Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Odišiel veľký brankár, fotograf a dobrý priateľ

Sportnet|18. apr 2006 o 00:00

Voľakedy stával v bránke, dlhé roky za ňou. S fotoaparátom v ruke, s brašnou veľkou ako svet. "Koľko váži?" zavše sa ho pýtali. "Skúste," smial sa a polmetrovým teleobjektívom v behu šermoval naokolo.

FOTO - olympic.sk

Bol v strehu, večne sa ponáhľal. Nič mu neušlo. Na atletickom štadióne sa v augustových Aténach pri šesťdesiatke na slnku pražil v úzkej priekope. Vyliezol z nej s úlovkami, nad ktorými sme v redakciách žasli - Železného napätie pri víťaznom pokuse, padajúci Bubka vo víťaznej póze. Mimochodom, to brašnisko malo zdravých tridsať kíl.

Peter Pospíšil (*24. apríla 1944 v Bratislave) by sa o týždeň dožil 62 rokov. Jeden z najznámejších slovenských športových fotoreportérov zomrel v noci z nedele na pondelok.

Mal úžasný cit - ľudský, profesionálny. Strieborného medailistu z mníchovskej olympiády 1972 v hádzanej neprekabátili streleckí bombardéri. Senzačný brankár vedel predvídať, sedmičky lapal ako muchy.

Do olympijskej reprezentácie sa dostal už ako amatérsky fotoreportér. Externe začínal v týždenníku Štart. "V sezóne 1971 - 1972 sa brankárom nedarilo. Stál som s aparátom za bránkou, diváci kričali, postav sa do nej. Bolo to v zápase výberu Slovenska so Švajčiarskom. Tréner Vícha mi dal šancu. Tak som získal striebro," živo spomína v knihe Preslávili Slovensko.

O rok získal s Červenou hviezdou Bratislava československý titul. Skončil s aktívnym športom. Pasívny pestoval dlho, kým mu v tom nezabránila choroba. Fotil tak dobre, ba možno ešte lepšie, ako chytal.

V roku 1977 sa stal víťazom prestížnej fotografickej súťaže World Press Photo, kde prezentoval svoju tvorbu z OH 1976 v Montreale (okrem jedného prvého miesta získal aj dve tretie miesta). Ako športovec a fotoreportér bol na štrnástich olympiádach. Slovenský olympijský výbor ho ocenil striebornými kruhmi, medzinárodný v roku 2004 trofejou za Šport a médiá.

"Šport je fluidum. Fascinuje ma pohyb," hovoril i konal. Zobrazoval absolútne špičky, ale náš denník zásoboval aj snímkami z tretích-štvrtých líg. "Čím nižšia súťaž, tým vďačnejší ľudia," vravieval.

Vďačných ľudí, ktorým robil radosť, pre ktorých bol veľkým kamarátom, ktorým bude veľmi chýbať, je veľa.

Športové oddelenie redakcie SME

Súvisiace články