Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Neoslavoval svoje víťazstvá, ale prehry. Legendárny Tomba má päťdesiat

Alberto Tomba (vľavo) robí rozhovor s Američanom Todom Ligetym po tom, ako ten získal zlatú medailu na majstrovstvách sveta v Schladmingu 2013. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 18. dec 2016 o 09:11

Bývalý slávny taliansky slalomár získal počas kariéry okrem iných úspechov päť olympijských medailí, z toho tri zlaté.

SAN LAZZARO DI SAVENA. Jeden z najúspešnejších lyžiarov na svete, bývalý taliansky slalomár Alberto Tomba sa v pondelok 19. decembra dožíva 50 rokov.

Trojnásobný olympijský víťaz a dvojnásobný majster sveta sa narodil 19. decembra 1966 v San Lazzaro di Savenna v Taliansku.

Vyrastal však v Castel de Britti neďaleko talianskej Bologne.

Už ako junior porážal členov A-tímu

Ako malého chlapca ho skôr zaujímal futbal, tenis či cyklistika. Dokonca sa mu ako jedenásťročnému, keď ho otec zaviedol na lyžiarsky svah, vrstovníci vysmievali, že je najslabší lyžiar na svahu.

To ešte netušili, že sa posmievajú budúcemu skvelému pretekárovi ktorý si za svoj spôsob zdolávania lyžiarskych bránok vyslúžil prezývku La Bomba (Bomba).

Jednu zo zlatých olympijských medailí získal Tomba v obrovskom slalome v Albertville 1992.

Svoju úspešnú lyžiarsku kariéru odštartoval v roku 1981, keď ako člen juniorského reprezentačného B-tímu na svahoch San Siro pri Miláne zdolal všetkých kolegov z A-tímu. Vo Svetovom pohári debutoval v roku 1985 a už o rok neskôr prekvapil lyžiarsky svet. Ako 62. v rebríčku prišiel do cieľa slalomu na šiestej priečke.

V roku 1987 už získal svoju prvú medailu (bronz) v obrovskom slalome. Prekonal aj svoj najväčší idol Švéda Ingemara Stenmarka.

Vyhral päťdesiat pretekov

Tombovi sa podarilo získať cenný kov z troch zimných olympijských hier. V roku 1988 si v Calgary vybojoval zlato v slalome a obrovskom slalome.

Na ZOH 1992 v Albertville obhájil zlatú medailu, keď v obrovskom slalome triumfoval pred Marcom Girardellim. Získal aj striebornú medailu v slalome.

Druhé olympijské striebro v slalome si vyjazdil na ZOH 1994 v Lillehammeri.

Na snímke z januára 2016 Alberto Tomba dekoruje víťazku slalomu v talianskej Santa Caterine, Nórku Ninu Lösethovú. (Autor: SITA/AP)

V roku 1996 sa stal v Sierra Nevade majstrom sveta v slalome a obrovskom slalome. Celkovo dosiahol v pretekoch Svetového pohára 50 víťazstiev.

Úspešnú športovú kariéru ukončil v roku 1998.

Má aj vlastnú značku parfumu

Okrem lyžovania si Tomba - La Bomba získal srdcia fanúšikov aj svojim nekonvenčným správaním, vyjadrovaním a prirodzeným šarmom.

Nezabudnuteľné sú jeho výroky ako napríklad: "Vždy som oslavoval prehry. Aby som na ne zabudol. Nikdy som neoslavoval svoje víťazstvá, lebo to by som bol býval stále opitý".

Vždy som oslavoval prehry. Aby som na ne zabudol. Nikdy som neoslavoval svoje víťazstvá, lebo to by som bol býval stále opitý.


Alberto Tomba, lyžiarska legenda

"Chcel by som všetky tri naraz," takto zasa odpovedal na novinársku otázku, s ktorou z krasokorčuliarok by chcel randiť - či s Katarinou Wittovou, Nancy Kerriganovou alebo Tonyou Hardingovou.

V roku 2006 výrazne pomohol rodnej krajine k vydarenej organizácii ZOH v Turíne. Napokon 10. februára 2006 priniesol olympijský oheň na slávnostný ceremoniál XX. Zimných olympijských hier. V talianskej akčnej kriminálke Alex l'ariete (2000) si zahral policajta. Nakrútil inštruktážny film o lyžovaní a angažuje sa v zlepšení lekárskej starostlivosti o deti.

Svetu predstavil aj svoju značku parfumu (In) decente by Alberto Tomba.

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.