mil., čo je pokles o 7,8 mil. UEFA reagovala programom UEFA GROW, čoho je SFZ súčasťou.
Napríklad v Írsku v roku 2015 evidovali 31% hráčov od 16 do 19 rokov, v roku 2017 klesol počet na 22,1%, čo je pokles o 8,1%. Slovensko nie je v tomto trende výnimka a musíme sa vyrovnať s poklesom hráčov.
- Napriek uvedeným skutočnostiam od vyčistenia údajov o hráčskej základni v ISSF malo Slovensko nárast aktívnych hráčov do 19 rokov (až po pandémiu COVID-19, ktorá samozrejme ovplyvnila všetky oblasti nášho života a kde nastal pokles hráčskej základne):
- 2014/15: 49 931 (celkový počet hráčov: 90 783)
- 2015/16: 51 511 (celkový počet hráčov: 91 746)
- 2016/17: 55 075 (celkový počet hráčov: 93 554)
- 2017/18: 55 565 (celkový počet hráčov: 93 338)
- 2018/19: 56 146 (celkový počet hráčov: 93 766)
(posledný riadne ukončený ročník pred pandémiou COVID-19)
- Pri porovnaní posledných dvoch súťažných ročníkov riadne ukončených pred pandémiou COVID-19 o vývoji počtu klubov a družstiev nemôžeme povedať, že prišlo k poklesu:
2017/2018: klubov - 1625, družstiev - 4884
2018/2019: klubov: 1641, družstiev - 4964