Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Nórky krášli hetrik i Peking

Nórska radosť po tom, čo v Štokholme obhájili titul majsteriek Európy. Vo finále zdolali úradujúce majsterky sveta z Ruska 27:24. (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|19. dec 2006 o 00:00

Boľavá achilovka umožnila Gro Hammersengovej pobudnúť v štokholmskom finále hádzanárskych ME s Ruskom len šesť minút. Nórky však aj bez tvorkyne hry a najlepšej hráčky celého šampionátu dokázali v súboji dvoch neporazených tímov zdolať úradujúce majsterky

sveta 27:24 a obhájiť titul kráľovien starého kontinentu. „Zaslúžene. Verili v úspech po celý zápas,“ pochválil víťazný tím sklamaný ruský tréner Jevgenij Trefilov.

Päťdesiatjedenročná nórska trénerka Marit Breiviková, ktorá trénuje reprezentáciu od leta 1994, skompletizovala v nedeľu večer v štokholmskej hale Hovet zlatý európsky hetrik. Severanky triumfovali v rokoch 1998 v Holandsku i pred dvoma rokmi v Maďarsku. A to sa v roku 1999 tešili doma v Lillehammeri i z titulu majsteriek sveta. Breivikovú okrem prvenstva nadmieru tešila i skutočnosť, že si „jej dievčatá“ vybojovali právo štartu v Pekingu 2008. „Olympiáda bol môj veľký sen. A do Atén napriek predchádzajúcim úspechom sa nám prebojovať nepodarilo. Preto som taká šťastná,“ vyznala sa na tlačovej konferencii Breiviková, ktorá vo finále odkoučovala rekordný 51. zápas na finálovom turnaji ME. Druhý v štatistikách, Rus Jevgenij Trefilov ich má na konte 31!

Trénerku slovenského vicemajstra a čerstvého víťaza Slovenského pohára Darinu Braunovú nórsky triumf nezaskočil. „Ja som ich favorizovala od začiatku. Hrajú rýchlu pestrú hádzanú a už sa naučili aj výborne brániť. Majú veľkú základňu a talentom sa na rozdiel od nás začínajú venovať už v troch rokoch. A navyše, len čo sa niečo naučia, neutekajú do cudziny. Doma majú ideálne podmienky,“ myslí si Braunová.

Finálovú drámu s Ruskom si nemohla nechať ujsť. „Nielen tú, pozerala som a nahrávala takmer celý šampionát. Bol veľmi dobrý. Trochu ma sklamali Dánky, no zasa prekvapili Nemky. Len málo im chýbalo, aby si vďaka agresívnej obrane nevybojovali bronzové medaily.“ Podľa oficiálnej stránky šampionátu letel televízny prenos do 70 krajín vrátane Južnej Ameriky či Blízkeho východu. Organizátori predpokladajú, že celkový počet divákov počas celých ME vrátane mužského šampionátu prekoná rekord spred dvoch rokoch, keď sa po prvý raz vyšplhal nad miliardu.

Nórska cesta za zlatom


Základná skupina

Slovinsko 43:20

Poľsko 32:21

Nemecko 27:22

Nadstavbová skupina

Rakúsko 39:24

Macedónsko 28:13

Maďarsko 34:31


Semifinále

Francúzsko 28:24

FINÁLE

Rusko 27:24

Súvisiace články