NHL: Svatoš rozhodol o víťazstve Colorada

Pravé krídlo Colorado Avalanche Marek Svatoš (v pozadí) oslavuje víťazný gól proti NY Islanders. (Autor: SITA /AP)
SITA|6. jan 2008 o 07:25

NEW YORK 6. januára (SITA) - V trinástich sobotňajších dueloch zámorskej NHL bodovalo kvinteto slovenských hokejistov. Marek Svatoš z Colorada strelil v predĺžení víťazný gól v súboji proti Islanders.

NEW YORK 6. januára (SITA) - V trinástich sobotňajších dueloch zámorskej NHL bodovalo kvinteto slovenských hokejistov. Marek Svatoš z Colorada strelil v predĺžení víťazný gól v súboji proti Islanders. Obranca Bostonu Zdeno Chára prispel jednou asistenciou k cennému víťazstvu nad tímom z New Jersey. Po jednom bode zaznamenali aj traja Slováci v drese LA Kings, ale v dueli s Calgary to na body nestačilo. Ladislav Nagy strelil deviaty gól v sezóne, na ktorý mu prihrával obranca Ľubomír Višňovský. Asistenciu pri druhom góle si zase pripísal Michal Handzuš.

Hráči Colorada sa v dueli s „Ostrovanmi" z New Yorku natrápili najviac s novými betónmi Ricka DiPietra, no nakoniec vďaka Marekovi Svatošovi pretrhli štvorzápasovú sériu prehier. Rodák z Košíc strelil svoj šestnásty gól v sezóne dve minúty pred koncom predĺženia. „Pokúsil som sa puk zdvihnúť a našťastie to prešlo do bránky. DiPietro chytal naozaj skvele. Zastavil všetky strely, ktoré smerovali dole," povedal po stretnutí Svatoš, pre ktorého to bol zároveň už štvrtý víťazný presný zásah v tomto ročníku súťaže. V bránke Avalanche dostal pred Petrom Budajom prednosť Jose Theodore.

Boston vyhral už tretikrát v rade, ale v dueli s New Jersey sa o víťazstvo strachoval do poslednej chvíle. "Medvede" išli do poslednej tretiny s dvojgólovým náskokom, ale v záverečnom dejstve ich súper prestrieľal nevídaným pomerom 20:1. Našťastie gólman Tim Thomas bol takmer vždy na svojom mieste a v úplnom závere ho na bránkovej čiare zastúpili aj spoluhráči.

Hladké víťazstvo dosiahli hokejisti Detroitu na ľade veľkého rivala z Dallasu. Veterán Dominik Hašek zaznamenal druhé čisté konto v sezóne a celkovo 78. v kariére. „Čisté konto je vždy niečom špeciálnym. Navyše v Dallase som nezvíťazil často, takže o to je to krajšie," vyjadril sa legendárny český brankár. Hokejisti Red Wings tak potvrdili svoje dominantné postavenie v súťaži a vytvorili nový klubový rekord, keď zo 42 zápasov dokázali v 31 zvíťaziť.

Na opačnom póle tabuľky ako Detroit sa nachádza tím z Los Angeles. „Králi" prehrali už 28. zápas v sezóne, napriek tomu, že v súboji proti Calgary dokázali v poslednej tretine otočiť stav z 1:3 na 4:3. Napokon podľahli 4:6. Vyrovnávajúci gól na 3:3 strelil Ladislav Nagy po dorážke strely Brada Stuarta. Asistenciu pri Nagyovom deviatom presnom zásahu v aktuálnom ročníku súťaže si pripísal aj obranca Ľubomír Višňovský. V záverečných siedmich minútach však „Kings" dvakrát inkasovali pri oslabení a ich prehru spečatil gólom do prázdnej bránky Huselius. Calgary sa po piatom víťazstve v rade prepracovalo na vedúcu priečku v Severozápadnej divízii.

Výbornú formu z ostatných zápasov potvrdili aj hráči Pittsburghu na ľade Floridy. „Tučniaci" našli oporu v náhradnom brankárovi Ty Conklinovi, ktorý pred sezónou nefiguroval ani na súpiske tímu. Tridsaťjedenročný skúsený gólman sa dostal mezdi žrde vďaka zraneniu Marca-Andreho Fleuryho a v siedmich štartoch si pripísal sedem víťazstiev. Na Floride už druhýkrát udržal čisté konto. Dramatický ofenzívny duel plný zvratov videli diváci v Montreale, kde sa nakoniec z víťazstva po predĺžení radovali hosťujúci hráči z Washingtonu. Naopak, jediný gól stačil „bluesmanom" zo St. Louis na zdolanie Caroliny. Strelil ho Lee Stempniak, pre ktorého to bol zároveň jubilejný 50. gól v jeho kariére v NHL. Veľký podiel na víťazstve má aj brankár Manny Legace, ktorý zaznamenal tretí shutout v sezóne a celkovo 22. v kariére.

