Alexander Vencel st. a Juraj Benčík sú laureátmi Ceny fair play SOŠV

Alexander Vencel st.
Alexander Vencel st. (Autor: TASR)
TASR|9. dec 2024 o 13:29

Ocenili ich v Michalovciach.

BRATISLAVA. Bývalý futbalový brankár Alexander Vencel st. sa stal držiteľom Ceny fair play SOŠV za rok 2024.

Cenu Klubu fair play (KFP) SOŠV odovzdali na pondelkovej slávnosti v Michalovciach aj legende slovenskej chôdze Jurajovi Benčíkovi. Obaja si ocenenie vyslúžili za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play.

Podcast Vykroč s Alexandrom Vencelom st.

Marián Jung, Tatiana Švecová a Peter Toman si na Zemplíne prevzali Európske ceny fair play za rok 2024. Za Olympijský klub roka 2024 vyhlásili Olympijský klub Michalovce. Informoval o tom portál olympic.sk.

Vencel sa preslávil nielen svojimi výkonmi na trávniku, ale aj príkladným postojom k hodnotám fair play a športovej čestnosti. Neskôr trénerským pôsobením a osobným príkladom ovplyvnil celé generácie mladých športovcov.

Tento rok oslávil jubilejné 80. narodeniny. Vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav nemohol cestovať prevziať si cenu na Zemplín, účastníci mu venovali symbolický potlesk.

Benčík celoživotným pôsobením formoval nielen slovenskú atletiku, ale aj generácie športovcov a trénerov.

Trénoval aj olympijských víťazov Jozefa Pribilinca a Mateja Tótha. Ukázal, že športové úspechy nemusia byť len o medailách, ale predovšetkým o hodnotách fair play, rešpekte a čestnosti.

VIDEO: Juraj Benčík reaguje na zisk ocenenia

Pocty sa dočkali ďalšie mená

Za svoje činy, prístup k životu a za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play dostali v Michalovciach Diplom Klubu fair play SOŠV aj bývalý futbalista, tréner a rozhodca, v súčasnosti pedagóg na Strednej športovej škole v Košiciach Samuel Horváth.

Niekdajší ligový futbalista a dnes učiteľ na gymnáziu Ján Fatľa, tréner a propagátor volejbalu na Kysuciach Petr Gramblička. Ďalej tiež pedagogička a členka Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu Dagmar Lapšanská.

Ocenili aj stredoškolského pedagóga a organizátora športových podujatí v Michalovciach Milana Kušeja. Takisto aj pedagogičku, atletickú trénerku a organizátorku športových akcií Gabrielu Vasiľkovú a pedagogičku a trénerku džuda Annu Kittanovú.

Zoznam uzavrel predseda, aktívny bežec ŠK Copy-Servis Liptovský Mikuláš a propagátor aktívneho pohybu medzi seniormi Vladimír Porubjak.

Jung získal Európsku plaketu fair play

V Michalovciach ocenili aj držiteľov Európskych cien fair play za rok 2024, ktoré udeľuje Európske hnutie fair play (EFPM). Laureátov vyberala porota, ktorej členkou bola aj predsedníčka KFP a členka exekutívy EFPM Katarína Ráczová, ktorá aj dekorovala ocenených.

Najvyššie ocenenie, Európsku plaketu fair play a diplom, získal vodný motorista Marián Jung. Mnohonásobný majster sveta i Európy vo vodnom motorizme bol vlani súčasťou nehody so svojím najväčším rivalom Talianom Giuseppem Rossim.

Vo veľkej rýchlosti sa ich člny priblížili blízko k sebe, vzniesli sa do vzduchu, urobili niekoľko kotrmelcov a jazdci dopadli do vody dolu hlavami. Jung sa z lode dostal hneď. Rossi bol však v bezvedomí a po nehode zostal viac ako šesť minút pod vodou. Z iniciatívy a s pomocou Junga a jeho tímu sa ho podarilo vytiahnuť spod zakliesneného volantu a záchranári mohli začať s oživovaním.

Diplom uznania EFPM dostali spolu s ďalšími ôsmimi osobnosťami z iných európskych krajín aj Tatiana Švecová a Peter Toman. Obaja pedagógovia pozoruhodným spôsobom v duchu fair play pôsobia na mladú generáciu.

"Švecová, riaditeľka Strednej športovej školy v Košiciach, v každej oblasti svojej činnosti, či ako kolegyňa, učiteľka, riaditeľka a členka kolégia Klubu fair play SOŠV alebo Olympijského klubu Košice, je vzorom nielen pre mladú generáciu.

Svojich kolegov a študentov inšpiruje k usilovnosti, zodpovednosti, dôslednosti a čestnosti. Je pre nich autoritou, ale aj priateľským a trpezlivým partnerom. Je obľúbená pre jej priateľskú povahu a ochotu kedykoľvek podať pomocnú ruku, a to v práci aj v súkromí. Peter Toman, riaditeľ Spojenej školy na ulici Jána Bottu v Trnave, je vzorom skutočného športového ducha a oddanosti výchove mladých generácií.

Svojím zodpovedným a empatickým prístupom k práci, láskou k športu a osobným príkladom formuje mladých ľudí a vytvára im podmienky na zdravý a všestranný osobnostný rozvoj. Jeho prínos k fair play hodnotám je neoceniteľný, čo uznala aj porota na udeľovanie fair play ocenení," uviedol olympic.sk.

Finančné odmeny pre projekty zo Sniny i Michaloviec

Nadácia SOŠV v spolupráci s Klubom fair play SOŠV vyhlasuje každý rok grantový program "Šport je šanca" s úmyslom podporiť a pomáhať rozvíjať projekty, ktoré zvýrazňujú sociálnu a výchovnú funkciu športu.

Nadácia SOŠV v rámci programu prerozdelí na podporu projektov celkovú sumu 5000 eur. Tento rok vybrali päť organizácií, ktoré pripravujú projekty zamerané na riešenie konkrétnych a dôležitých sociálnych problémov prostredníctvom športu.

Finančné odmeny získali projekty Black Tiger Taekwondo Klubu Snina, Športuj s nami z Košíc, Betonárov Horné Orešany, Telocvik bez prekážok na SOŠ techniky a služieb v Prakovciach a Florbalového klubu Eastern Wings Michalovce.

Držiteľom výročného ocenenia SOŠV pre najlepší olympijský klub roka sa stal Olympijský klub Michalovce. Ocenenie predsedovi OK Michalovce Jozefovi Uchaľovi a členom výkonného výboru odovzdali generálny sekretár SOŠV Jozef Liba a predseda Združenia olympijských klubov Vladimír Miller.

Michalovský olympijský klub patrí dlhodobo medzi najaktívnejšie na Slovensku, o čom svedčí, že takéto ocenenie získali Michalovčania už v rokoch 2017 a 2020. Jeho členovia sa neúnavne venujú šíreniu olympijských hodnôt a myšlienok v regióne Zemplína a viacerými aktivitami podnecujú ďalšie kluby na Slovensku.

Jedným z ich najvýraznejších príspevkov v roku 2024 bola účasť v štafetovom posolstve "Naše farby, naše srdcia", ktorým Slovensko podporilo olympionikov pred ich cestou na OH do Paríža. Pripomenul olympic.sk.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Alexander Vencel st. a Juraj Benčík sú laureátmi Ceny fair play SOŠV