22.07.2021 02:00
Deň -1
Tokio 2020
Koniec

Širuček tuší dôvod prepuknutia covidu: V Japonsku majú podrobnejšie testy

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|22. júl 2021 o 13:35

Stolný tenista prekvapil teóriou, prečo český tím trápi covid na OH 2020 v Tokiu.

TOKIO. Tri dni pred začiatkom olympijských hier sa český stolný tenista Pavel Širuček dozvedel, že v Tokiu zostane len v hotelovej izbe.

Po pozitívnom teste na COVID-19 a nariadenej karanténe len nechápavo krútil hlavou. Jeho meno síce figuruje v "pavúku" 1. kola dvojhry v sobotňajšom súboji s Austrálčanom Davidom Powellom, ale už teraz je isté, že hrať nebude.

"Cítim sa na 85 percent fit, je to zvláštne. Som smutný, ale beriem to tak, že na svete sú aj horšie veci," zamyslel sa 28-ročný stolný tenista v rozhovore na webe iDnes.cz.

Širuček má zaujímavú teóriu na to, prečo viacerí členovia českej výpravy po negatívnych testoch pred odchodom na OH boli zrazu po príchode do Japonska pozitívni.

"Manželkina teta pracuje v laboratóriu na vyhodnocovanie vzoriek a vravela, že v Česku sa robia testy napríklad na dvadsať rôznych hodnôt, aby sa ušetrilo. V Japonsku sa však testy robia na sto alebo aj stodvadsať hodnôt. Sú drahšie a podrobnejšie. Preto sa tiež môže stať, že aj výsledky sú iné," myslí si Širuček.

V súvislosti s nečakanou situáciou, do ktorej sa dostal, ľutuje najmä dve skutočnosti.

"Nemôžem odletieť domov, ale musím zostať desať dní v hoteli. Dúfam, že po šiestich dňoch budem mať negatívny test. Môže sa však stať aj to, že v Tokiu strávim aj dvadsať dní. Japonci sú striktní a, navyše, majú lockdown. Mrzí ma aj to, že zrejme prídem o solídnu porciu bodov do svetového rebríčka. Na olympiáde nemôže hrať každý a ja som si štart zabezpečil v náročnej kvalifikácii. Môže sa stať, že mi nedajú ani bod. Ešte sa to bude riešiť," vysvetlil Širuček.

Jediný zdravotný problém, ktorý český stolný tenista pociťuje, je únava a mierna bolesť v krku. Myslí si však, že je to z cestovania, časového posunu a účinkov klimatizácie.

"Nemám ani teplotu, takže ak som naozaj chorý, nemôžem mať ľahšie príznaky," dodal momentálne nehrajúci český stolnotenisový reprezentant.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Súvisiaci obsah