Výsledky:

Montreal - Washington 4:5 po predĺžení (1:0, 1:3, 2:1 - 0:1)

Góly: 3. Plekanec (Kovaľov, Markov), 28. A. Kosticyn (Plekanec, Bouillon), 43. Hamrlík (Latendresse, Streit), 52. Kovaľov (Plekanec, Markov) - 29. Ovečkin (Nylander), 32. Bäckström (Schultz, Green), 39. Gordon (Green), 47. Ovečkin (Nylander), 62. Green (Nylander, Fleischmann). Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:29. Brankári: Price - Kölzig. Diváci: 21 273

Dallas - Detroit 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 4. Rafalski (Cleary, Dacjuk), 51. Cleary (Filppula, Lidström), 60. Franzén (Kronvall, Zetterberg). Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:23. Brankári: Smith - Hašek. Diváci: 18 584

Pittsburgh - Florida 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 5. Kennedy (Malone), 7. Malkin (Ryan Whitney, Crosby), 58. Crosby (Malkin). Vylúčení: 1:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:35. Brankári: Conklin - Vokoun. Diváci: 17 090

Boston - New Jersey 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)

Góly: 15. Axelsson (Kessel, CHÁRA), 19. Wideman (Krejčí, Sturm), 20. Sturm (Ference, Axelsson), 39. Savard (Axelsson, Kessel) - 5. Zubrus (Eliáš, Martin), 38. Oduya (Asham, Clarkson), 51. Zajac (Mottau, Zubrus). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:45. Brankári: Thomas - Weekes. Diváci: 17 565

Toronto - Philadelphia 2:3 (0:2, 0:0, 2:1)

Góly: 45. Sundin (Wellwood, Kubina), 52. Sundin (J. Blake, Gill) - 11. Downie (Vandermeer, Dowd), 17. J. Carter (Umberger), 58. M. Richards (Knuble, Briere). Vylúčení: 7:10 na 2 min, navyše: Tucker - Cote (obaja na 10 min), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:19. Brankári: Emery - Holmqvist. Diváci: 20 108

Ottawa - Tampa Bay 4:3 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 20. Robitaille (Fisher, Redden), 37. Robitaille (Neil), 45. Heatley (Spezza), 64. Fisher (Alfredsson, Volčenkov) - 6. St. Louis (Prospal, Lecavalier), 12. Lecavalier (Ranger, St. Louis), 24. Hlaváč (Ward, B. Richards). Vylúčení: 0:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:19. Brankári: Emery - Holmqvist. Diváci: 20 108

Nashville - Minnesota 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)

Góly: 7. Gelinas (Legwand, Hamhuis), 9. Dumont (Hamhuis, Radulov), 19. Dumont (Radulov), 48. Erat (Smithson) - 24. Parrish (Veilleux, Sheppard). Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:30. Brankári: Ellis - Harding. Diváci: 17 113

St. Louis - Carolina 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Góly: 13. Stempniak (McKee, R. Johnson). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: King, Hinote - Adams, Brookbank (všetci na 5 min), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:27. Brankári: Legace - Leighton. Diváci: 19 150

Colorado - New York Islanders 2:1 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 40. Leopold (Wolski, Clark), 63. SVATOŠ (Liles, Hannan) - 4. T. Jackman (Gervais). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:24. Brankári: Theodore - DiPietro. Diváci: 17 154

Phoenix - Anaheim 3:2 po samostatných nájazdoch (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 22. Doan (Mueller), 34. Reinprecht (Morris, Ballard), rozhodujúci nájazd Mueller - 3. Getzlaf (Huskins, Parros), 23. Weight (Kunitz). Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:34. Brankári: Bryzgalov - Giguere. Diváci: 16 159

Edmonton - New York Rangers 3:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 32. Stoll (Horcoff, Hemský), 52. Horcoff (Hemský, Souray), rozhodujúci nájazd premenil Gagner - 49. Girardi, 60. Drury (Jágr, Gomez). Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Stortini - Orr na 5 min, Hollweg na 5 + 10 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:31. Brankári: Garon - Lundqvist. Diváci: 16 839

Los Angeles - Calgary 4:6 (0:2, 1:1, 3:3)

Góly: 27. Frolov (R. Blake, J. Johnson), 43. Stuart (Willsie, HANDZUŠ), 45. NAGY (Frolov, VIŠŇOVSKÝ), 51. Kopitar (R. Blake, Frolov) - 3. Regehr (M. Smith, Yelle), 4. Langkow, Nolan), 34. Iginla (Eriksson, Huselius), 54. Huselius (Iginla, Langkow), 55. Langkow (Eriksson, Iginla), 60. Huselius. Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:27. Brankári: Labarbera - Kiprusoff. Diváci: 18 118

San Jose - Columbus 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Góly: 22. Rissmiller (Carle, Rivet), 24. Bernier (M. Michálek, McLaren), 43. Rissmiller (Pavelski) - 49. A. Murray (Fritsche, Hainsey), 51. Fiodorov (Nash, Lindström). Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 19:23. Brankári: Nabokov - Leclaire (40. Norrena). Diváci: 17 496