PARÍŽ. Podľa správy Medzinárodnej testovacej agentúry (ITA) nebolo počas šiestich mesiacov pred OH v Paríži testovaných na dopingové látky celkovo 10,3 percenta športovcov vrátane 67 neskorších medailistov.
Organizácia uviedla, že hoci identifikovala niekoľko oblastí, v ktorých došlo k zlepšeniu, v testovacích programoch pretrvávajú nedostatky.
"Stále sú potrebné zlepšenia v testovacích plánoch, čo ilustruje 1108 (10,3 percent) zúčastnených športovcov, ktorých netestovali vôbec a 1432 (13,4 percent) z nich, ktorých netestovali podľa odporúčaní," uviedla ITA v správe.
Zo 14 vysoko rizikových športov podľa ITA vyniká plávanie. Osemnásť percent účastníkov netestovali počas šiestich mesiacov pred Parížom. Žiadny z netestovaných športovcov nezískal medailu.
Spomedzi krajín s viac ako 100 športovcami mala najvyššie percento účastníkov, ktorí neboli testovaní, Argentína s 35 percentami. Čína, Nemecko a USA mali medzitým iba po jednom netestovanom športovcovi.
ITA stále považuje podiel športovcov testovaných pred hrami za vysoký, čo predstavuje "výrazné zlepšenie" v porovnaní s obdobím pred olympiádou v Tokiu, v ktorom bol počet netestovaných športovcov 14 až 15 percent.
Zlepšenia sú však stále potrebné v kľúčových oblastiach, ako je predvídateľnosť a rozsah testov.
Podľa odborníkov je testovanie užitočné najmä v období pred OH. Celkovo bolo vykonaných 31.896 testov na 10.720 športovcoch.
Doteraz je známych päť dopingových prípadov na parížskych hrách. Všetky vzorky boli zmrazené na neskoršiu analýzu. Informovala agentúra dpa.