Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Olympiáda sa môže preložiť na iný termín, tvrdí japonská ministerka

Japonská ministerka pre olympiádu Seiko Hašimotová. (Autor: TASR/AP)
SITA|3. mar 2020 o 12:57

Organizátori sa vyrovnávajú s hrozbou koronavírusu.

TOKIO. Rýchlo šíriaci sa nový koronavírus spôsobil zrušenie viacerých športových podujatí po celom svete a ohrozuje aj tohtoročné letné olympijské a paralympijské hry v Tokiu.

Organizátori najväčšieho športového sviatku síce odmietajú špekulácie o možnom preložení či úplnom zrušení podujatia, ale pracujú s rôznymi scenármi v prípade zhoršenia situácie.

Japonská ministerka pre olympiádu Seiko Hašimotová v utorok musela čeliť otázkam hornej komory tamojšieho parlamentu.

Jej členovia sa pýtali, či je možné olympijské hry usporiadať aj neskôr ako 24. júla, kedy je oficiálne naplánovaný ich začiatok.

"Medzinárodný olympijský výbor má právo zrušiť olympijské hry, ak sa neuskutočnia v roku 2020.

Môžeme si to interpretovať tak, že podujatie môže byť preložené na neskorší termín, ale musí sa konať v tomto kalendárnom roku," uviedla 55-ročná politička, ktorá v minulosti reprezentovala Japonsko v rýchlokorčuľovaní a dráhovej cyklistike.

Predstavitelia MOV a organizátori olympijských hier očakávajú, že sa podujatie uskutoční podľa pôvodného harmonogramu.

Objavili sa však aj názory, že olympijské hry v Tokiu by sa mali zrušiť, odložiť alebo presunúť do iných dejísk. "Vynaložíme maximálne úsilie na to, aby sme dokázali čeliť tejto situácii," povedala Hašimotová.

Japonská ministerka verí, že sa organizátori dokážu vyrovnať s hrozbou šírenia nákazy.

Koronavírus v Japonsku pripravil o život už 12 ľudí a zapríčinil zrušenie viacerých testovacích podujatí pred štartom olympiády, ktorá by sa mala uskutočniť v Tokiu od 24. júla do 9. augusta. Paralympijské hry sú na programe od 25. augusta do 6. septembra.

Súvisiace články