Novým prezidentom FC Barcelona Rosell, nahradí Laportu

TASR|14. jún 2010 o 08:40

Novým, v poradí už 39. prezidentom španielskeho futbalového veľkoklubu FC Barcelona sa od 1. júla stane Sandro Rosell.

BARCELONA. V nedeľňajších voľbách úradujúceho španielskeho majstra Rosell získal 61,35 percenta a presvedčivo zdolal troch protikandidátov Agustiho Benedita, Marca Inglu a Jauma Ferrera.

Dovedna nazbieral 46-ročný podnikateľ až 35.021 hlasov, čo je novým rekordom v dejinách klubu. Rosell vo funkcii nahradí Joana Laportu, pričom práve "človek" odstupujúceho šéfa Ferrer skončil vo voľbách až na poslednej priečke. "Budem prezidentom pre každého. Uvedomujem si, že to je pozícia s obrovským nákladom zodpovednosti, no nesklamem vás," prisľúbil Rosell.

Členov klubu "socios" si získal aj napriek tomu, že počas Laportovej éry zažívali Katalánci jedno z najúspešnejších období v histórii. Od roku 2003 "blaugranas" získali dve európske trofeje, štyri majstrovské tituly a aj Kráľovský pohár. Napriek tomu už pred voľbami nebol favoritom Laportov "myšlienkový nástupca" Ferrer, ale Rosell, ktorý sa dištancoval od predchádzajúceho vedenia a ešte v roku 2005 odstúpil z funkcie viceprezidenta pre šport. Ešte pred kľúčovým sporom s Laportom stihol do kádra dostať Deca, či Ronaldinha. Po volebnom víťazstve sa zaviazal zanechať svoju dobre rozbehnutú firmu z oblasti športového marketingu. V minulosti pôsobil aj ako marketingový riaditeľ pre Nike v Španielsku a Portugalsku.

Veľké rozdiely vo volebnom programe medzi jednotlivými kandidátmi neboli. Rosell sa nechal počuť, že chce ponúknuť trénerovi Pepovi Guardiolovi nový šesťročný kontrakt a zmeniť ho na na barcelonského Alexa Fergusona. Chystá sa tiež vymeniť športového riaditeľa klubu Txikiho Begiristaina a zrenovovať štadión Nou Camp. Určite však pri prestavbe nemieni postupovať podľa Laportových plánov od architekta Normana Fostera. Všetci ašpiranti na prezidentské kreslo sa zhodovali aj v snahe dostať do tímu reprezentačného stredopoliara Cesca Fabregasa z anglického Arsenalu Londýn, no Rosell varoval, že to nebude za každú cenu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Španielsko»Novým prezidentom FC Barcelona Rosell, nahradí Laportu