BRATISLAVA. Je pondelok ráno. Šesť hodín. Traja robotníci nastupujú do práce. Budú mať dlhý deň. Po osemhodinovej šichte ich večer čaká hokejový zápas.
Nebudú však sedieť v hľadisku na štadióne a nečaká ich ani zápas na rybníku proti partii z vedľajšej ulice, ale zápas najvyššej súťaže.
Do fabriky musia chodiť, aby sa uživili. Hokej už hrajú len z pasie.
Ako by sa mohla na Slovensku stať z profesionálnej ligy amatérska? Jednoducho. Za istých okolností to je otázka blízkej budúcnosti.
Dva košické kluby už zanikli
Športovým klubom môžu od nového roka skokovo narásť náklady aj o polovicu. Zákon o športe im od 1. januára 2019 dáva povinnosť s hráčmi uzatvárať zamestnanecké zmluvy. Ide o zosúladenie legislatívy s Európskou úniou.
V krajinách EÚ je to štandard. Všade platí, že hráči v kolektívnych športoch sú zamestnancami klubu. Výnimkou sú zatiaľ len Česko a Malta.
Na Slovensku bolo zvykom, že športovci mali zmluvy ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).
Daňovo-odvodové zaťaženie bolo pre kluby doteraz nižšie.
Od 1. januára náklady na dane a odvody narastú pre všetky profesionálne kluby o desiatky percent. Vo futbale, hádzanej, hokeji či vo volejbale. Príjmy klubov však ostanú nezmenené. Nik im viac peňazí nedá.
Kým väčšina klubov stále dúfa, že sa riešenie podarí nájsť a budú môcť fungovať podľa doterajšieho systému, dva košické tímy to už vzdali.
Basketbalisti KB Košice a basketbalistky Good Angels Košice oznámili, že do ďalšej sezóny nenastúpia. Pritom Good Angels sú 15-násobným (12-násobným) majstrom Slovenska a pravidelným účastníkom euroligy.
Za 500 eur tu nikto neostane
Podobných prípadov môže byť v ďalších mesiacoch viac. Situácia sa týka približne 1100 športovcov.